čt., 28. duben 2011 15:33

Perný sport: Zpravodajsko-publicistický portál

   

Výslednou realizaci mého projektu najdete na: http://pernysport.blgz.cz/

 

 

 



 

1. Cíl práce

Samostatný projekt je průnikem mé profesní profilace – online žurnalistika a tematické profilace – sportovní žurnalistika. Jako téma jsem si zvolila sportovní dění v naší malé obci – Perné na jižní Moravě. Cílem projektu je vytvořit webovou stránku mapující sportovní aktivity v obci.

Vzhledem k tomu, že obsahem webové stránky bude kombinace sdělení z oblasti zpravodajství (zejména pozvánky na sportovní akce a zprávy o jejich uskutečnění) i publicistiky v užším smyslu (např. komentáře, interview), rozhodla jsem se, že se pokusím webovou stránku pojmout jako zpravodajsko-publicistický portál[1], k čemuž mi poslouží práce s redakčním systémem. Vedle textových materiálů budou obsahem tohoto portálu také materiály netextové (např. tabulky, fotografie, videa).

Obyvatelé Perné, ať už se jedná o samotné sportovce nebo o jejich pasivní fanoušky, podle mě zajisté ocení médium, které je bude pravidelně informovat o obecních sportovních aktivitách a výsledcích. Cílem projektu však není pouze přinášet jeho čtenářům aktuální informace a názory, ale také jim umožnit, aby se sami na jeho obsahu a podobě podíleli. Vzhledem k tomuto faktu a celkovému charakteru portálu bude můj projekt spadat do oblasti hyperlokální žurnalistiky (viz dále).

Hlavním cílem mého samostatného projektu je vytvořit reprezentativní zpravodajsko-publicistický portál mapující sportovní dění v Perné, který bude možno případně použít jako součást oficiálních webových stránek obce Perná[2], které mají zatím svou sportovní rubriku prázdnou (viz dále).




2. Zdůvodnění volby tématu

Téma sportovního dění v naší obci jsem si zvolila z několika důvodů. Tím prvním bylo přihlédnutí k mé tematické profilaci – sportovní žurnalistika. Tu jsem si ve druhém ročníku zvolila kvůli svému blízkému vztahu ke sportu, ač již spíše pasivnímu. Dalším důvodem volby tématu je můj ještě bližší vztah k naší obci.

U malých vesnic bývá většinou zvykem, že se veškeré celoroční dění, zejména však to v letních měsících, odehrává v duchu kultury nebo sportu. U Perné, která čítá necelých 800 obyvatel, tomu není jinak. O tom, že je sport hlavní náplní života naší obce, svědčí také fakt, že když se o Perné hovoří v regionálních, okresních či dokonce krajských a celostátních médiích, přinášejí tyto zprávy zejména sportovní výsledky.

V mnoha případech jsou výsledky perenských sportovců velmi potěšující a prostřednictvím mého webu se o nich dozvědí všichni, kteří na něj zavítají. Tyto informace se totiž perenským sportovním fanouškům zatím dostávají pouze z obecního zpravodaje Perný život, který vychází jednou za tři měsíce.

Vzhledem k mé pozici šéfredaktorky tohoto zpravodaje se na mě mnozí sportovní fanoušci obracejí s žádostí o více prostoru, který by byl věnován sportu a který by navíc mohl přinést vedle podrobnějších zpráv také větší množství fotografií. To je ve zpravodaji vzhledem k jeho rozsahu nemožné. Tento fakt se tak stal hlavním důvodem pro výběr tématu i realizaci projektu.




3. Zdroje / stav problematiky

Sportovnímu zpravodajství, které je neodlučitelnou součástí žurnalistiky, je v médiích věnováno stále více prostoru. Se sportovními výsledky, tabulkami, rozhovory se sportovci apod. se můžeme setkat ve sportovních rubrikách všech typů médií (psaná, rozhlasová, televizní, online žurnalistika) různého rozsahu (celostátní, regionální, hyperlokální).

 

3.1. Celostátní sportovní online žurnalistika

Co se sportovní online žurnalistiky týče, základním zdrojem sportovního zpravodajství je server ČTK[3], který denně poskytuje velké množství zpráv ze sportu a nabízí čtenářům několik sportovních sekcí, k dispozici je také televizní program, který zachycuje sportovní události přenášené v televizi.

