so., 22. duben 2017 20:54

DTP - Můj florbal

Samostatný projekt sportovní/DTP specializace.

1. Cíl práce

Během svého bakalářského studia jsem se zúčastnila specializovaných kurzů DTP, konkrétně praktikum a workshop. Také jsem získala znalosti v kurzu sportovní a ekonomické specializace. Pro nedostatek studentů jsem nezakončila ekonomickou část, proto svůj projekt zaměřím na sportovní oblast. Oblast DTP mě velmi baví a kurzy pro mě byly přínosem. Pro svůj samostatný projekt jsem se proto rozhodla zpracovat layout sportovního magazínu zaměřený na florbal. Kolem roku 2006 byl pokus o vydávání tištěného časopisu o florbalové hře, pokus však nebyl úspěšný a nyní na českém trhu neexistuje tištěné periodikum zaměřené pouze na tuto oblast. Florbal je však sportem na vzestupu. Díky jeho finanční nenáročnosti a jednoduchým pravidlům získává stále více příznivců. V naší zemi má oficiální základnu pod Českou florbalovou unií se sídlem v Praze, která zároveň provozuje oficiální stránky Český florbal.cz. Právě proto si myslím, že takovýto magazín má potenciál úspěchu. Myslím si, že například čtvrtletní vydávání tištěné podoby, doplněné o webové stránky, by se mohlo stát oblíbeným východiskem pro každého, kdo chce o florbalu vědět víc. Myslím si, že časopis by měl především přinášet novinky ze světa florbalu i na mezinárodní úrovni, tipy pro trénování a také informace o výbavě – pokrok ve vývoji materiálů, v pravidlech sportu apod. Časopis by mohl být částečně podporován právě Českou florbalovou unií a také z inzerce. Mým cílem bylo vytvořit jednoduchý, svým zpracováním a vzhledem moderní návrh, který zaujme čtenáře, ale nezahltí zbytečnou přemírou textu. Proto ve své praktické práci kombinuji text s obrázkovým materiálem. Inspirací mi byly již zavedená periodika, ale snažila jsem se při tvorbě vymýšlet vlastní nový vzhled a odlišné prvky. Výstupem je tedy ucelený layout magazínu, který by mohl představovat jeho první stránky. Začíná titulní stranou, která odkazuje k rozhovoru uvnitř čísla. Další strana je informativní – týkající se novinek. Dále strana s obsahovým editorialem a obsahem. Inzertní plocha zabírá jen cca 1/7 místa z celkového materiálu. Třetí a čtvrtá strana je věnována rozhovoru s předním hráčem české florbalové scény. Jedná se také o nejdelší článek a myslím, že by mohl zapůsobit také jako nejatraktivnější, jelikož respondent je nyní nejlepším hráčem v České republice. Rozhovor je převzatý ze sportovního serveru (viz. zdroje). Rubrika na následující straně po rozhovoru se nazývá Srovnáváme a mohla by sloužit jako informativně-edukativní prvek magazínu, kdy by se vždy dvě osoby (hráči, trenéři) vyjadřovali k určité problematice ze dvou pohledů. Předposlední vytvořená stránka přináší novinky ze světa florbalu a opět je její druhá část věnovaná inzerci. A jako poslední je zařazena strana, která informuje o důležitých nadcházejících událostech, které se budou konat v České republice.

