po., 29. duben 2019 11:32

Cizinci, kteří prošli českou fotbalovou ligou a následně se prosadili v evropském velkoklubu

NEJPRVE BYDLEL SE SPOLUHRÁČEM, POTÉ KUCKA TVRDIL MUZIKU ZA AC MILÁN; ČESKÁ LIGA JAKO ODRAZOVÝ MŮSTEK DO EVROPY. Z NÁHRADNÍKA K VÍTĚZI LIGY MISTRŮ; EVROPSKÝ VELIKÁN DŽEKO; CIZINCI MUSÍ TÝM TÁHNOUT; POLOM: BONY MĚL OBROVSKOU SÍLU, ALE NA PÁS SE MU NECHTĚLO;

Cíl práce

Pro svůj samostatný projekt jsem si vybral téma cizinců v české fotbalové lize, kteří se následně dostali do některého hvězdného týmu v Evropě. Cílem práce je poukázat na to, že česká liga je dostatečně kvalitní na to, aby do ní přišli hráči z jiné země a následně je soutěž v České republice připravila a vychovala pro ty největší evropské fotbalové týmy. S tím souvisí i to, že je Fortuna liga podceňovaná, takže cílem je tuto myšlenku vyvrátit.

Ano, možná Česká fotbalová reprezentace nemá takové výsledky, jako v minulosti. I tak ale každý rok některý z českých celků postoupí do jarní fáze Evropské ligy, což je dle mého úspěch. Navíc ne každá posila ze zahraničí se dokáže v české lize prosadit a i to o něčem svědčí.

Dalším cílem práce je připomenout zajímavá jména, která touto soutěží prošla v minulosti a některá mohla být zapomenuta nebo jsou dnešní generaci neznámá. Oproti tomu jsou tu i hráči, kteří působili v Česku nedávno nebo jsou dodnes hvězdami svých týmů v Evropě a jsou tedy známí. U těchto hráčů si kladu za cíl přinést novinky, zajímavé informace nebo svým textem vyzdvihnout jejich fotbalovou kariéru.

Posledním cílem je vyjádřit názor k trendu internacionalizace Sparty a Slavie v poslední době, od kterého se ale ustupuje.

Volba tématu

Největší vliv na to, proč jsem si toto téma vybral, je můj vztah ke sportu a hlavně k fotbalu. Od šesti let jej hraju a sleduju přenosy v televizi. Dále vyhledávám zajímavé informace a výsledky. Nejprve jsem je hledal na teletextu a v novinách. Dnes již několik let hlavně na internetu. Zajímají mě zahraniční soutěže i ta česká.

Mám mnoho kamarádů a známých, kteří si vyzkoušeli hrát první českou ligu, takže od nich vím, jak je složitá. Poté přijde člověk na stadion a slyší pouze lidi, kteří nadávají a kvalitu soutěže snižují. Stejně tak tomu je i v internetových diskuzích. Já mám ale názor opačný. Proto jsem si zvolil tohle téma, kde poukážu na kvalitu Fortuna ligy, která vychovala nejednoho kvalitního fotbalistu.

Bony Wilfried a Juraj Kucka, to jsou hráči, kterým ve svém projektu věnuji zvýšenou pozornost. Působili ve Spartě, když už jsem byl ve věku, kdy jsem fotbalu, dovolím si říct, hodně rozuměl, a byli mými nejoblíbenějšími hráči. Takže jsem se chtěl o nich dozvědět více. Třetím fotbalistou, kterému věnuji celý článek je Edin Džeko. Bosenský hráč hraje na stejné pozici jako já a svoji cestu za slavnou kariérou začal v Ústí nad Labem, takže jej stejně jako dva předešlé hráče obdivuji, navíc se drží na vrcholu nejdéle a máme možnost jej neustále sledovat i v nejlepší soutěži světa, kterou je Liga mistrů.

Dalším důvodem, proč jsem si téma vybral, byl můj zájem, abych se dozvěděl o dalších cizincích, kteří působili v Česku a následně přestoupili do některého většího klubu. Šlo mi hlavně o hráče, které jsem kvůli svému věku nemohl sledovat nebo jsem o nich slyšel jen okrajově.

Zároveň se mi moc nelíbí, jak bývají tyto články pojaty. Je mnoho článků, které se zaobírají tématem top cizinci v české lize, ale pro mě nejsou dostatečně zpracovány.

