út., 30. duben 2013 15:24

Časopis Omega

Samostatný projekt zdravotně-sociální/DTP žurnalistika


1 CÍL PRÁCE

V průběhu studia jsem absolvovala kurzy Praktikum DTP a Workshop DTP (desktop publishing) vedený Bc. Emilem Palíškem, a kurz Žurnalistická specializace - zdravotně-sociální, který vedl Bc. Egon Havrlant. Má profesní specializace je tedy DTP žurnalistika a tematická specializace zdravotně-sociální. Z tohoto důvodu jsem si vybrala jako cíl mého samostatného projektu navrhnout layoutu časopisu. Cílem mé práce bude navrhnout layout časopisu s měsíční periodicitou a vytvořit v počítačovém programu InDesign od Adobe titulní stranu a šest dalších stran s jednotlivými články a rubrikami. Časopis bude zaměřený na životní styl, resp. zdraví. Bude tedy určen užšímu publiku.

2 VOLBA TÉMATU

Vytvoření layoutu časopisu jsem zvolila proto, že jsem již od dětského věku měla ráda časopisy a nyní mám možnost vyzkoušet si, jak se takový časopis vyrábí, zkusit si práci s fotografiemi a dalšími grafickými prvky, které jsou v časopisech běžné.

Časopis má měsíční periodicitu a vzhledem k mé tematické specializaci bude zaměřen na zdraví, zdravý životní styl, zdravou výživu a sport. Časopis je určen především pro ženy (z důvodu volby témat i designu, který jistě zaujme spíše ženy). Časopis bude obsahovat informace (články) primárně z českého prostředí. Zařadit by se dal do skupiny časopisů pro ženy a také do skupiny tematicky zaměřených lifestylových magazínů (časopisů životního stylu).

3 STAV PROBLEMATIKY

Na českém trhu nalezneme několik časopisů, které by se daly zařadit do kategorie lifestylových magazínů zaměřených na zdraví a určených pro ženy. Většina z níže uvedených časopisů má měsíční periodicitu, některé jsou čtvrtletníky.

1. Časopis Zdraví

vydavatel: Časopisy 2005, s. r. o.

„Měsíčník o zdravém životním stylu. Kromě péče o zdraví se věnuje rodině a dětem, kosmetice, cvičení nebo psychologickým problémům. Nechybí ani rozhovory se slavnými osobnostmi a samozřejmě originální recepty. V každém čísle radí odborní lékaři čtenářům s konkrétními problémy.“[1]


2. Časopis Moje zdraví

vydavatel: Mladá fronta, a. s.

„Moje zdraví je populárně-naučný zdravotnický časopis, který odborně garantovanou a zároveň srozumitelnou formou přibližuje čtenářům jednotlivé zdravotní problémy, přičemž největší důraz klade na možnosti prevence. Podrobně seznamuje s novinkami ze světa medicíny, prezentuje jednotlivé volně prodejné léky i možnosti přírodní léčby bylinkami. Specifikem časopisu Moje zdraví je orientace na podporu práce lékárníků, kterým slouží jako doplňující zdroj informací pro zákazníky a je jim pomocníkem při prodeji léčebných, zdravotních a farmaceutických produktů a služeb.“[2]


3. Časopis Fitstyl

vydavatel: BOREMI invest, a. s.

„Časopis Fitstyl je určen všem vyznavačům aktivního životního stylu. Na svých stránkách představuje způsoby, jak dosáhnout lepší fyzické i psychické kondice prostřednictvím aktivního přístupu k životu a zdravé stravy. Přináší aktuální informace z oblasti péče o zdraví, sportu, kosmetiky, sportovní módy, zdravé výživy atd. Navíc nabízí odborně sestavené fitness programy a cvičební fotoseriály a vedle těch klasických představuje i nové možnosti pohybových aktivit.“[3]


4. Časopis Blesk zdraví

vydavatel: Ringier Axel Springer CZ a. s.