2. Zdůvodnění tématu práce

Když jsem si vybírala specializaci a zaměření, zjistila jsem, že DTP je mi nejbližší. Ještě před tím, než jsem jej absolvovala, jsem si sama často zkoušela grafickou práci a také jsem pro různé účely navrhovala a vytvářela letáky. Vždycky jsem ale používala jednoduché online editory, které neumožňují pracovat profesionálně. Jsem moc ráda, že jsem si při studiu na Univerzitě Palackého mohla vyzkoušet práci v kvalitním programu. Původně jsem se připravovala na práci s ekonomickými informacemi, ale potom, co navazující kurz nebyl otevřen a já jsem začala navštěvovat sportovní specializaci, rozhodla jsem se, že i svůj samostatný projekt zpracuji v této oblasti, neboť je mi blízká. Sportu se věnuji od útlého věku, vždycky mě bavilo se aktivně účastnit jeho nejrůznějších variant. Středoškolské vzdělání jsem získala na Sportovní gymnáziu ve Vrbně pod Pradědem, kde jsem byla také několik let členkou klubu orientačního běhu. Mám zkušenosti ze sjezdového lyžování, z orientačního běhu i z lyžařského orientačního běhu, ve kterém jsem společně se spolužačkami získali bronzovou medaili ve štafetě na Mistrovství České republiky v lyžařském orientačním běhu. Také mě velmi baví jízda na koni a především florbal, kterému se více věnuji během studia na vysoké škole. Magazín zaměřený na kolektivní hru florbal mě napadl jako nejlepší možné řešení. Sama ve volném čase hraji na amatérské úrovni a manžel je členem a hráčem klubu FBS Olomouc. Proto se často setkávám s informacemi z florbalového prostředí, občas navštěvuji zápasy a vidím, že se tento sport rozvíjí a získává stále více příznivců, což je například vidět i na vyšší návštěvnosti těchto akcí. Navíc jsem zjistila, že neexistuje na českém trhu žádné tištěné periodikum, které by se zabývalo pouze florbalem. Jsem si vědoma toho, že zavést nový časopis na trh není lehký úkol, proto si spíše myslím, že by tento návrh mohl sloužit jako návrh malého magazínu, který by byl vydáván v nízkém nákladu. Mohl by být ze začátku šířen mezi hráči České florbalové unie, spíše jako takový vnitřní tisk. Pokud by si získal své čtenáře, mohl by se dále rozvíjet, zvyšovat náklad nebo změnit distribuční cesty. Po volbě tématu jsem začala se sestavováním jednotlivých stran. Chtěla jsem, aby i z layoutu byl poznat záměr celého magazínu – informovat o sportu, přinášet zajímavosti a také působit naučně. Tomuto cíli se podřídila tvorba rubrik, které jsem navrhla různorodě, tak aby nepřevažovali jen dlouhé texty, ale aby byl celý výsledek jednoduchý, pochopitelný a zajímavý. Do sportu se nyní zapojují také mladí hráči a hráčky, kteří tvoří oddíly. Proto by měl být text výstižný, ne příliš dlouhý, aby samotný koncept motivoval ke přečtení. Inspirací pro rubriku Srovnáváme mi například byly právě rozhovory s manželem, který byl z některých tréninků unavený nebo naopak velmi nadšený. Napadlo mě, že by i pro čtenáře mohlo být zajímavé podívat se na věc z více pohledů, což by jim třeba pomohlo zvládnout nechuť vůči některému typu tréninku.