Za reprezentativní příklady sportovní online žurnalistiky, kterými jsem se nechala inspirovat, můžeme považovat sportovní rubriky všech hlavních zpravodajských portálů, které jsou online verzí celostátních deníků (Právo[4], Mladá Fronta Dnes[5], Lidové noviny[6], Hospodářské noviny[7]). Svou webovou podobu má také jediný český sportovní deník Sport[8].

Všechny zmíněné sportovní rubriky jsou rozděleny na různé sekce podle jednotlivých sportů, vždy najdeme samostatně pouze fotbal a hokej. Dále weby nabízejí přehledný výsledkový servis a vedle textových sdělení se často objevují také bohaté fotogalerie a videogalerie, ankety apod.

3.2. Regionální a lokální sportovní online žurnalistika

Na regionální úrovni funguje server denik.cz, který sportovní rubriku rozděluje na zprávy celostátní a ze světa[9] a zprávy z regionu (podle výběru deníku). Sportovní dění v Perné spadá pod regionální sportovní rubriku http://breclavsky.denik.cz/sport_region/.

Ačkoli je sport vedle vinařství hlavní událostí ve všech okolních obcích na Břeclavsku, nepodařilo se mi u žádné z těchto obcí najít webovou stránku, která by byla podobně zaměřena jako můj samostatný projekt.

Většina obecních stránek je vystavěna na stejném principu, jako je ta perenská
(viz výše). Sportovní rubrika je sice k dispozici, v mnoha případech je dokonce "rozkliknutelná", ale odkazuje k prázdné stránce. U některých obcí najdeme odkazy na další weby, které se ovšem zabývají pouze jedním druhem sportu, nejčastěji fotbalem nebo požárním sportem, nepřináší komplexní zpravodajství.

Hlavní inspirací mého projektu se stala webová stránka, na kterou jsem narazila náhodou při vytváření portálu na webzdarma.cz. Jedná se o stránku http://seredskysport.blgz.cz/, která funguje na stejné doméně a pracuje se stejným redakčním systémem. Tato stránka svým čtenářům přináší regionální sportovní zpravodajství se stejným záměrem jako můj projekt:

„Chceme dokázať všetkým, ktorí sa k informáciám o seredskom športe nedostanú, že šport v Seredi nielen existuje ale aj dosahuje častokrát krásne výsledky. (…) Všetky seredské športové kluby by sme chceli dostať touto stránkou "pod jednu strechu". Zatiaľ sme nikde neobjavili organizáciu, ktorá by všetky kluby v Seredi zastrešovala. (…) Vám všetkým ponúkame možnosť napísať a poslať nám do redakcie na zverejnenie váš komentár alebo názor na akúkoľvek aktivitu v športe či športový zápas.“[10]

Hlavní rozdíl mezi touto stránkou a mým portálem spočívá v šíři záběru. Zatímco Seredský šport informuje o sportu ve městě Sereď, které čítá 17 526 obyvatel[11] (ke dni 31. 12. 2004), Perný sport se zaměřuje na obec se 754 obyvateli[12]. Můj projekt tak má výrazně hyperlokální charakter (viz dále).




4. Ideový plán

Cílem mého samostatného projektu je vytvoření zpravodajsko-publicistického portálu, který bude svým čtenářům přinášet aktuální informace o sportovním dění v Perné. Velkou část obsahu tak budou tvořit zpravodajská sdělení (zprávy, pozvánky), objeví se však i rubrika názorů, komentářů a rozhovorů. K publikování textových i netextových materiálů bude sloužit redakční systém. Jednotlivá sdělení budou pro přehlednost tříděna do rubrik. K dispozici budou také „stránky“ obsahující informace o hlavních sportovních organizacích v Perné.

 

4.1. Periodicita

Dopředu nelze určit přesnou periodicitu mého portálu. Jelikož má přinášet aktuální informace, budou se zde objevovat nová sdělení vždy po té, co se uskuteční nějaká sportovní akce, většinou tedy po víkendu. To však platí jen pro zprávy. Sdělení ostatních žánrů (např. pozvánky) budou do portálu umisťovány průběžně, avšak s přihlédnutím k jejich aktuálnosti.