„Měsíčník Blesk zdraví je zaměřený na témata spojená se zdravým životním stylem. Přináší rady odborníků ke konkrétním problémům, které nás trápí v dnešní době či v daném ročním období, zabývá se otázkami fitness i psychologie. To všechno doplňují odlehčená témata, soutěže, zdravé rady z kuchyně nebo tipy ze zahraničí.“[4]


5. Časopis Svět ženy Zdraví

vydavatel: Burda Praha, s. r. o.

„Čtvrtletník plný novinek ze světa medicíny, tipů pro skvělou kondici a svěží půvab, chutných receptů a odborných rad ze všech oblastí zdravého životního stylu.“[5]

6. Časopis Health & Beauty

vydavatel: Luxury Guide, s. r. o.

„Časopis Health & Beauty je nejnovějším titulem portfolia vydavatelství Luxury Guide s. r. o. Čtvrtletník přináší nejaktuálnější novinky, inspiraci a doporučení profesionálů z oblasti estetické medicíny, plastické chirurgie, zdraví a psychologie. Redakční radu tvoří přední čeští lékaři z řad dermatologů, estetických chirurgů, stomatologů a terapeutů. Obsah každého čísla je členěn do několika sekcí: estetika, anti-age, zdraví a psychologie. Health & Beauty, s podtitulem „Krása přeje připraveným”, je jediný časopis na českém trhu, který nemíchá kosmetiku s luxusní dermatologií.“[6]

4 IDEOVÝ PLÁN

Rozhodla jsem se vytvořit 7 stran časopisu. První strana bude titulní (obálka časopisu). Další budou dvojstránky (strana 2 – 3 a 3 – 4), dále strana 5 a poslední strana časopisu.

Formát jsem od začátku zamýšlela A4, jelikož ho považuji za vhodný vzhledem k typu periodika.

Název zvolím krátký a snadno zapamatovatelný.

Barvu použiji jednu základní a výraznou, která bude časopisu dominantní a napomůže k jeho atraktivitě. Mně osobně jsou nejbližší barvy červené, růžové a fialové. I vzhledem k tomu, že bude časopis určen primárně pro ženy, jistě vyberu jednu z těchto „holčičích“ barev.

Typů písma bude v časopise použito více, dva nebo tři. Písmo textů článků zřejmě zvolím patkové (serifové) Times New Roman, a to z toho důvodu, že je dobře čitelné. Velikost písem bude proměnlivá, nýbrž základní text bude psán velikostí 12. Titulky článků budou psány větší velikostí.

Obálku časopisu se budu snažit vytvořit pomocí fotografie a dále do ní umístit zmenšeniny fotografií s odkazy na jednotlivé články. Poslední stránku časopisu budu věnovat reklamě nebo inzerci.

Zalomení textu hodlám zvolit zřejmě třísloupcové, jelikož se mi zdá pro formát A4 nejvhodnější.

Celkový vzhled časopisu se budu snažit vytvořit co nejjednodušší. Nechci, aby byly stránky „přeplácány“ zbytečnými grafickými prvky, které by upozadily obsah. I když se jedná o lifestylový časopis, jako studentce žurnalistiky mi záleží především na obsahu. Pokusím se dosáhnout harmonie mezi vzhledem a obsahem tak, aby tento časopis zaujal co největší výřez publika.
5 POSTUP PRÁCE

Název

Název časopisu jsem vymýšlela delší dobu. Mezi prvními kandidáty byly názvy „Zdraví“ a „Zdravý život“. Název „Zdraví“ však je již používáno výše zmíněným časopisem, proto jsem uvažovala o prodloužení názvu na „Zdravý život“. Po dalších úvahách jsem však došla k závěru, že název „Zdravý život“ je příliš dlouhý a obyčejný. Nakonec jsem jako název svého časopisu zvolila jednoslovné „OMEGA“. Volbu tohoto názvu nedokážu přesněji zdůvodnit. Tento název se mi zdál nejvíce zapamatovatelný i originální a jednoduše řečeno se mi toto slovo líbí.


Formát

Formát časopisu jsem zvolila A4, tedy rozměry stránky 210 X 297 milimetrů. Tento formát jsem zvolila proto, že mně osobně nejvíce vyhovuje.