3. Stav problematiky

Na českém trhu v současné době nenajdeme žádné periodikum, které by se zabývalo čistě jen florbalem. Deníku Sport, který vlastní mediální dům CZECH NEWS CENTRE a.s., je zaměřený především na fotbal a hokej, jak dokazuje například náhled na titulní strany, vyskytují se zde ale samozřejmě i informace z jiných sporů, záleží dost na sezóně. Pro příklad uvedeme měsíc únor 2017. V náhledu na titulní strany, které představují odkaz k tomu nejdůležitějšímu, vidíme, že ačkoli je zima, fotbal dostává místo na 14 titulních stranách ze 24. Na čtyři se dostal hokej a stejný počet získala i biatlonistka Gabriela Koukalová, která se stala mistryní světa ve sprintu, získala bronzovou medaili ze stíhacího závodu a stříbrnou z vytrvalostního závodu. Sportem se zabývají také novinové přílohy celostátních i regionálních periodik, kde opět ale převažují zprávy týkající se fotbalu či hokeje. Vychází také několik desítek časopisů, které se zaměřují buď na jeden sport, nebo více sportů. Lze ale vidět, že časopisy, které se týkají pouze jednoho sportu, se těžko na trhu uplatňují, jelikož u spousty titulů je poznámka, že už nejsou vydávány. Z minulých let lze dohledat pokusy o vydávání časopisu pro příznivce florbalu, na stránkách Florbalové školy Bohemians nalezneme zmínku o vydávání, ale další informace o časopise již nelze dohledat. Také v roce 2012 vyšel časopis 26all, ale informace o dalších číslech už také neexistují. Česká florbalová unie už od roku 2012 vydává oficiálního průvodce českým florbalem s názvem Media guide, Průvodce je vydáván až dodnes, poslední dva roky ovšem s novým designem a jménem. Dnes tedy s názvem Český florbal nabízí tento průvodce na sto stranách podrobné informace a statistiky o jednotlivých klubech a týmech, přehled nejdůležitějších momentů, statistiky nejlepších hráčů, statistiky rozhodčích a další informace. Průvodce je vydáván zvlášť pro každou sezónu. Je znát stále klesající zájem lidí o tištěná periodiky, proto nebudu v tomto směru naivní. Podle diskuzí na stránkách, které cituji výše, sice vyplývá, že z řad hráčů florbalu, je o informace, i v tištěné podobě zájem. Nemyslím si, že by bylo možné vydávat každý měsíc časopis pouze o florbalu. Podle výzkumu Amerického tiskového institutu a také stránek PewResearch Centre je zřejmé, že sociální sítě jsou nyní preferovaným zdrojem získávání zpráv. Proto je tento layout návrhem spíše oběžníku, který podává informace během sezóny a také působí příjemcích z řad hráčů, trenérů a rozhodčích pocit sounáležitosti k určité skupině lidí.

4. Ideový plán

Výsledné periodikum nebude zaměřené pro široký okruh lidí, ačkoli by mělo být sestaveno tak, aby budilo zájem. Můj florbal by měl přinášet informace lidem, kteří florbal hrají nebo je tato hra zajímá, proto by měl mít problematiku komplexní náhled. Pravidelně by se měly vyskytovat rozhovory s hráči, kteří jsou aktuálně úspěšní, nebo zajímaví jinou skutečností. Své místo by zde měly dostat články, které se zabývají například pravidly, novinkami ve hře, informacemi ze zahraničí, zejména ze zemí, kde má florbal nejdelší tradici, to jsou Švédsko a Norsko. Nedílnou součástí by také měly být upoutávky a pozvánky týkající se nadcházejících událostí, zejména u nás, což by také mohlo pomoci k dalšímu zvýšení návštěvnosti. Magazín by mohl vydělávat na zveřejňování reklam. Myslím si, že hlavními inzerenty by byly internetové obchody a také Česká florbalová unie neboli internetové stránky Český florbal. Je také možné, aby unie byla vydavatelem celého magazínu, který by tímto doplnil každoroční vydávání průvodce. Periodicita by měla být zohledněna poměrně úzkým zaměřením magazínu. Florbal se u nás sice rozvíjí rychlým tempem, ale i tak by bylo velice těžké naplňovat stránky častěji než měsíčně. Už charakter magazínu a plánovaný záměr jeho vydávání napovídá, že by bylo vhodné jej vydávat jako měsíčník. Časový odstup poskytne prostor pro vyhledání a shromáždění informací. Zároveň bude jednodušší hodnotit výkony týmu, poskytovat například průběžné výsledky. Myslím si, že by bylo také žádoucí vytvořit k magazínu vlastní facebookové stránky. Na těchto stránkách by byl magazín propagován, po publikování by později mohl být i zveřejněn. Také by zde mohly být publikovány články navíc. V diskuzích, které souvisely se zaniklými časopisy, jsem zaregistrovala zájem jejich o elektronickou podobu, proto uvádím i tuto možnost. Magazín bude mít formát A5, bude to tedy menší, což opět odpovídá jeho charakteru. Text bude na stranách dělen do dvou sloupců, proto aby bylo na menších stranách vše přehledné a strany působily úhledně. Na stranách by měl střídat text s obrazovým materiálem, tak aby se navzájem oba komponenty doplňovaly. Plocha, kterou by zaujímal obrazový materiál by byla asi polovina celkové plochy. Ke sportovnímu magazínu se tento poměr hodí, neboť fotografie často dovedou nejlépe výborně popsat svižné nebo emotivní situace, které se při zápasech naskytnou. Fotografie také slouží k upoutání pozornosti, proto by při tvorbě magazínu byl kladen důraz především na vzhled titulní strany. Magazín by mohl mít ve své skutečné podobě více stran s dalšími stálými rubrikami i volnými tématy.