Aby portál nebyl od svého počátku zcela prázdný, nahraju do redakčního systému vedle nových příspěvků také starší materiály, ať už vlastní, nebo zprostředkované, které se týkají obsahového zaměření portálu. Web tak bude více informačně nasycený a čtenář bude mít možnost dohledávat příspěvky o sportovních událostech staršího data. Prostřednictvím štítků u jednotlivých příspěvků dojde k propojení nových a starších informací.

4.2. Návaznost na obecní zpravodaj

Starší příspěvky budou většinou převzaty z obecního zpravodaje Perný život. Portál tak bude na tento zpravodaj v jisté míře navazovat, texty však doplní o netextové materiály (fotografie, videa, tabulky apod.) a především bude přinášet informace aktuální, na které si v případě papírového zpravodaje musí občané Perné vždy počkat tři měsíce. Stejně jako u ostatních papírových periodik, která jsou dnes stále častěji nahrazována nebo doplňována těmi internetovými, by měly být největšími výhodami portálu Perný sport rychlost, vizualizace a interaktivita.[13]

„Internetová vydání umožňují naplno uplatnit zásadu, že co lze ukázat, není třeba popisovat. Mnohdy jsou ještě internetová periodika jen verzí tištěných. Redakce nevyužívají možnosti vizualizace, neuplatňují v potřebné míře fotografie, videoklipy, infografiku. Jejich použití však předpokládá novou roli redaktorů, ovlivněnou rozvojem technologií. Novinář se stále více stáván multimediálním. Obrazy vybavuje doprovodným textem. Digitalizace znamená i možnost využití takzvaného civil journalism, civilní žurnalistiky. Fotografie a videoklipy užitečné pro média vytvářejí i občané, čtenáři. Redaktor se věnuje jejich třídění, role jeho osobního svědectví ustupuje. V případě internetových novin je možná okamžitá zpětná vazba. Interaktivita je důležitým marketingovým nástrojem. Úspěšné produkty a témata je možné rychle identifikovat, a tedy rozvíjet.“[14]

4.3. Hyperlokální charakter

Již výše jsem zmínila, že bude mít portál hyperlokální charakter. Podle Javůrka[15] má hyperlokální žurnalistika obsahovat čtyři hlavní složky, cílem mého projektu tedy je, aby portál Perný sport tato kritéria splňoval. Jedná se :

malé území působnosti (teoreticky od jednoho domu po kraj; dolní ani horní „limit“ není pevně stanovený);
participace obyvatel (obyvatelé jsou tvůrci či spolutvůrci webu);
uživatelé webu by se měli cítit členy jedné komunity;
je šířena pomocí internetu.[16]

Javůrek rozlišuje[17] tři hlavní způsoby profesionálního vedení webů hyperlokální žurnalistiky, hranice mezi nimi však nemusí být ostré:

tradiční zpravodajský server – dominantním prvkem je zpravodajství a od jiných zpravodajských webů se liší pouze úzkým zaměřením na jednu lokalitu, spoléhá na různou úroveň participace čtenářů;
komunitní server – zpravodajství je jen jednou z jeho složek, najdeme zde totiž i jiné služby, jako je komunitní kalendář, fotoalba obyvatel, videa, diskusní fóra apod.; registrovaní čtenáři mohou přispívat do všech sekcí;
databázová žurnalistika a míchanice (mash-up) – takový server nemusí mít nutně své původní informace, nýbrž umí dávat do hyperlokálního kontextu fakta, která našel jinde na internetu.[18]

4.4. Jazyk sportovní žurnalistiky

Ve sděleních publikovaných v mém portálu se budou odrážet následující charakteristiky jazyka sportovní žurnalistiky.

Sportovní žurnalistika popisuje situace, které jsou si podobné nebo se opakují (každý zápas probíhá podle stejných pravidel). U jednotlivých komunikátů, zvláště těch zpravodajských, se opakují i jazykové prostředky, můžeme proto mluvit o modelovosti ve vyjadřování.[19] „Pro sportovní žurnalistiku je charakteristické a velmi frekventované užívání speciálních publicismů, automatizovaných vyjádření, které se vztahují k průběhu popisované skutečnosti, vyjadřují stanovisko nebo hodnocení novináře.“[20]

Pro jazyk sportovní žurnalistiky je typické vyjadřování postojů, názorů a pocitů, a to zejména v publicistických žánrech. Součástí sportovního zpravodajství bývá hodnocení, které se odráží i ve výběru jazykových prostředků (např. hladké vítězství, krutá porážka).[21] V titulcích i textech článků se často vyskytují termíny z různých odvětví (např. zakázané uvolňování, homerun apod.). Novinář často nepovažuje za nutné některé termíny nebo slangové výrazy vysvětlovat, neboť předpokládá čtenářovu znalost dané problematiky.[22]

4.5. Netextové materiály

Aby byl můj zpravodajsko-publicistický portál přehledný a současně zajímavý, doplním na závěr do redakčního systému také netextové materiály, jako například fotografie, videa, tabulky, ankety, kalendář, mapu apod.