Práce by mohla být zajímavá pro všechny, kdo se zajímá o fotbal, zvláště o českou ligu. Téma není životně důležité, ale určitě je atraktivní. V dnešní době, kdy do české soutěže přichází mnoho cizinců, může přispět. Jedná se spíše o publicistické texty.

Zdroje a stav problematiky

Na internetu je možnost najít několik článků, kde se autoři věnují tématu nejlepší cizinci v české lize. V mnoha těchto článcích jde však pouze o výčet cizinců a maximálně dvě, tři věty k jednotlivému hráči. Jde spíše o clickbaitingové články, kde je pět hráčů seřazeno za sebou na stránky a čtenář musí proklikávat od pátého místa po první, aby zjistil, jací cizinci ve výčtu jsou. Zároveň se čtenář o jednotlivých hráčích nic moc nedozví.

Z tohoto důvodu jsem chtěl udělat jeden článek, kde vyberu podle různých faktorů nejlepší cizince, kteří zde působili. Nutno říct, že tento výběr může být i mírně subjektivní. Projekt tedy navazuje na články popsané výše. V mém článku však nejsou hráči řazeni od nejhoršího po nejlepšího, ale podle data, kdy v České republice působili. Zároveň se snažím ke každému přinést nějakou zajímavou informaci a věnovat mu celý odstavec nebo dva.

Předchozí autoři článků se ztotožňovali s mým projektem v tom, že mezi top tři nejlepší hráče, kteří byli zároveň cizinci, zařadili Bonyho Wilfrieda, Edina Džeka a Juraje Kucku a k nim často skloňovali pár dalších jmen.

Ostatní články jsou věnované jednotlivým hráčům a žádné podobné jsem nenašel. Maximálně pár informací z mých článků jsou obsažené v některých článcích věnujících se problematice daného hráče.

Komentář na téma cizinci v české lize je téma, které se řešilo v posledních dvou letech neustále. Takže článků na toto téma je na internetu a v tištěných novinách mnoho. Jelikož mám na tohle téma svůj vlastní názor, tak jsem jej chtěl vyjádřit a je možné, že se s některým z předchozích autorů podobného komentáře ztotožňuji. Každopádně právě na experty, kteří publikovali podobný článek, tento komentář navazuje. Většina předchozích autorů došla k závěru, že je v týmech mnoho cizinců a mnoho z nich průměrných.

Problematika je v poslední době hodně probíraná. Sparta se Slavií koupili mnoho cizinců a nejsou jedinými celky, kam fotbalisté s cizím pasem přišli. Experti českého fotbalu, bývalí hráči i trenéři reprezentace na takzvanou internacionalizaci neměli pozitivní názor.

Podle nich je cizinců v české lize až moc a nemají kvality na to, aby české týmy táhli. Zároveň zabírají místo českým talentům i ostatním hráčům, kteří se tak nemůžou rozvíjet právě pro českou reprezentaci.

Z tohoto důvodu je dobré si připomenout, že v minulosti nebylo cizinců u nás tolik, ale že byli na vysoké úrovni.

Ideový plán (5 článků)

Jako první bych chtěl napsat úvodní článek, který by sloužil jako otvírák, kde bych shrnul a popsal jednotlivé fotbalisty s cizím pasem, kteří se z české ligy dostali vysoko. Jak píšu výše, takových článků je mnoho, ale je v nich málo hráčů, málo informací a jsou celkově v jiné podobě, než bych si představoval a než by se mi líbilo.

Poté bych se chtěl věnovat třem, podle mě, nejlepším cizincům, kteří v České republice působili. Jedná se o Edina Džeka, Bonyho Wilfrieda a Juraje Kucku. Tito hráči působili v Česku relativně nedávno a mám k nim určitý vztah a mohl jsem je sledovat, když působili v zdejších klubech a mám možnost i jejich srovnání, když působí v zahraničních klubech.

Chtěl bych tedy každému z hráčů věnovat jeden článek rozdílných žánrů. Jednalo by se o medailon, story, rozhovor, případně portrét. Rozhovor by však vzhledem k tomu, že všichni působí v zahraničí, byl ve třetí osobě, takže by o některém z hráčů mluvil buď jeho blízký, nebo například bývalý hráč.

Z tohoto důvodu bych chtěl vyhledat soupisky týmů z dob, kdy v nich tito fotbalisté působili a pokusit se přes známosti s někým setkat.

V posledním článku bych se chtěl v komentáři vyjádřit k trendu v posledním roce a půl, kdy do Česka přicházelo hodně fotbalistů z ciziny.