5. Postup práce a zdůvodnění způsobu zpracování

V této části popíšu podrobněji postup práce na layoutu, práci s grafickým programem, zdůvodním volbu názvu a formátu. Uvedu popis rozložení jednotlivých stran, písem a pozadí. Projekt je realizován ve druhé polovině 6. semestru bakalářského studia. Název Název magazínu Můj florbal jsem zvolila s ohledem na charakter periodika. Magazín má být uceleným, výstižným zdrojem informací, které se budou vztahovat k aktuálnímu dění a vývoji florbalového sportu. S cílem na užší okruh čtenářů z řad hráčů a trenérů. Jak už jsem zmínila výše, časopis by pro ně mohl být pojítkem, kde také někdy najdou například informace o svém klubu. Proto je cílem magazínu, aby si získal věrné čtenáře, kteří berou florbal jako součást svého života. Název je zároveň logem, jelikož se jedná o dvě slova, z nichž první je psáno fotem Mistral, který připomíná psací písmo a ve druhé části názvu je použit font Bodoni MT. Tedy dohromady působí vzhled neobvykle, přičemž slovo můj má značit snahu přiblížit se čtenáři. Název se opakuje nad horní dělící čárou na každé běžné stránce. Obsah Než jsem začala se samotnou tvorbou v grafickém program, navrhla jsem si do Wordu možný obsah čísla. Vytvořila jsem jednoduchou tabulku, do které jsem zapsala návrh stran. Zamyslela jsem se nad tím, jaké rubriky by mohly čtenáře zajímat a konzultovala jsem své nápady také s manželem, který hraje florbal za FBS Olomouc. Vycházela jsem také ze svých zkušeností, neboť se florbalu věnuji. Témata jsem nakonec zvolila tak, aby se v magazínu objevily různorodé informace. Nejdůležitější článek jsem se rozhodla propojit fotografií s titulní stranou. Rozhovory jsou atraktivním prvkem sportovního magazínu. Po zvolení rubrik jsem shromáždila potřebné texty a fotografie. Texty jsem napsala sama, dle zdrojů. Hlavní rozhovor je převzatý ze sportovního serveru a rubrika Srovnáváme je fiktivního charakteru, vzhledem k tomu, že má práce reflektuje znalosti v grafické oblasti. K psaní článků jsem využila také zdroje uvedené na konci záměru. Inzerce Přibližně jeden a půl stránky z celého návrhu představuje reklamní plocha. Největší koncentrace je hned na druhé straně, která je celá věnovaná novinkám ve vybavení a tipům na dárky. Stránka ovšem není zahlcena výrobky, obsahuje pouze pět tipů, proto si myslím, že působí vzdušně a čtenáře zaujme. Další reklamou je na třetí straně obrázek Českého florbalu, jedná se o upozornění, že Instagram této nejdůležitější organizace má již deset tisíc fanoušků. Na páté straně jsou ve spodní části umístěny dva obrázky internetového obchodu 4sport-florbal.cz. Pravá strana je reklamou na brankářské vybavení, levá strana nese informace o kamenné prodejně v Ostravě. Posledním reklamním prvek se nachází na osmé straně v levém rohu, jedná se opět o inzerci Českého florbalu, který hledá kolegy do týmu redaktorů, pro své webové stránky. Práce v grafickém programu Pro tvorbu svého layoutu jsem si zvolila program Adobe InDesign CC. S nižší verzí jsme pracovali během výuky DTP, proto jsem ani neuvažovala o jiné možnosti. Vytvořila jsem vzory, které je možné aplikovat na stránky, tak aby byl zajištěn jednotný koncept. Vzory nesly zejména pozadí, čísla stránek a také dělící linku, která má pak na jednotlivých stránkách nad sebou název rubriky. Pozadí, které převládá je v zelené barvě, v jejích odstínech jsou pak také oddělující prvky a název titulu. Dalšími převládajícími barvami je bílá a černá, tak aby vše k sobě ladilo. Některé popisky a titulky jsou napsány červeně. Výjimku tvoří titulní strana magazínu, kde jsem kvůli barvám fotografie použila červenou v kombinaci s bílou do textu. Myslím si, že to nenaruší celkový koncept, jelikož čtenář si obyčejně titulní stranu neprohlíží zároveň s jinou. Nejvíce využívaným fontem v layoutu je Trajan Pro, vyskytují se zde ještě Century Schoolbook a Segoe UI, ale jen v malé míře, a to v popiscích fotografií, pro text otázek v rozhovoru a pro titulky na straně sedm. Pro běžný text jsem zvolila velikost písma 10. Titulky a popisky mají různé velikosti podle potřeby. Zarovnání textu jsem zvolila do bloku. Text jsem připnula k mřížce účaří, což je funkce, která zajistí, že bude všechen text na jednotných pomyslných řádcích. Fotografie Jak už jsem se zmínila výše, layout obsahuje množství fotografií a obrázků. Ty se ke sportu hodí. Na titulní straně bylo nutné zvolit vypovídající fotografii, která koresponduje s titulky a obsahem rozhovoru. Dále byl při výběru zohledněn potenciál fotografie zaujmout čtenáře. Fotografie ukazuje postavu aktuálně nejlepšího hráče v České republice a odkazuje na rozhovor s ním uvnitř čísla. Zejména druhá strana layoutu je příkladem práce s obrázky, znázorňuje stránku, která předvádí novinky ve vybavení. Jednotlivé obrázky s popisky jsou sestaveny na první pohled ledabyle, cílem stránky je zaujmout obrázkem a krátkým textem s názvem věci sdělit, jak nebo proč daný předmět vyhledat. Také v rozhovoru uvnitř čísla jsou použity fotografie, které ukazují hráče v situacích, kdy se raduje z úspěchu a hlavní fotografie dvoustrany je portrét do půlky těla. V rubrice Srovnáváme je použita fotografie dvou hráčů mezi sloupci, což znázorňuje, že se na straně objevují dva rozdílné pohledy. Také jako pozadí titulku je použita fotografie s efektem průhlednosti. Toto pozadí je pak využito také na protější straně, aby spolu obě strany vizuálně ladily. Obrázky a fotografie na poslední straně slouží k rozdělení strany na dvě části a také doplňují pozvánku, jelikož jsou to oficiální plakáty.

