po., 29. duben 2019 11:43

Česká liga jako odrazový můstek do Evropy. Z náhradníka k vítězi Ligy mistrů

Mezi fotbalovými fanoušky nemá první česká fotbalová liga, dnes známá jako Fortuna liga nejlepší pověst. Často slýcháváme, že už nemá potřebnou kvalitu. V minulých letech ale přišlo do České republiky několik hráčů s cizím pasem, kteří se z nuly odrazili v českém prostředí k bohatým kariérám.

 

Na některé hráče se už možná dávno zapomnělo, protože nešli do úplně věhlasných klubů nebo si je jen mladší generace nepamatují. Všechno to začal už v roce 1996 svým příchodem do Slavie Slaďan Ašanin. Tento chorvatský obránce zamířil po jednapadesáti zápasech do německé Bundesligy do Borussie Mönchengladbach, kde vydržel šest let. „Slavii jsem pomohl v sedmadevadesátém k vítězství v poháru. Ve stejném roce jsem byl zvolen i osobností ligy. Na tento klub nikdy nezapomenu,“ rozpovídal se při oslavách 120. výročí od založení Slavie.

Z Ašanina se málem stal i Čech. „Že jsem o to české občanství nakonec nepožádal, to dodnes považuju za svou velkou chybu. Než jsem se rozhoupal, oslovila mě Borussia Mönchengladbach a to víte, kdo by si nechtěl zahrát Bundesligu. Ale jak říkám, toho českého nároďáku fakt lituju. Tím spíš, že ten chorvatský mě prostě nějak míjel," vrátil se Ašanin do devadesátých let.

V minulosti nebyli cizinci největšími hvězdami českých klubů. Další větší exotickou posilou pro českou ligu byl Ghaňan Baffour Gyan, který se z Liberce dostal do Dynama Moskva. Gyan nastřílel za modrobílé jedenáct branek, což na útočníka nebylo za čtyři sezony mnoho. O to více je jeho angažmá v Rusku překvapivější. Může se však pyšnit českým titulem ze sezony 2001/2002. Baffour je bratrem slavnějšího Asamoaha, který byl i kapitánem reprezentačního áčka.

Další dva zajímavé přestupy nebyly tolik exotické. Jednalo se totiž o dva slovenské hráče. Znovu v tom hrál roli Liberec. Ten si z Trenčína vyhlédl Filipa Hološka, který má bilanci v libereckém dresu 54 zápasů a 17 gólů. V poslední sezoně v roce 2006 získal s Libercem rovněž titul a vysloužil si angažmá v Manisasporu, přes který se dostal do tureckého velkoklubu Besiktase. V něm odehrál 145 utkání a vstřelil 42 branek.

Druhým Slovákem byl obránce Marek Čech. Ten vyměnil pouze hlavní města. Z Interu Bratislava zamířil do pražské Sparty. Získal s ní hned ligový titul a okamžitě se stěhoval na Estádio do Dragão. S Portem ve všech třech sezonách získal titul a přidal k tomu i vítězství v poháru. Jeho další štace také stály za to. Zahrál si Premier League za West Bromwich Albion, tureckou Süperlig za Trabzonspor nebo Serii A za Bolognu.

„Neobávám se, že bych nedostal šanci. S Vlado Labantem jsem mluvil a věděl, že vedení hledalo levého beka. Je rád, že mu konkurenci bude dělat Slovák. Možnost zahrát si Ligu mistrů je lákavá a udělám vše pro to, abych tuto šanci využil," takto mluvil Marek Čech před příchodem do Sparty.

Poté se ale vzhledem k malému hernímu vytížení přesunul v roce 2005 na adresu vítěze Ligy mistrů ze sezony 2003/2004. „Rozhodlo, že ve Spartě moc nehrál. Proto jsme hledali různá řešení, ve hře bylo i několik dalších nabídek. Nakonec se ale všechno rodilo ve velkém spěchu a já jsem rád, že Sparta vyšla operativnímu jednání vstříc," popisoval okolnosti přestupu jeho agent Vengloš.