Barvy

V časopise jsem použila pouze tři barvy. Dominantní purpurovou, růžovou a černou. Purpurovou barvu jsem použila jako základní, objevuje se na každé stránce jako horní lišta a i název časopisu nese tuto barvu. Růžovou barvu jsem pomocí funkce „kapátko“ použila z fotografie na titulní straně časopisu (růžové plavky) a použila jsem ji na výplň rámečků s názvy jednotlivých rubrik, které jsou vsazeny do horní lišty na každé stránce. Veškerý text včetně titulků je psán černou barvou. Minimálně se v textech vyskytuje zvýraznění některých slov pomocí purpurové barvy. Dalšími barevnými prvky vyskytujícími se v časopise jsou fotografie, které jsem ponechala v původních barvách. Při výběru barev jsem vycházela z modelu CMYK.


Model CMYK: C (cyan) – azurová

M (magenta) – purpurová

Y (yellow) – žlutá

K (key) – černá

Tyto barvy jsou na monitoru zobrazovány v modelu RGB.


Model RGB: R (red) – červená

G (green) – zelená

B (blue) – modrá

Hodnoty purpurové barvy, kterou jsem použila:

C – 0 R - 236

M – 100 G - 0

Y – 0 B - 140

K – 0


Obálka

Obálku časopisu jsem vytvořila pomocí fotografie, která zabírá celý rozměr stránky. U časopisů tohoto druhu je to běžná a také žádoucí praxe, jelikož tyto časopisy prodává především jejich obálka, resp. fotografie na obálce. Dále jsou na obálce textové upoutávky k nejzajímavějším článkům, které čtenář uvnitř časopisu najde. Výběr fotografie na titulní stranu byl vcelku obtížný, jelikož jsem chtěla, aby ladil s vybranou dominantní barvou – purpurovou. Obálka časopisu obsahuje také upoutávkovou miniaturu fotografie, odkazující na článek.


Písmo

Základní typy písma (fonty) se v časopise vyskytují tři. Jedním fontem je psán základní text (texty článků), jiným jsou psány titulky a třetí font je použit na název časopisu a číslování stran. Další typy písma jsou pak použity pouze na titulní straně, a to z důvodu pestrosti. Použít více různých typů písma na titulní straně jsem se nechala inspirovat z nejrůznějších jiných časopisů. Nejvíce času mi zabral výběr fontu na název časopisu. Nakonec jsem vybrala font Charlemagne Std , kterým je psána i paginace. Dle mého názoru užití více různých typů písem značně zvyšuje atraktivitu titulní strany, resp. celého časopisu.

Typy písma, které jsem použila:

Times New Roman – základní text

Tekton Pro – názvy rubrik, titulky

Charlemagne Std – název časopisu a paginace

Tyto typy písma jsem užila také v jejich variantách – řezech, např. italic, bold, bold italic.

Typy písma použité na titulní straně:


Times New Roman

Tekton Pro

Courier New

Segoe Print


Velikosti písma:


základní text – 12 b.

název rubriky – 24 b.

velikost titulků – 22 b., 27 b., 30 b., 44 b.

velikost podtitulků – 14 b.

perexy – 14 b.

na titulní straně jsem použila různé velikosti


Zalomení

Zalomení textu jsem zvolila do tří sloupců.


Obsah

Obsah časopisu je vzhledem k mé tematické specializaci (zdravotně-sociální žurnalistika) zaměřen na zdraví, zdravý životní styl, zdravou výživu a sport. Články, které jsem v časopise použila, jsem hledala na internetu. To z toho důvodu, že z důvodu časové náročnosti projektu bych je nebyla schopna sama vytvořit, jelikož se zabývají i částečně odbornou tematikou. Články jsem však sama editovala, jelikož bylo potřeba je zkrátit či prodloužit tak, aby vyhovovaly přednachystaným textovým rámečkům. Dále jsem v článcích také provedla jiné jazykové úpravy, které se mi zdály žádoucí. Články jsou doprovázeny ilustračními fotografiemi, které jsem taktéž našla na internetu. Fotografie jsem se snažila nalézt v co největší možné kvalitě. Zdroje článků i fotografií uvedu v poslední kapitole. Články jsem se snažila vybrat s aktuální tematikou. Vybrala jsem článek o alergiích, o vlivu domácích mazlíčků na děti a o novém odvětví jógy. První článek má plnit úlohu hlavního tématu – alergie. Tento článek proto zabírá tři strany časopisu. Další dva články jsem zvolila kratší.