6. Sebehodnocení

Ačkoli nemohu říci, že by tvorba layoutu byla snadným úkolem, myslím si, že jsem v tomto omezeném čase dovedla vytvořit poměrně jednotný koncept magazínu, který by mohl být i reálně použit. Jsem ráda, že jsem vybrala sportovní tématiku, která má na trhu potenciál, protože s rozvojem florbalu, přichází také větší potřeba po distribuci informací. Vydávání magazínu by splnilo požadavky přenosu informací, zároveň by bylo možné jej realizovat každý měsíc, díky menšímu rozsahu. Práce v grafickém programu mě velmi baví, je to kreativní činnost se spoustou možností. Také je motivující vidět výsledky svého úsilí prakticky okamžitě. Věřím, že jsem podobnou práci nedělala naposledy a že budu mít příležitost, jak zúročit vědomosti a dovednosti, které jsem během studia tohoto předmětu získala, tak také tyto schopnosti ještě zlepšit a prohloubit dalším studiem nebo praxí. Právě některé mé nedostatky ve schopnostech používat InDesign mi způsobovaly problémy a prodlevy pří vypracovávání. Jednou z prvních věcí, které bych se potřebovala doučit je lepší práce s obrazem v kombinaci s textem, tak aby na sebe vše pěkně zavazovalo a lépe se vzájemně doplňovalo. Také bych chtěla lépe ovládat další aplikace programů Adobe.