Všichni tito hráči však nenašli angažmá v nějakém týmu z absolutní špičky Evropy. Pouze se z české ligy odrazili někam výš. Nejzajímavější přestupy přišly až s rokem 2005.

TOP TŘI CIZINCI

Nejlepším cizincem, který prošel českou ligou, byl bosenský útočník Edin Džeko. Do Teplic přišel v roce 2005 a odskočil si pouze na půlroční hostování do Ústí nad Labem. Za Teplice nastřílel šestnáct branek ve třiačtyřiceti duelech. Za Ústí dal šest gólů v patnácti zápasech. Následně prošel celky jako Wolfsburg, Manchester City a AS Řím. „Chtěl jsem pryč z Bosny. Věděl jsem, že je lepší hrát druhou českou ligu než první v Bosně,“ řekl po příchodu do Česka.

V roce 2007 si Sparta vyhlédla hráče z Pobřeží Slonoviny. Z Issia Wazi přišel do béčka na hostování Bony Wilfried. O rok později už jej Sparta koupila. Za její áčko stihl 59 utkání a trefil se dvaadvacetkrát. Jeho kroky poté mířily do nizozemského Arnheimu, kde zaujal skauty Premier League a ze Swansea se odrazil ke svému nejslavnějšímu angažmá v Manchesteru City, který vlastní movití šejci. „Myslím si, že málo z cizinců takhle zapadlo ve Spartě. Naučil se rychle česky, hrál dobře fotbal a byl pozitivně naladěný, takže jej i fanoušci přijali za svého,“ hodnotil jej jeho bývalý spoluhráč Roman Polom a připomněl, že ve své době patřil mezi miláčky fanoušků klubu z Letné.

Zatím poslední velký přesun fotbalistu, který neměl české občanství právě z tuzemské ligy do zahraničí, se datuje do roku 2011. Slovenský chalan Juraj Kucka, bývalý spoluhráč Bonyho Wilfrieda, přišel do Sparty v roce 2009. Poté co Spartě vystřelil postup do jarní fáze Evropské ligy, se přesunul do Janova, odkud následně putoval do města módy na San Siro, kde hájil barvy AC Milán. „Byl to normální kluk. Zezačátku byl tišší, ale potom mu narůstalo sebevědomí a díky svým výkonům získal roli lídra. Mluvily za něj výkony na hřišti,“ popisoval jeho vývoj na Letné tehdejší hráč Sparty Polom.

Martin Dúbravka je jediným brankářem v tomto výčtu. Slovenský gólman strávil rok v Liberci a půl roku ve Spartě, ze které v zimě sezony 2017/18 zamířil do Newcastlu, kde si vybudoval pozici stabilní jedničky. Je tedy možné, že i po něm ještě sáhne v nejbližší době nějaký věhlasnější klub a zařadí se po bok svých předchůdců.

Mezi další zajímavé cizince v české lize patřili Mickäel Tavares, Leonard Kweuke, Aidin Mahmutovič, Melinho, Admir Ljevakovič, Adauto, Ludovic Sylvestre, Andrej Kerič, Dušan Švento nebo Nicolae Stanciu. Ti byli oporami v českých týmech, nikdy si ale nevykopali nějaké lukrativní angažmá v některém z nejlepších evropských klubů.

V posledních letech přišli do nejvyšší české soutěže dohrát kariéru i hvězdy s bohatou kariérou, například Danny, Andreas Ivantschitz, Marc Janko, Rio Mavuba nebo Halil Altintop. Ne všem se ale toto angažmá vydařilo.

V této sezoně působí ve Fortuna lize několik talentovaných hráčů s cizím pasem, o které je zájem v Evropě. Mezi další zajímavé hráče, kteří mají potenciál posunout svoji kariéru na vyšší úroveň, patří Patrik Hrošovský, Guélor Kanga, Simon Deli, Michael Ngadeu, Miroslav Stoch a nejlepší střelec probíhajícího ročníku Nikolaj Komlichenko. Kdo bude dalším, který v českém klubu nastartuje kariéru?

Zobrazeno 1068 krát
Naposledy upraveno: po., 29. duben 2019 17:22
Pro psaní komentářů se přihlaste