4.6. Fungování a využití projektu

Abych splnila podmínku promyšleného uzavřeného multimediálního projektu, nebudu do projektu od jeho odevzdání až do státní závěrečné zkoušky zasahovat. Poté budu portál aktualizovat a celý projekt předložím starostovi obce. Pokud se mu výsledná realizace bude líbit, stane se můj projekt součástí zatím prázdné sportovní rubriky na obecních stránkách.




5. Postup práce

Na samostatném projektu jsem pracovala během období říjen 2010 – duben 2011. V podzimních a zimních měsících jsem pouze sepisovala a shromažďovala texty, které jsem zamýšlela do portálu zařadit.[23] Ke všem textům jsem se snažila pořídit také fotografie. Začátkem února jsem vytvořila svůj zpravodajsko-publicistický portál.

 

5.1. Výběr serveru, redakčního systému a názvu

K umístění portálu na web jsem si vybrala server webzdarma.cz, který nabízí speciální doménu blgz.cz., určenou pro weby v redakčním systému. Svůj web jsem si tedy zaregistrovala pomocí formuláře na adrese www.blgz.cz a zařadila ho do katalogu Sport – Zpravodajství. Při registraci jsem musela vymyslet také název portálu. V návaznosti na obecní zpravodaj Perný život jsem zvolila název Perný sport.

5.2. Volba designu, práce s redakčním systémem

Prvním krokem při administraci webu byl výběr designu. K dispozici je 80 různých šablon, které se dají v různé míře upravovat změnou CSS. Kompletní možnost změny HTML zatím není možná. Pro svůj web jsem si vybrala v návaznosti na design obecních stránek šablonu laděnou do zelených odstínů. Také při vytváření některých speciálních modulů (viz dále) jsem se snažila ladit vše do zelené.

Rozvržení stránky je ve vybraném designu přednastaveno tak, že v horní části stránka obsahuje hlavičku a navigační menu, zcela dole je umístěna patička.

V rámci modulu hlavičky stránky jsem si vybrala jednu z nabízených šablon záhlaví, zvolila jeho výšku a zarovnání vybraného obrázku. Dále jsem upravila velikost a barvu písma nadpisu a podnadpisu stránky a jejich umístění. V obou případech jsem zvolila zarovnání na střed. Více možností práce s hlavičkou redakční systém neumožňuje.

Do navigačního menu jsem vedle odkazu na hlavní stránku umístila odkazy na další stránky, jejichž obsahem bude stručný popis projektu, vybraných sportovních organizací v Perné (viz dále) a jejich mapa. Nezasahovala jsem pouze do modulu patičky, jelikož mi vyhovuje jeho přednastavení na pět základních odkazů (Přihlásit do administrace, Mapa webu, RSS vše, RSS komentáře, Poslat vzkaz).

Tělo stránky je pro přehlednost rozděleno do tří bloků. Všechny bloky obsahují různé moduly, které se dají tažením myší v rámci všech bloků libovolně přesunovat. Práce s redakčním systémem je tak snadná, intuitivní a rychlá. Jednotlivé moduly je možné přejmenovat a upravovat je buď pomocí textového editoru, nebo HTML kódu. Počet a typ modulů není omezen.

Pro svůj web jsem si vybrala několik základních modulů z nabídky redakčního systému. Hlavním kritériem pro mě byla především přehlednost stránky, proto jsem na hlavní stranu umístila tyto moduly: drobečková navigace a výpis posledních příspěvků. Jako maximální počet jsem stanovila 10 příspěvků (respektive jejich perexů) na každé straně, aby stránka nebyla moc dlouhá. Ke starším textům se čtenáři dostanou pomocí odkazu „Starší záznamy“.

