pá., 27. duben 2012 01:00

Svět dogfrisbee

Samostatný projekt online/sportovní žurnalistika http://dogfrisbee.webnode.cz/

 

1) Cíl práce

Před vytvořením těchto webových stránek jsem si dala za úkol vymyslet a zrealizovat web, jaký v tomto sportovním odvětví prozatím chybí. Mým plánem bylo navrhnout přehledné, ale komplexní stránky obsahující nejen základní důležité informace, ale především nové, neotřelé a aktuální reportáže, rozhovory, ankety a zajímavosti z dění okolo dogfrisbee.

Texty jako např. pravidla sportu nebo nejrůznější odkazy si je drtivá většina lidí schopna najít sama; spousta těchto základních věcí je na internetových stránkách omílána stále dokola. Mým cílem tedy nebylo shromáždit na jednom místě co nejvíc informací o tomto sportu, nýbrž předložit čtenářům co nejzajímavější obsah s možností zapojit se do dění na webu. Ať už tím, že mohou hlasovat v malých anketách, být „vyzpovídáni“ ve větší anketě, možností dát článku „palec nahoru“ díky dnes již tolik oblíbenému Facebooku, nebo zapojením se do diskuzního fóra.

Tímto propojením s lidmi pohybujícími se v dogfrisbee i se všemi nadšenci navštěvujícími webové stránky se moje práce odlišuje od v podstatě jediného "konkurenčního" webu klubu DiscDog.cz, který slouží jako oficiální stránka celorepublikové organizace zastřešující dogfrisbee. Tento web je dle mého názoru velice nepřehledně uspořádán, ačkoli chápu důvod uchýlení se ke Google webu – jeho nespornou výhodou je možnost editace více uživateli než pouze webmasterem, kterým je v tomto případě sám předseda klubu a nestíhá věnovat tolik času ještě tvorbě webu. V tomto případě ale nezbývá než doufat, že se nenajde internetový analfabet, který by při snaze o vložení článku omylem vymazal obsah stránek.

Přestože se sama podílím na administraci DiscDog.cz webu a možná také proto jsem jím částečně inspirována, mým záměrem bylo něco jiného než vytvoření podobných stránek v lepším obalu. Fiktivní webové stránky Svět dogfrisbee jsou projektem, který zaplňuje mezeru v tom internetovém světě dogfrisbee a troufám si tvrdit, že bych mezi zájemci o tento sport nebyla sama, kdo by podobný skutečný web četl pravidelně a se zájmem.

2) Zdůvodnění volby tématu

Proč zrovna dogfrisbee? A vůbec, co to je dogfrisbee? Většina lidí o něm pravděpodobně nikdy ani neslyšela.

Tímto sportem žiji již od jeho počátku v České republice a sleduji vývoj, jakým prochází. V roce 2004 u nás dogfrisbee ještě neexistovalo, o rok později o něm poprvé vyšla zmínka v kynologickém časopise. Pár lidí, které dogfrisbee na základně tohoto článku zaujalo, začali hledat informace, ale bylo těžké se jich dopátrat, obzvlášť pokud člověk třeba neuměl anglicky. Byla jsem mezi vůbec prvními průkopníky dogfrisbee v ČR, kteří s úžasem koukali na YouTube, pročítali pár amerických webových stránek a poté doma s vlastním psem zkoušeli, jak na to. Tehdy to byla jedna obrovská improvizace, metoda pokus-omyl, naši psi podstupovali značná zdravotní rizika plynoucí z naší nevědomosti. V roce 2005 jsme se vydali do Polska na první závody a konečně vše viděli naživo. Díky novým kontaktům a informacím jsme se o rok později dostali na naše první semináře se zahraničními trenéry a měli se tak konečně o co pořádně opřít.

S postupem času se prohlubovalo i povědomí o dogfrisbee a přibývalo informací. Většina z nás měla své webové stránky, kam jsme občas psali reportáže z uplynulých zahraničních i domácích akcí, nové poznatky a metody. Vznikl první web o dogfrisbee v České republice, kam jsme začali shromažďovat dostupné materiály. My, kteří jsme se dogfrisbee věnovali nejvíce a objížděli zahraniční semináře a závody, jsme začali publikovat v kynologických časopisech reportáže, metodiku výcviku a vše doprovázeli fotografiemi. Rovněž jsme natáčeli videa a prezentovali je u nás potom coby vzor, jak má frisbee vypadat.

