pá., 29. duben 2016 19:11

Zázemí a komfort? S Amerikou nelze srovnávat...

Hokej hrál závodně do 17 let v Kroměříži a v dorosteneckém věku se pohyboval v regionálních výběrech. Před dovršením plnoletosti onemocněl vážnou nemocí a ocitl se na jednotce intenzivní péče v Brně, kde bojoval o život. Diagnóza zněla: žilní trombóza - nemoc, kvůli které musel skončit s aktivním hokejem. Pavel Neumann u řemesla ale zůstal. Začal trénovat a postupně se vyšvihl na pozici šéftrenéra mládeže hokejového klubu v Kroměříži. Současně plní funkci regionálního trenéra Českého svazu ledního hokeje, trenéra výběru Zlínského kraje do 14 let a založil i vlastní hokejovou školu. Trenérské sny má, nicméně je realista. „Znám prostředí v českém hokeji a snažím se pracovat každý den na 100 procent, pokud má něco přijít, tak to přijde. Snažím se prostě makat a neřešit to,“ uvádí skromně.

Jak se díváte na odchod mladých hráčů do zámoří? Jste zastáncem nebo naopak se řadíte k těm, kteří tuto cestu nedoporučují?

Tohle je složitá otázka a myslím, že na tohle nelze říct jasnou odpověď. Ano, úroveň a podmínky špičkového hokeje v USA jsou neporovnatelné s našimi. Kvalitní zázemí, tréninkové možnosti, strava, regenerace, propojení se studiem, návštěvnost zápasů, zájem médií a všeho to je něco neskutečného. Nicméně je to spíš zcela individuální záležitost a liší se to případ od případu. V USA a Kanadě je spousta soutěží, nicméně bavme se o nejvyšší úrovni CHL (OHL, WHL, QMJHL) nebo USHL. Tyto soutěže na hráče kladou neskutečné nároky a svým způsobem vychovávají hráče pro NHL. Nicméně je tam obrovská konkurence, již většina hráčů, kteří sem přijdou, prostě neustojí. Neprosadí se a odchází. Takže je opravdu velmi těžké na tuto otázku jednoznačně odpovědět.

Co je podle vás nejvíce táhne za Atlantik?

Hrát v zámoří je určitě obrovské lákadlo pro mladé kluky. Zejména je to šance spojit studium se sportem, naučit se jazyk, poznat něco nového. Hlavně v nejvyšších juniorských soutěžích mají hráči větší komfort a zázemí než u nás extraligoví hráči. Na zápasy chodí plné stadiony, kdežto na juniorku v Čechách je počet diváků v desítkách. Je tam také obrovský mediální zájem o juniorský hokej. Také například mistrovství světa juniorů je v zámoří mnohem prestižnější než světový šampionát dospělých. Je to prostě úplně jiný svět.

Je šance Evropanů vyšší dostat se do NHL z juniorských soutěží, jako je například tamní QMJHL, než když se zkusí prosadit nejprve v naší lize a pak uspět v draftu?

Myslím si, že ano. Z toho hlediska, že scouti mají hráče na očích přímo v zámoří. Také vědí, že hráč se dokáže adaptovat v prostředí zámořského hokeje na užším kluzišti a prosadit se v odlišném stylu hokeje, tak nejspíš o něco větší šanci při draftu má. Nicméně v tomto ohledu v Evropě zase má talentovaný hráč šanci již naskakovat v domácí seniorské soutěži, celou sezonu hrát ve výběru juniorské reprezentace a třeba může dostat šanci v Euro Hockey Tour za národní tým dospělých. Tudíž i v Evropě najdeme pro tyto hokejisty zajímavé možnosti.

Téma odchodu těchto talentovaných mladíků je velmi palčivé, vzpomeňme na nedávné mistrovství hráčů do 20 let, kde náš výběr opět nepromluvil do bojů o medaili. Pavel Zacha, otec jednoho z hráčů, loni uvedl, že český mládežnický hokej je ve velké krizi, zároveň doporučil všem mladým hráčům odejít z Česka. Vnímáte také, že mládežnický hokej je u nás na tom tak špatně?