7. Zdroje

Internetové zdroje využité v teoretickém záměru:

Archiv titulu Sport: ročník 02/2017 online. cit. 2017-03-23. Dostupné z: http://www.periodik.cz/predplatne/casopis.php?akce=archiv&titul=2261&rok=2017&mesic=2.

Časopisy kategorie Sport a outdoor online. cit. 2017-04-01. Dostupné z: http://www.magaziny.cz/casopisy/kategorie/sport-a-outdoor/.

Webové stránky American Press Institute – The Personal News Cycle: How Americans choose to get their news online. cit. 2017-04-07. Dostupné z: https://www.americanpressinstitute.org/publications/reports/survey-research/personal-news-cycle/.

Webové stránky Český florbal – Florbal v Česku slaví 25 let, hrála ho už polovina populace online. cit. 2017-04-15. Dostupné z: https://www.ceskyflorbal.cz/clanek/florbal-v-cesku-slavi-25-let-hrala-ho-uz-polovina-populace.

Webové stránky Facebook – Český florbal online. cit. 2017-04-04. Dostupné z: https://www.facebook.com/ceskyflorbal/photos/a.231730876876156.52104.228868497162394/416598695056039/.

Webové stránky Facebook – Sportovní novináři online. cit. 2017-04-02. Dostupné z: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=183725488432606&id=215457055208114. Webové stránky FLORBALOVÁ ŠKOLA BOHEMIANS online. cit. 2017-04-01. Dostupné z: http://www.fbsbohemians.cz/clanek_521_predplatne-casopisu-florbal-life-and-sport.

Webové stránky ISSUU online. cit. 2017-04-07. Dostupné z: https://issuu.com/ceskyflorbal/docs/mediaguide-2016-2017.

Webové stránky PewResearch Center – The Evolving Role of News on Twitter and Facebook online. cit. 2017-04-07. Dostupné z: http://www.journalism.org/2015/07/14/the-evolving-role-of-news-on-twitter-and-facebook/. Literatura využitá k psaní článků: KYSEL, Jiří. Florbal: kompletní průvodce. Praha: Grada, 2010. Sport extra. ISBN 978-80-247-3615-0.

Internetové zdroje použité pro články:

Webové stránky Český florbal – Florbal bude hrát klíčovou roli v České zahraniční diplomacii online. cit. 2017-04-12. Dostupné z: https://www.ceskyflorbal.cz/clanek/florbal-bude-hrat-klicovou-roli-v-ceske-zahranicni-diplomacii. Webové stránky Český florbal – Florbal v Česku slaví 25 let. Hrála ho už polovina populace online. cit. 2017-04-12. Dostupné z: https://www.ceskyflorbal.cz/clanek/florbal-v-cesku-slavi-25-let-hrala-ho-uz-polovina-populace.

Webové stránky Český florbal – Nominace ženské reprezentace na dubnové akce online. cit. 2017-04-12. Dostupné z: https://www.ceskyflorbal.cz/reprezentace/zeny/zpravy/detail/nominace-zenske-reprezentace-na-dubnove-akce.

Webové stránky Český florbal –Superfinále – O Superfinále online. cit. 2017-04-12. Dostupné z: https://www.ceskyflorbal.cz/superfinale/o-superfinale.

Webové stránky Český florbal –Superfinále – Program online. cit. 2017-04-12. Dostupné z: https://www.ceskyflorbal.cz/superfinale/program.

Webové stránky Florbal.cz – Patrik Dóža: Znovu jdu do týmu, který ligu nikdy nevyhrál online. cit. 2017-04-12. Dostupné z: http://florbal.cz/60205-patrik-doza-znovu-jdu-do-tymu-ktery-ligu-nikdy-nevyhral/. RAMBOUSEK, Tomáš. Mistři 2016! 10 důležitých věcí, proč Chodov vyhrál titul online. cit. 2017-02-17. Dostupné z: http://florbal.cz/51068-mistri-2016-10-dulezitych-veci-proc-chodov-vyhral-titul/.

Zdroje fotografií a obrázků: Webové stránky Allevents.in online. cit. 2017-04-13. Dostupné z: https://allevents.in/olomouc/euro-floorball-tour-2017-olomouc/1662980117329277.