Proč zde však zmiňuji celou historii dogfrisbee v České republice? Chtěla bych poukázat na fakt, že v tomto sportovním odvětví nám vždy chyběl dostatek informací. Nejdříve nám stačilo vidět na videu psa chytajícího disk, poté jsme se hlouběji zajímali o pravidla, nakonec nám vrtalo hlavou, jakým směrem a způsobem bychom se mohli zlepšovat. Nikde ale nebyla zmíněna skutečná realita a problémy, které mohly během výcviku nastat. Tato bílá místa částečně vyplnily články v časopisech, ale tištěná média mají pár nevýhod – zaprvé, šéfredaktor autorovi v podstatě nikdy nedá dostatek prostoru vysvětlit vše, co má na srdci, a zadruhé, s rychlostí vývoje dogfrisbee a přísunem informací z jiných zemí bylo třeba metodiku stále doplňovat, měnit, rozšiřovat, přidávat nové postřehy a způsoby výcviku. Časopis toto příliš dobře nemožňuje, ale v internetovém světě není nic jednoduššího než aktualizovat a doplňovat již napsané.

Příjemci informací jsou stále hladovější. S tím, jak se základna dogfrisbee hráčů neustále rozšiřuje, přibývá touha lidí po seminářích, závodech, táborech, vyměňování zkušeností a názorů s ostatními hráči. Většina lidí z původní skupiny zakladatelů dogfrisbee v České republice u frisbee zůstala – zcela jsme tomuto sportu propadli, věnovali mu tisíce hodin i peněz a našli nejlepší kamarády. Považujeme téměř za svou povinnost předávat dál informace, které jsme tak těžce několik let nabývali, proto nadále píšeme a fotíme do novin, časopisů, tvoříme webové stránky, pořádáme semináře, jezdíme dělat nejrůznější předváděcí akce. Počátky dogfrisbee v České republice nás naučily, že informace jsou tím nejcennějším, co můžeme obdržet a předat ostatním. Proto v tomto projektu mají svůj nenahraditelný prostor reportáže, metodika tréninku a přehledný kalendář českých i zahraničních seminářů a závodů.

3) Zdroje/stav problematiky

Jak již bylo zmíněno výše, projekt částečně vychází z webových stránek klubu DiscDog.cz, avšak jeho cílem je věnovat se především oblastem, které na tomto webu chybí, tj. publicistikým útvarům. Není vyloučeno odkazování nebo citace pravidel ze zmíněných stránek, přeci jen není třeba vlastními slovy překládat pravidla již jednou přeložená.

Jinak se však jedná o originální projekt fiktivních webových stránek, jimž podobné zatím nikdo ve skutečnosti nevytvořil.

4) Ideový plán

Před tvorbou stránek jsem si sepsala několik bodů, které jsou podle mého názoru potřebné k tomu, aby byl web atraktivní pro návštěvníky, jež by stránky měly zaujmout natolik, že se na ně budou vracet. Tyto body jsou:

vizuální atraktivita, ale jednoduché na orientaci - přehlednost

aktuálnost

fotografie, videa

reportáže

rozhovory, ankety

kalendář akcí

mapy

interaktivita - možnost komentovat příspěvky, fórum, facebook

Daných bodů jsem se snažila držet, přestože například z plánu samostatných fotogalerií a videogalerií jsem v průběhu realizace projektu ustoupila a připojila je vždy pouze ke konkrétním článkům.

5) Postup práce

Jako první jsem uvažovala nad tím, jaký způsob tvorby webových stránek zvolím. Nabízelo se buď vlastní html kódování, nebo použití některé z webových šablon typu Webnode, Websnadno, Blog a podobných.