K přehlednosti stránky slouží také dva postranní panely. Do levého panelu jsem umístila modul rubriky, archív, odkazy, anketu. Obsahem pravého bloku je modul vyhledávání, doporučené příspěvky, odkazový mrak a shoutbox (rychlé komentáře). Vedle základních modulů poskytovaných redakčním systémem jsem pracovala také s dalšími prvky, které jsem do redakčního systému nahrála pomocí speciálních modulů. Jedná se o moduly s textovým obsahem (např. Kontakt, V krátkosti) a moduly s HTML kódem, které vedle informační hodnoty slouží především pro oživení stránky. K těmto modulům patří kalendář, odpočítávání času, počítadlo návštěvnosti a videogalerie.

5.2.1. Vytvoření speciálních modulů

Abych mohla do redakčního systému vložit výše zmínění speciální moduly, musela jsem je nahrát pomocí HTML kódu. Ten jsem získala vždy po vytvoření konkrétního prvku na specializovaných webových stránkách, na které bylo třeba se nejdříve zaregistrovat.

Infopanel návštěvnosti jsem získala na webu www.toplist.cz, který se specializuje na audit návštěvnosti webových stránek. Po zaregistrování na této stránce jsem si nechala vygenerovat kód na můj web. TOPlist mi také posílá týdenní statistiky návštěvnosti na e-mailovou adresu. K získání detailnějších statistik jsem svůj web zaregistrovala také do služby Google Analytics[24], kde jsem si také nechala vygenerovat kód, který jsem vložila na mé stránky.

Pro vytvoření kalendáře jsem využila službu webkalendář, kterou poskytuje server http://weblight.cz/ zdarma. Jedinou podmínkou je opět registrace. Poté, co jsem upravila nastavení vzhledu kalendáře (barvy, písmo, rozměry) a nahrála do něj události, které mají být v kalendáři zvýrazněny, jsem si nechala opět vygenerovat kód pro moje stránky. Kalendář může být po přihlášení na server průběžně editován.

Poslední dva speciální moduly jsem si vytvořila po registraci na webu http://www.widgetbox.com/widgets/. Jedná se o widgety Countdown a Video Gallery. Při vytváření videogalerie jsem využila možnosti nahrát sem videa ze svého účtu na http://www.youtube.com/. Vytvoření odpočítávání spočívalo v zadání termínu zvolené události. U obou widgetů jsem následně upravila jejich barvu a rozměry a nechala si vygenerovat kódy na web. Také tyto widgety jdou průběžně upravovat.

5.2.2. Umístění reklamy

Podmínkou bezplatného užívání vybrané domény je umístění reklamy na vytvořené webové stránky. Zvolila jsem její umístění nad hlavičku stránky. Další reklama, která se na mém webu objevuje, souvisí s bezplatným použitím zmíněných speciálních modulů, které obsahují odkazy na stránky, na kterých jsem je získala.

5.3. Tvorba obsahu portálu

Do redakčního systému jsem postupně nahrála starší texty a fotografie. Při jejich zveřejňování jsem nastavovala termín publikování do minulosti, vždy k datu, kdy byly tyto příspěvky aktuální. Nové příspěvky jsem naopak publikovala ihned po jejich nahrání do systému. Zůstala tak zachována časová posloupnost jednotlivých sdělení, která tak budou lépe dohledatelná.

5.3.1. Úpravy před publikováním

Ještě před samotným publikováním jsem musela všechny texty jednotně naformátovat, popřípadě doplnit o hypertextové odkazy. Jednalo se například o hypertextové odkazy na články Hra Plamen (soutěž)[25] a Perná[26], umístěné na http://cs.wikipedia.org, které jsem vytvářela v rámci praktika online žurnalistiky ve druhém ročníku.

Každý text jsem také doplnila o fotografii s popisem, většinou se jednalo o fotografie vlastní nebo fotografie ostatních autorů textů. Ilustrační fotografii jsem použila jen u těch textů, ke kterým jsem aktuální fotografii nesehnala. Odkaz na zdroj ilustračního fota je uveden vždy pod popisem fotografie.[27] Zvolené fotografie jsou také součástí výpisu příspěvků, respektive jejich perexů na hlavní straně. Tam, kde to bylo možné, je celý text doplněn o fotogalerii nebo videa.