Jak již jsem psal výše u cílů projektu, chtěl bych poukázat na to, že česká liga je podceňovaná, protože dokázala vychovat mnoho fotbalistů pro evropský fotbal. Dále poukázat na to, že pokud je mnoho cizinců v českých týmech, kteří nejsou dostatečně kvalitní, tak je to špatně. A hlavním cílem je přiblížit ty nejzajímavější cizince a přinést k nim co nejoriginálnější informace.

Postup práce a zdůvodnění

Jako první jsem si vyhledal seznam všech fotbalistů s cizím pasem, kteří kdy v české lize působili. Následně jsem si je všechny prověřil (podíval jsem se, kdy v Česku působili, kolik toho odehráli, a jaká byla jejich následná kariéra). Z toho jsem zvolil kritéria, podle kterých jsem si vybral ty nejzajímavější hráče, kteří se díky dnešní Fortuna lize posunuli v kariéře vysoko. Následně jsem si vybrané hráče sepsal do jednoho článku a vyhledával k nim zajímavosti.

Vzhledem k tomu, že Edin Džeko je hráčem italského AS Řím, Juraj Kucka v době realizace projektu hrál v tureckém Trabzonsporu a v zimě roku 2019 přestoupil do italské Parmy a Bony Wilfried patří týmu Swansea, jenž se nachází ve Walesu a odešel na hostování do katarského Al Arabi, tak nebylo možné se s hráči potkat osobně. Pokusil jsem se tedy zprostředkovat rozhovor s někým z jejich okolí. Po napsání prvního článku jsem si vyhledal soupisky Ústí nad Labem a Teplic v době, kdy v těchto týmech působil Edin Džeko. Stejně jsem to udělal u Sparty, kde působili Bony Wilfried a Juraj Kucka. Poté, co jsem znal jména všech jejich spoluhráčů, tak jsem se spojil se svým strejdou Radimem Königem, který hrál třináct let první českou fotbalovou ligu a momentálně zastává roli agenta fotbalistů a s mým dlouholetým kamarádem Václavem Jemelkou, který nastupuje v ligovém týmu Sigmy Olomouc. Vzhledem k tomu, že se pohybují ve fotbalovém světě, tak mají kontakty a mohli mi zprostředkovat rozhovor s někým z blízkosti již zmiňovaných tří hráčů.

Některé hráče jsem zkoušel kontaktovat přes sociální sítě, ale to se nepovedlo. Následně jsem měl přes Radima Königa domluvený rozhovor s Romanem Hubníkem, který působil s Wilfriedem a Kuckou ve Spartě, ale z toho také sešlo. Až potom mi domluvil Václav Jemelka svého spoluhráče Romana Poloma, který rovněž působil ve Spartě v době, kdy tam přicházeli výše zmínění hráči.

S Romanem Polomem jsem se tedy sešel a vedl s ním rozhovor nejprve na téma Bony Wilfried, což jsem zpracoval do rozhovoru, který by se dal nazvat: Roman Polom o Bonym Wilfriedovi. Dále jsem se vyptával i na Juraje Kucku. Pomocí internetu a právě odpovědí Romana Poloma jsem následně zpracoval story o Jurajovi Kuckovi.

Poté, co jsem měl napsán úvodní článek, rozhovor a story jsem se rozhodl, že o Edinu Džekovi napíšu medailon, ve kterém shrnu jeho kariéru a největší úspěchy. Přišlo mi to jako nejlepší řešení, protože právě bosenský útočník toho vyhrál nejvíce.

Poslední článek je komentář o cizincích v české lize, kde jsem vycházel z vlastní zkušenosti, z toho co vím a co jsem v poslední době viděl ve fotbalovém dění. Zvolil jsem komentář, protože to je nejlepší nástroj k vyjádření vlastního názoru.

Projekt jsem psal prakticky od té doby, kdy jsem si zvolil téma až do té doby, než jsem jej odevzdal. Časově se to dá vyčíslit asi na půl roku, protože fotbal se hraje celý rok a k tématu mého projektu je potřeba jej neustále sledovat. Navíc každý půl rok je přestupové období, kde hráči, které jsem si vybral, mohli změnit působiště. Ve dvou případech se tak i stalo.

Nejvíce jsem vycházel z internetových zdrojů, vlastního vědění o fotbale a výpovědí Romana Poloma.