K výrokům pana Zachy bych se nechtěl vyjadřovat a mám na to svůj názor. I když současný stav naší mládeže není ideální, myslím si, že v posledních několika letech se práce s mládeží v České republice zlepšuje. Výrazně se zkvalitnil program reprezentačních výběrů, svaz se snaží zapracovat na změnách v dorosteneckých a juniorských soutěžích, vytvořil se systém akademií. V klubech začali působit regionální trenéři, kteří se snaží pracovat na zlepšení tréninkových jednotek v klubech u dětí. Samozřejmě v porovnání s USA a Kanadou, kde je úplně jiná základna, to je velký rozdíl. Největší ztráta oproti severským zemím jsou naše finanční možnosti. V těchto státech jdou do mládeže mnohonásobně větší prostředky než u nás. V tom je asi největší rozdíl.

Kdybyste tedy porovnal naši nejvyšší juniorskou ligu a zámořské juniorky, v čem vidíte ten největší rozdíl?

Kromě zázemí, diváckého zájmu a věcí, které jsem již uvedl, je to především skutečnost, že v nejvyšších zámořských juniorkách je opravdu daleko větší konkurence, vyšší kvalita hráčů a všechny zápasy se hrají opravdu „na krev“. U nás, vzhledem k tomu, že nemáme tak širokou základnu jako v zámoří, je hráčská kvalita více roztříštěna v jednotlivých klubech a spektrum kvality je u nás více rozmanité. Ve špičkovém juniorském hokeji za mořem se více bruslí, je tam více osobních soubojů a hra je ve vyšším tempu s větším nasazením.

Je mládežnický systém v České republice dobře nastavený?

K této otázce samozřejmě můžu říct svůj názor, nicméně se jedná o citlivou otázku, která by potřebovala širokou odbornou diskuzi. Můj názor je, že snížení počtu účastníků v ELJ by zvýšilo kvalitu soutěže a hráči by hráli více těžkých zápasů, zároveň bych přidal více utkání v základní části.

V hokejovém zákulisí se často spekuluje o tom, že hrají kluci, kteří mají bohaté tatínky a nemají potřebnou kvalitu hrát v nejvyšší lize, zkrátka že si za peníze svůj pobyt na ledě zaplatí. Setkal jste se někdy s takovým případem?

Co se týče korupce, tak si myslím, že určitá míra je v české společnosti ve všech oborech, ale setkávám se často s tím, že na korupci se vymlouvají ti neúspěšní a hledají si alibi, proč to nejde jinak.

Velmi málo mladých českých hokejistů se uchytí v NHL. V posledních letech to byli Hertl, Jaškin a nakonec mladý Pastrňák. Co je hlavním důvodem toho, že čeští mladíci nejsou schopni se naplno prosadit v NHL?

Hlavní problém spatřuji v tom, že dříve jsme vychovávali opravdu spoustu špičkových hráčů a v současné době jich už není tolik, tudíž se tolik hráčů do NHL neprosazuje. Za minulého režimu jsme měli opravdu skvělý systém výchovy mládeže, který nám záviděl celý svět a také stát pro sport dělal opravdu hodně. Vyspělé hokejové země si z našeho systému mládeže, který tady léta fungoval, převzaly některé věci a upravily je, přizpůsobily modernímu hokeji a dostaly ho ještě o velký kus dál. Před několika lety jsme zůstali ve výchově mládeže stát a v současné době to velmi těžce doháníme.

Znáte osobně některé mladé hokejisty, kteří momentálně působí v zámořských juniorkách nebo se tam teprve chystají?

Pár hráčů, kteří hráli v zámořských juniorkách, jsem znal spíš v minulých letech. V poslední době bych mohl vzpomenout Tomáše Urbance, kterého jsem asi tři roky trénoval, poté odešel do Zlína a v současné době hraje WSHL v týmu Long Beach Bombers.

Zobrazeno 1955 krát
Naposledy upraveno: pá., 29. duben 2016 19:15
Pro psaní komentářů se přihlaste