Přestože v html již deset let tvořím vlastním webové stránky a nedám dopustit na jejich možnost absolutní kontroly nad vzhledem a funkčností, došla jsem k závěru, že mé schopnosti kódování nejsou natolik vyspělé, abych dokázala vytvořit výborně vypadající a fungující web, aniž by mi realizace zabrala nepřiměřeně velké množství času. Chtěla jsem se soustředit spíše na obsah než na formu a mám dobré zkušenosti se šablonami od Webnodu, které využívám k tvorbě oficiálních stránek závodů, jež pořádám. Volba této služby mi z těchto důvodů připadala jako nejlepší možné řešení.

Při volbě základního vzhledu stránek jsem hledala něco jednoduchého; ani příliš odtažitého, ale ani sentimentálního typu "kytičky na louce". Vybraná střízlivá zeleno-bílá kombinace se hodí k dogfrisbee a je příjemná na pohled.

Moje představa o úvodní straně takového webu byla taková, že musí mít pouze jeden panel na hlavní menu a nejnovější informace odkázané z hlavního okna. Původně mělo menu méně stránek a více podstránek, například "výsledky", "reportáže z akcí" a rozhovory a ankety" dohromady tvořily sekci s obyčejným názvem "články". Nicméně mám poměrně čerstvou zkušenost s tím, že uživatelé jsou neuvěřitelně líní rozklikávat jednotlivé odkazy a hledat informace v podstránkách, přestože tyto informace skutečně potřebují nebo o ně mají zájem; zájemci o přihlášení na naše závody shledali jednodušším napsat mi e-mail s dotazem, kde najdou registrační formulář, než rozkliknout sekci "hlavní informace", poté konkrétní sport a tam přihlášku najít. To mě přinutilo vytvořit speciální stránku "registrace" a odkázat na ni přímo z úvodní strany. Podobně jsem tedy postupovala i při tvoření menu na Světě dogfrisbee a snažila se vytvořit menu, které by bylo co nejvíce "user friendly".

Nynější menu tedy skončilo s 10 odkazy, což sice není tak docela nejnižší číslo, ale dle mého názoru tím přehlednost webu nepřišla k újmě. V levé liště se kromě menu nachází také vyhledávací řádek, jehož jsem se neúspěšně pokusila zbavit, kontakt na administrátora webu, malá anketa a počítadlo návštěv.

Myšlenka "malé ankety" je taková, že by se pravidelně (řekněme jednou za měsíc) obměňovala a její výsledky by zůstaly na webu uchovány na samostatné podstránce, kde by si je návštěvníci webu mohli prohlédnout. Tématem by vždy byla nějaká aktualita z dění kolem dogfrisbee, jako první jsem zvolila kontroverzní otázku ohledně účasti zahraničních týmů na Mistrovství České republiky. Inspirací k těmto malým anketám mi byl týdenník Instinkt.

Při volbě počítadla návštěv jsem bez váhání zamířila ke službě Toplist, kterou opět využívám už řadu let a ke které jsem přešla od méně vyhovujícího BlueBoardu.

V hlavním okně úvodní strany se nahoře nachází nejžhavější novinka na celém webu, která dostává poměrně hodně prostoru, zvýrazněný nadpis a větší fotku. Na článek je možné dostat se pouhým kliknutím myši na obrázek či na nadpis, stejně jako následně u menších upoutávek na další aktuality. Pro pět dalších odkazů na další novinky jsem se rozhodla z toho důvodu, že by přibližně měly odpovídat přijatelnému časovému horizontu, ve kterém bychom ještě považovali zprávy ze světa dogfrisbee za aktuální. Je potřeba brát v úvahu to, že v zimních měsících se v tomto sportu téměř nic neděje, zatímco od jara do podzimu se tento časový horizont smrskne přibližně na šest týdnů.

Co určitě stojí za zmínku, je kalendář akcí na celý rok, který je v řádkové formě na úvodní straně i v měsíční formě na samostatné stránce. Pomocí Googlu je nyní možné si kalendář téměř libovolně upravit, takže jsem si nejprve dala dohromady všechny domácí a zahraniční akce na rok 2012 a posléze je roztřídila podle typu akce. Zvolila jsem tři různé barvy pro české závody, zahraniční závody a semináře/tábory. Přestože webové stránky klubu DiscDog.cz také obsahují podobný kalendář, troufám si tvrdit, že tento jej předčí jak svou přehledností, tak obsažením seminářů a táborů, které na DiscDog.cz chybí.