Sebehodnocení

Myslím si, že se mi povedlo naplnit všechny stanovené cíle. Pokud to vezmeme po jednotlivých cílech, tak se mi povedlo vyhledat několik zajímavých jmen, které prošli českou soutěží a k nim dohledat i zajímavosti. V mnoha případech jsem o zajímavostech u jednotlivých hráčů neměl tušení. Kromě těchto informací pro mě byla nová i některá jména. Myslím si, že právě v tomhle může být obohacení čtenářů, že si buď starší ročníky vzpomenou na bývalého hráče, který se proháněl po zdejších trávnících, nebo se o něm dozví nějakou novou zajímavost. V úplně jiném případě se může kdokoliv, předpokládám, hlavně mladší generace, dozvědět o nových hráčích a zajímavostech o nich.

Co se týče rozhovoru o Bonym Wilfriedovi, tak tam spatřuji největší přínos. Nejprve se mi tedy podařilo o něm nalézt nějaké zajímavosti, ale hlavně díky rozhovoru s Romanem Polomem mám zaručené informace ze soukromí a zkušenost někoho, kdo s ním trávil mnoho času. Jeho fanoušci, kterých je dle mého v České republice stále hodně, protože byl ve Spartě velice oblíbený, se o něm mohou v rozhovoru dozvědět několik nových a, troufnu si říct, i velice zajímavých informací. Tento rozhovor považuji za vrchol své práce. Jediné úskalí, které spatřuji je, že se nepovedlo spojit přímo s Bonym a setkat se s ním. Na druhou stranu možná vzhledem k tématu rozhovoru je lepší, když o něm takto mluví někdo jiný, protože je možné, že by jinak byl rozhovor plný klišé.

Story o Jurajovi Kuckovi hodnotím také velice kladně, protože tento hráč byl v Česku ještě nedávno, a i když jsem jej pozorně sledoval, tak jsem se díky svému projektu dozvěděl nové věci. Také zde si velice cením výpovědí Romana Poloma, který mi rovněž tento článek velice obohatil a těžko by se sháněl takhle dobrý a relevantní zdroj. Přínosem tohoto článku je stejně jako u Bonyho Wilfrieda mnoho nových a zajímavých informací o Jurajovi a shrnutí jeho kariéry, hlavně tedy ve Spartě. Pozitivum na této story vidím také v tom, že Kucka je Slovák a tuto story si mohou přečíst i lidé ze Slovenska, kde jako stálý člen tamní reprezentace má ještě daleko více příznivců než v České republice.

Stejně jako v předchozím případě, i zde vidím úskalí v tom, že se mi nepodařilo s Kuckou setkat. S tímto hráčem jsem se o to snažil v maximální míře, protože jsem zde viděl největší šanci na úspěch. Slovenský reprezentační tým trénuje Čech Pavel Hapal a právě jeho svěřenci přijeli 19. listopadu do Prahy v rámci Ligy národů sehrát utkání proti českému národnímu týmu. Shodou okolností se bohužel Kucka právě před tímto utkáním zranil a v Česku vůbec nenastoupil. Spojit se mi s ním nepodařilo.

Dalším článkem byl medailon o Edinu Džekovi, kde se mi podařilo poukázat na to, jak skvělý fotbalista to je, že vstřelil mnoho branek za evropské velkokluby a vyhrál mnoho trofejí. Právě v tomto spatřuji přínos, protože ne každý věděl, co všechno Bosňan dokázal. Zároveň se mi podařilo dohledat jeho vyjádření k začátkům. Pozitivum vidím v tom, že už to je dvanáct let, co Džeko působil v Česku a tak si ho fanoušci můžou připomenout v trošku jiném světle než, že vstřelil v nějakém utkání branku.

V tomto případě jsem se ani nepokoušel hráče kontaktovat, protože jej považuji za fotbalovou hvězdu, ke které se dle mého mají problém mimo oficiální tiskové konference dostat i nejlepší světoví novináři. Pokoušel jsem se kontaktovat jeho bývalého spoluhráče Karla Kroupu, který momentálně nastupuje za druholigový Prostějov, ale ani tam se to nepovedlo. Důvodem bylo, že se s Karlem Kroupou nepovedlo navázat kontakt a také jsem usoudil po napsání článku, že to ani není potřeba. Posledním úskalím v tomto případě může být, že někteří znalci se nemusí dozvědět nic nového.

Úskalí v této části spatřuji v některých případech, hlavně u starších hráčů, v nedostatku zdrojů ať už na internetu nebo kdekoliv jinde a rovněž nemožnost se s danou osobností setkat osobně. Vzhledem k počtu fotbalistů by mi to zabralo mnoho času, mnoho cestování a stálo by mě to hodně peněz. Dalším úskalím mohla být moje nevědomost o těchto hráčích a také to, že jsem je neviděl v akci přímo na hřišti.