Ke všem příspěvkům jsem formou HTML kódu nahrála tlačítka ke sdílení (např. na sociální síti Facebook), tento kód jsem si nechala vygenerovat na http://www.addthis.com/. Pod každým příspěvkem je také formulář pro jeho komentování.

Posledním krokem před publikováním jednotlivých textů bylo zařadit je do příslušných rubrik a označit je štítky, které pak na stránkách vytvořily odkazový mrak. Ten může čtenáři sloužit k vyhledávání příspěvků podle témat.

5.3.2. Vytvoření obsahu rubrik a stránek v navigačním menu

Zpravodajské žánry jsem rozdělila do rubrik Sportovní aktuality a Pozvánky, texty z oblasti publicistiky jsem zařadila do rubrik Názory, komentáře a Rozhovory. Pod těmito rubrikami jsou umístěny další, které jsou rozděleny podle druhu sportu (rubriky Běh, Požární sport, Fotbal, Tenis, Volejbal). Všechny tyto rubriky jsou však součástí jednoho boxu rubrik, neboť redakční systém neumožňuje dílčí členění rubrik.

Do pravého bloku jsem zařadila samostatnou rubriku V krátkosti, která obsahuje aktuální zprávy. Jedná se o důležité informace (většinou fotbalové výsledky), které však nemají takový rozsah, aby mohly tvořit plnohodnotný příspěvek v rámci ostatních rubrik.

Na závěr jsem vytvořila několik stránek v navigačním menu. Vedle stránky o projektu se jedná o stránky jednotlivých sportovních organizací v Perné. Obsahem těchto stránek je vždy krátký popis konkrétní organizace a kontakt. Dále jsem pracovala s fotografiemi, odkazy a soubory ke stažení. Součástí stránky SDH Perná je widget videogalerie, který jsem získala stejně jako videogalerii na hlavní straně. Nejprve jsem pro účely projektu nahrála videa na http://www.youtube.com/ a poté jsem z nich na http://www.widgetbox.com/widgets/ vytvořila videogalerii. Na stránku nazvanou Sport v Perné na mapě jsem nahrála přes HTML kód mapu, na které jsem prostřednictvím služby Google maps[28] označila hlavní místa vztahující se k sportovnímu dění v Perné.

5.3.3. Použití widgetů a odkazů

Pro oživení stránky jsem zařadila do redakčního systému již zmíněné widgety (videogalerie, odpočítávání, webkalendář), anketu a odkazy na související webové stránky (např. obecní stránky, web českomoravského fotbalového svazu apod.).




6. Sebehodnocení

Výsledkem mého samostatného projektu je sportovní zpravodajsko-publicistický portál, který podle mě splňuje všechny hlavní stanovené cíle. Portál v mnohém navazuje na obecní zpravodaj, v menší míře potom na obecní stránky. Obsahem portálu je celkem 21 publikovaných příspěvků, z toho 18 zpravodajských a 3 publicistické. Převažuje tedy zpravodajství nad publicistikou, jak jsem plánovala.

Vzhledem k tomu, že se na tvorbě portálu mohou podílet i samotní čtenáři, vyzkoušela jsem si také roli editorky, což pro mě bylo přínosem. Kromě vlastních příspěvků jsem tak editovala 6 textů od jiných autorů, u nichž jsem vymýšlela titulky, opravovala stylistické a gramatické chyby a doplňovala je o fotografie a odkazy.

Výsledná podoba portálu má hyperlokální charakter, neboť obsahuje všechny 4 hlavní složky hyperlokální žurnalistiky (viz výše). Ačkoli se nejedná o profesionálně vedený web, můžeme portál podle Javůrkova dělení (viz výše) zařadit na pomezí tradičního zpravodajského serveru a komunitního serveru.

Vedle zpravodajství a publicistiky tu čtenář najde i jiné užitečné služby, jako je např. kalendář sportovních akcí, odpočítávání, mapa, fotogalerie a videogalerie. Prostřednictvím zapojení těchto i dalších materiálů (např. anketa, různé odkazy apod.) jsem ukázala svou schopnost pracovat multimediálně, kterou jsem si osvojila jak v rámci absolvovaného praktika a workshopu online žurnalistiky, tak při samotném vytváření projektu.

 

6.1. Problémy a úskalí při vytváření samostatného projektu

Při vytváření svého projektu jsem narazila na několik technických problémů. Jednalo se zejména o chyby v redakčním systému. Například téměř po každé pozdější editaci textu mi zmizela tlačítka pro sdílení pod textem. U několika textů jsem proto musela HTML kód pro tato tlačítka opakovaně vkládat do HTML editoru konkrétního příspěvku.