Další využitím služeb Google bylo vytvoření mapy aktivních klubů dogfrisbee v České republice. Do mapy se dají zanést značky přímo do míst, kde se klub vyskytuje, a po kliknutí na značku se otevře popisek se jménem klubu, kontaktní osobou a webovými stránkami. Pokud tak někdo začíná s dogfrisbee a zajímá se, zda se v jeho okolí vyskytuje nějaký klub, kde se tomuto sportu věnují, stačí mu otevřít si mapu a podívat se, kde je nejbližší.

Jako poslední je v menu zařazené fórum. Toto by mělo sloužit k jakýmkoli dotazům, domluvám apod. Jenže řekněme si to upřímně, v dnešní době Facebooku je nesmírně složité udržet si čtenáře obyčejných diskuzních fór, když Zuckerberg vymyslel propracovaný systém, kde lidi mohou neuvěřitelně snadno komunikovat, reagovat na své příspěvky, vytvořit si vlastní skupiny, sdílet fotografie a videa... Mám velmi dobrou zkušenost s fóry od společnosti phpBB, jenže ani ta nakonec neobstála v konkurenci Facebooku a uživatelé postupně odešli k tomuto pohodlnějšímu médiu. Není vyloučeno, že bych v budoucnu vytvořila fórum s pomocí phpBB, kde se dají udělat sekce a podsekce k jednotlivým velkým tématům, prozatím jsem ale využila pouze fórum přímo od Webnodu, jež umožňuje základní proces otázka-odpověď a je možné, že by takovéto řešení nakonec postačilo.

6) „Sebehodnocení“

Samozřejmě jsem nevytvořila zcela kompletní web, vzhledem k rozsahu projektu jsem k tomuto cíli pouze nakročila. Myslím ale, že je vykročeno takovým směrem, jaký jsem si před tvorbou webu stanovila. Projekt má určitě své slabiny, na kterých by bylo vhodné ještě zapracovat, avšak výhodou Webnodu je právě snadná editace jak dílčích obsahů, tak celého systému webu.

Velkým problémem pro mě bylo nesoustředit se přespříliš na formu, jelikož se coby fotografka v grafice poměrně vyžívám a někdy bazíruji i na zbytečných detailech. Jistě, profesionální webové stránky musí mít pokud možno bezchybnou formu, jenže majitelé takových stránek si od toho najímají grafika, jenž nemá na starosti také obsah a vše ostatní. Takový přepych si projekt tohoto typu nemůže dovolit, což ale pochopitelně neznamená, že na vzhledu vůbec nezáleží.

Stalo se mi, že jsem například nepřiměřeně dlouho srovnávala spodní linii aktuálních článků a vedlejšího kalendáře, v textech o metodice tréninku nastavovala velikosti a popisky fotografií, v obecném článku o dogfrisbee neustále měnila odsazení textu od fotografie a uspořádání stránky (vlevo text, vpravo videa, dole fotogalerie)... Věřím ale, že i kvůli přibývajícímu časovému presu bych během další tvorby těchto stránek získala "grif", který by mi ušetřil čas věnovaný vzhledu a mohla bych se tak více věnovat obsahu. Koneckonců základní vzhled webu stačí vytvořit jednou a pozměnit jej vždy po pár letech.

Dovolím si tedy tvrdit, že projekt Svět dogfrisbee splnil to, co jsem od něj sama od počátku očekávala. Web tohoto typu bych ráda navštěvovala, bohužel na jeho spravování nemám čas a nikdo jiný se do podobného zatím nepustil. Možná by v budoucnu mohl posloužit jako inspirace pro toho, kdo by chtěl podobné webové stránky uvést do provozu.

7) Literatura, zdroje a konkurenční projekty

www.discdog.cz

www.frisbee.cz

www.cald.cz


Zobrazeno 2405 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:43
Pro psaní komentářů se přihlaste