6 SEBEHODNOCENÍ

Myslím si, že se mi podařilo naplnit cíle, které jsem si na začátku stanovila. Vytvořila jsem layout časopisu s jednoduchou grafikou a jednou dominantní barvou. Titulní strana se mi podařila vytvořit podle mých představ, pouze miniatury fotografií, které jsem hodlala na titulní stranu vložit, jak jsem psala výše, se mi nakonec nezdály jako nejlepší řešení. Barevně neladily a nehodily se na obálku, jelikož by příliš překrývaly titulní fotografii. Proto jsem nakonec zvolila pouze jednu miniaturu fotografie upoutávající na článek uvnitř.

Celkově jsem se svojí prací spokojená. Práce mě bavila, i když jí bylo třeba věnovat spoustu času a úsilí. I když jsem měla základní znalosti, jak se pracuje s počítačovým programem InDesign verze CS6 od firmy Adobe, spoustu věcí jsem si musela dohledat v literatuře nebo na internetu. Přestože jsem zvolila jednoduchou grafickou podobu časopisu, jak jsem již psala, snažila jsem se ji dobře propracovat a ukázat, že program InDesign umím ovládat na ucházející úrovni. Snažila jsem se použít co nejvíce nejrůznějších funkcí, které tento program nabízí. Nejtěžší byla pro mě práce s fotografiemi. Když jsem se je snažila upravit a přizpůsobit svým potřebám, často jsem narazila na to, že ne každá fotografie je natolik kvalitní, aby se dala libovolně zmenšovat nebo zvětšovat, aniž by došlo ke ztrátě její kvality. Proto jsem vybírala z téměř padesáti stažených fotografií, abych docílila co nejlepšího výsledku.
7 POUŽITÉ ZDROJE A LITERATURA

Články

Jak na alergie: tradičně i alternativně

http://www.mesicnikzdravi.cz/

Domácí mazlíčci dětem prospívají. Zlepšují psychiku i zdraví

http://ona.idnes.cz/domaci-zvirata-a-alergie-u-deti-dz0-/zdravi.aspx?c=A130419_112747_zdravi_pet

Hot jóga? Vypoťte se, zbavte se bolestí zad, zhubněte!

http://sensaklub.vlasta.cz/telo-v-pohybu/2012/5/8/clanky/hot-joga-vypotte-se-zbavte-se-bolesti-zad-zhubnete/

Fotografie

http://www.dreamstime.com/

https://www.google.cz/imghp?hl=cs&tab=wi

Stav problematiky

www.periodik.cz

www.burda.cz

Literatura

Vlach, Martin, Adobe InDesign 2 : uživatelská příručka / Martin Vlach, Petr Švéda Praha : Computer Press, 2002. ISBN: 80-7226-750-7

Adobe InDesign CS : oficiální výukový kurz / [překlad Lucie Hanousková, Silvie Filipová] Praha : SoftPress, c2004. ISBN: 80-86497-72-0



[1] dostupné z: http://www.periodik.cz/predplatne/casopis.php?akce=titul&titul=100767 (23. 4. 2013)

[2] dostupné z: http://www.periodik.cz/predplatne/casopis.php?akce=titul&titul=99 (23. 4. 2013)

[3] dostupné z: http://www.periodik.cz/predplatne/casopis.php?akce=titul&titul=820 (23. 4. 2013)

[4] dostupné z: http://www.periodik.cz/predplatne/casopis.php?akce=titul&titul=1009 (23. 4. 2013)

[5] dostupné z: http://www.burda.cz/portrety/sz_zdravi/4661/sz_zdravi_12013.html (23. 4. 2013)


[6] dostupné z: http://www.periodik.cz/predplatne/casopis.php?akce=titul&titul=100879 (23. 4. 2013)

Zobrazeno 3136 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:45
Pro psaní komentářů se přihlaste