Chybu jsem našla také u modulu vyhledávání, který redakční systém poskytuje. Vyhledávač z neznámého důvodu nezobrazoval výsledky pro hledání takových jmen, která jsou součástí jmen autorů článků, a načítal neúplnou stránku. Kdyby chtěl například čtenář vyhledat perenského běžce Kolínka, po zadání jeho jména by se mu výsledky nezobrazily, neboť je Kolínek v několika případech uveden také jako autor příspěvků. Vyhledávání ostatních výrazů fungovalo normálně, přesto jsem se rozhodla použít pro vyhledávání jiný vyhledávač, který na základě nahrání HTML kódu[29] na stránky poskytuje Google. Ten sice nezobrazuje výsledky přímo na mé webové stránce, avšak vyhledává spolehlivě i ve jménech autorů.

Problém s chybným vyhledáváním ve jménech autorů by snad mohla opravit funkce, která by umožňovala, že by redakční systém po přihlášení rozpoznával jednotlivé autory a automaticky k příspěvkům přiřazoval jejich jména. S touto možností však redakční systém nepracuje, a proto jsem musela pod každý příspěvek psát jméno autora ručně.

Doména blgz.cz nenabízí, na rozdíl od ostatních domén na serveru webzdarma.cz, e-mailovou schránku, proto jsem mému portálu vytvořila vlastní e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Z obsahového hlediska je hlavní slabinou portálu, že byl poslední příspěvek publikován v únoru. Obsahem tak jsou zejména starší texty. Aktuální informace přináší pouze samostatná rubrika V krátkosti. Tento fakt je dán tím, že se v průběhu zimních měsíců v naší obci neodehrávají téměř žádné sportovní události. V období, kdy jsem nepublikovala žádné příspěvky, jsem se tak zaměřila na grafickou podobu portálu, zkoušela jsem přidávat různé prvky, ověřovala jsem funkčnost odkazů apod.

Co se grafického ztvárnění týče, nepůsobí na stránkách snad žádný prvek rušivě. Jediné, co se mi moc nelíbí, je, že se v rubrice Fotbal sešlo několik výpisů příspěvků se stejným ilustračním fotem. Po otevření jednotlivých příspěvků jsou však tyto ilustrační fotografie nahrazeny tabulkami s výsledky, které by však nebyly ve výpisu příspěvků vhodné.

Své úskalí přineslo i bezplatné umístění widgetů na web, které spočívá ve vyskakování reklam, které je třeba zrušit křížkem. Jde však o nepatrný problém, se kterým jsem dopředu počítala.

I přes výše zmíněná úskalí je podle mě celkový vzhled portálu příjemný, přehledný, koresponduje s obsahovým zaměřením webu. Myslím, že se jedná o promyšlený uzavřený multimediální projekt.
6.2. Možnost využití samostatného projektu, jeho přínos

O realizaci mého samostatného projektu projevil zájem starosta naší obce. Ještě donedávna nefungoval pro Pernou ani obecní web, teď jsou již stránky v provozu. Sportu je zde však v rámci rubriky Události v obci věnován jen odkaz na prázdnou stránku[30].

V budoucnu by tento odkaz směřoval právě na adresu mého projektu, to znamená, že se web bude nadále rozvíjet a aktualizovat. V tomto praktickém využití vidím hlavní přínos mého projektu. Dalším možným přínosem je, že by se projektem mohly inspirovat i další obce, které jsou na tom se sportovní rubrikou na obecních stránkách obdobně.

6.3. Možnost rozpracování projektu

Pokud se můj projekt stane součástí obecních webových stránek, bude potřeba jeho neustálá aktualizace, což je u sportovního zpravodajství samozřejmě vyžadováno. Vzhledem k tomu, že v létě se sport v Perné provozuje nejvíce, nemyslím si, že by byl problém portál v tomto období pravidelně aktualizovat. V případě, že by se delší dobu neobjevila událost, o které by bylo možné informovat, zaměřila bych projekt více na zprostředkování názorů jak sportovních fanoušků, tak sportovců samotných.