Webové stránky Český florbal – Curney a Košturiaková průběžně MVP nejvyšších soutěží online. cit. 2017-04-12. Dostupné z: https://www.ceskyflorbal.cz/clanek/curney-a-kosturiakova-prubezne-mvp-nejvyssich-soutezi.

Webové stránky Český florbal – Sociální sítě v době Superfinále ožily online. cit. 2017-04-13. Dostupné z: https://www.ceskyflorbal.cz/clanek/socialni-site-v-dobe-superfinale-ozily. Webové stránky Český florbal – Nominace ženské reprezentace na dubnové akce online. cit. 2017-04-12. Dostupné z: https://www.ceskyflorbal.cz/reprezentace/zeny/zpravy/detail/nominace-zenske-reprezentace-na-dubnove-akce.

Webové stránky Deník.cz – Online rozhovor: Ptejte se reprezentanta České republiky Patrika Dóži online. cit. 2017-04-08. Dostupné z: http://www.denik.cz/online-rozhovor/ptejte-se-reprezentanta-ceske-republiky-patrika-dozi-20170313.html Webové stránky E-florbal online. cit. 2017-04-08. Dostupné z: https://www.eflorbal.cz/p/14307/micek-unihoc-cr8er-colour-16.

Webové stránky Facebook online. cit. 2017-04-08. Dostupné z: https://www.facebook.com/paddydoza/photos/a.899644443429740.1073741827.899640643430120/899644283429756/?type=1&theater.

Webové stránky FAT PIPE online. cit. 2017-04-10. Dostupné z: http://www.fatpipe.cz/?CTRL=news.

Webové stránky Florbal.com – Hole a čepele Zone 2016–2017 online. cit. 2017-04-08. Dostupné z: http://www.florbal.com/clanky/hole-a-cepele-zone-2016-2017/.

Webové stránky Florbal.com online. cit. 2017-04-08. Dostupné z: http://www.florbal.com/obleceni/funkcni-pradlo/jadberg-beta-camo-ss/?limiter%5Blist%5D%5B0%5D=19&limiter%5Bprice%5D%5Bmin%5D=77&limiter%5Bprice%5D%5Bmax%5D=18141&orderer%5Bproduct_venality%5D=desc.

Webové stránky Florbal.com online. cit. 2017-04-08. Dostupné z: http://www.florbal.com/darkove-poukazy/darkovy-poukaz-1000kc/.

Webové stránky Florbal.com online. cit. 2017-04-08. Dostupné z: http://www.florbal.com/doplnky/kosmetika/salming-arctic-cool-eau-de-toilette/?limiter%5Blist%5D%5B0%5D=19&limiter%5Bprice%5D%5Bmin%5D=29&limiter%5Bprice%5D%5Bmax%5D=3989.

Webové stránky Florbal.cz online. cit. 2017-04-10. Dostupné z: http://florbal.cz/54682-lajky-florbal-sbira-divaky-ale-ztraci-prazdne-tribuny-tak-zachrani-skolaci/.

Webové stránky Hornet’s Cup online. cit. 2017-04-13. Dostupné z: http://hornetscup.cz/.

Webové stránky iDNES.cz online. cit. 2017-04-10. Dostupné z: http://1gr.cz/fotky/idnes/14/122/cl6/PAR57e7ae_P201412140286001.jpg.

Webové stránky O2 aréna online. cit. 2017-04-13. Dostupné z: http://www.o2arena.cz/superfinale-florbalu-2017-sb491/.

Webové stránky Sanasport online. cit. 2017-04-08. Dostupné z: https://www.sanasport.cz/asics-gel-blast-7-e608y-4301.

Webové stránky S-media Cache online. cit. 2017-04-08. Dostupné z: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/dd/7d/1c/dd7d1cb6dba1035937768525c5844d0f.jpg.

Webové stránky 4sport-florbal.cz online. cit. 2017-04-13. Dostupné z: http://www.4sport-florbal.cz/.

Zobrazeno 2260 krát
Naposledy upraveno: čt., 27. duben 2017 13:18
Pro psaní komentářů se přihlaste