Do budoucnosti by bylo vhodné vytvoření loga portálu, které zatím v hlavičce chybí. Pro větší možnost zásahů admina do hlavičky a celkově do celého redakčního systému (např. dílčí členění rubrik) by asi mohlo posloužit zaregistrování na placené doméně. Web na neplacené doméně je totiž do značné míry omezen přednastavenými šablonami, které také ovlivňovaly výslednou podobu realizace mého samostatného projektu.




7. Literatura, zdroje + konkurenční projekty


Javůrek, A.: Hyperlokální žurnalistika. In: Média dnes. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008, vyd. 1., s. 409–421.

Mlčoch, M.: Charakteristické rysy jazyka psané sportovní žurnalistiky. Olomouc: Univerzita Palackého, 2002, vyd. 1., 44 s.

Závozda, P.: Jak psát v regionálním tisku. In: Lokální média nově: praktický průvodce. Praha: Hermés, 2008, vyd. 1., s. 49–58.

Internetové odkazy:

MESTO SEREĎ. [online]. [cit. 2011-4-27]. Dostupný z WWW: <http://www.sered.sk/informacie-o-meste>.

Oficiální stránky Obce Perná - Obec Perná. [online]. [cit. 2011-4-27]. Dostupný z WWW: <http://www.obec-perna.cz/>.

https://www.webzdarma.cz/

http://www.google.com/analytics/

http://maps.google.cz/

http://www.tvorba-webu.cz/tipy/vyhledavani_ve_strankach.php

Konkurenční projekty:

http://seredskysport.blgz.cz/

http://isport.blesk.cz/

http://sport.cz/

http://sport.idnes.cz/

http://sport.ihned.cz/

http://sportreport.lidovky.cz/

http://www.denik.cz/sport/

www.sportovninoviny.cz.


 


8. Poznámky

[1] Ačkoli bude míra publicistických sdělení výrazně nižší než sdělení zpravodajských, rozhodla jsem se pro portál zpravodajsko-publicistický, a ne pouze zpravodajský.

[2] Oficiální stránky obce: http://www.obec-perna.cz/.

[3] www.sportovninoviny.cz.

[4] http://sport.cz/

[5] http://sport.idnes.cz/

[6] http://sportreport.lidovky.cz/

[7] http://sport.ihned.cz/

[8] http://isport.blesk.cz/

[9] http://www.denik.cz/sport/

[10] O nás | Seredsky sport. [online]. [cit. 2011-4-27]. Dostupný z WWW: <http://seredskysport.blgz.cz/O-nas-230.html>.

[11] MESTO SEREĎ. [online]. [cit. 2011-4-27]. Dostupný z WWW: <http://www.sered.sk/informacie-o-meste>.

[12] Oficiální stránky Obce Perná - Obec Perná. [online]. [cit. 2011-4-27]. Dostupný z WWW: <http://www.obec-perna.cz/>.

[13] Závozda, P.: Jak psát v regionálním tisku. In: Lokální média nově. Praha: Hermés, 2008, s. 49.

[14] Tamtéž.

[15] Javůrek, A.: Hyperlokální žurnalistika. In: Média dnes. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008, s. 411.

[16] Tamtéž.

[17] Javůrek, cit. d., s. 412–413.

[18] Javůrek, cit. d., s. 412–413.

[19] Mlčoch, M.: Charakteristické rysy jazyka psané sportovní žurnalistiky. Olomouc: Univerzita Palackého, 2002, s. 12.

[20] Mlčoch, cit. d., s. 14.

[21] Mlčoch, cit. d., s. 16.

[22] Mlčoch, cit. d., s. 17.

[23] Většinou se jedná o texty, které jsem publikovala také v obecním zpravodaji Perný život.

[24] http://www.google.com/analytics/

[25] http://cs.wikipedia.org/wiki/Plamen_(sout%C4%9B%C5%BE)

[26] http://cs.wikipedia.org/wiki/Pern%C3%A1

[27] Ve výsledku se jedná pouze o jednu fotografii, kterou jsem převzala z databáze http://photorack.net/index.php, která obsahuje fotografie k volnému šíření.

[28] http://maps.google.cz/

[29] http://www.tvorba-webu.cz/tipy/vyhledavani_ve_strankach.php

[30] http://www.obec-perna.cz/udalosti-v-obci/kam-za-sportem/


Zobrazeno 3201 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:41
Pro psaní komentářů se přihlaste