Pokud se budeme věnovat cíli ohledně vyjádření názoru k internacionalizaci, tak ten se povedlo splnit dokonale. V něm nespatřuji žádné velké úskalí. Maximálně někdo může namítnout, že mě nepovažuje za experta, v tom případě je to jen na něm, jak si text přebere. Přínos spatřuji v tom, že čím více bude takových článků, tím více lidí si může uvědomit nebo utvrdit to, že přemnožení cizinců v české lize může být problém.

Posledním cílem bylo poukázat na to, že je česká liga dostatečně kvalitní na to, aby vychovala hráče, což se mi povedlo, protože jsem přiblížil kariéry několika hráčů, kteří právě z české ligy mířili výš. Úskalím může být, že v poslední době jich nebylo zase tolik, nicméně v úvodním článku je zmíněno několik potenciálních jmen, kterým by se to mohlo v blízké době povést.

S tímto cílem souviselo i to, že tuzemská liga je podle mého podceňovaná. Tento cíl se v mých očích povedlo naplnit, avšak odpověď na ni v textech není explicitně vyjádřena. Každý čtenář by si ji tam měl najít sám, tudíž je v projektu zobrazena implicitně. Já beru jako důkazy tohoto tvrzení fakt, že až v posledních letech se z naší ligy propracovali fotbalisté do těch nejvěhlasnějších klubů. Další důkaz by měl být fakt, že internacionalizace se nepovedla, byla a je kritizována a ustupuje se od ní. Tím pádem je jasné, že hráči z jiných soutěží mají problém se prosadit při úrovni Fortuna ligy. Stejně tak tomu bylo i v případě, kdy hráči na sklonku kariéry, kteří prošli velkokluby, přišli do Česka dohrát kariéru a v mnoha případech se ani tyto hvězdy neprosadily.

V budoucnu by se určitě dalo téma rozpracovat na další možné hráče, kteří přestoupí postupem času z České republiky do některého většího evropského klubu. Dále by se daly rozpracovat kariéry dalších hráčů nebo i další postup v kariéře hráčů, kterým jsem se ve svém projektu věnoval více. Dále vidím potenciál v tom, vypracovat projekt, který se bude věnovat tomu, co dělají tito fotbalisté po hráčské kariéře. V návaznosti na moje texty by bylo dobré udělat porovnání českých hráčů, kteří se uchytili ve velkoklubech poté, co si zahráli českou nejvyšší soutěž a také by šlo tyto hráče porovnat s těmi, kteří odešli ještě v mládežnickém věku.

U Juraje Kucku vidím i možnost osobního rozhovoru, protože určitě se pohybuje i v rodné zemi, takže šance potkat se s tímto hráčem osobně nebo se s ním jakkoliv spojit je nejvyšší.

Výjimečnost svého projektu vidím tedy v rozhovoru o Bonym Wilfriedovi a tudíž ve výpovědích Romana Poloma. Žádný podobný článek nebo projekt jsem nenašel. Také vidím výjimečnost ve svém výčtu zajímavých cizinců, kteří prošli českou ligou, v kombinaci s pár informacemi o nich, protože ostatní články čítají méně fotbalistů a i méně informací. Navíc, jak jsem zmiňoval, jsou často tyto články clickbaitové.

Celkově můj projekt naplnil to, co jsem od něj očekával a považuji jej za povedený.

Literatura, zdroje a konkurenční projekty

Mým nejdůležitějším zdrojem byl internet, kde jsem si nejprve na wikipedii našel seznam všech cizinců, stejně tak soupisky týmů. K tomu mi posloužili i klubové weby. Následně jsem používal několik internetových stránek periodik specializovaných na sport, nebo periodik, které mají na svých stránkách rubriku věnovanou sportu. Jedná se o tyto weby: isport.cz, efotbal.cz, sport.aktuality.sk, fotbalportal.cz, ahaonline.cz, rozhlas.cz, denik.cz, sport.tn.nova.cz, fotbal.idnes.cz, ceskatelevize.cz, novinky.cz, sport.sme.sk, asroma.com, transfermarkt.com, sparta.cz, sport.cz, lidovky.cz, ihned.cz, fotbal.hattrick.cz, sparta.cz, fkteplice.cz, fkusti.cz nebo youtube.com.

Druhým důležitým zdrojem byly moje zkušenosti a vědomosti o hráčích a v neposlední řadě rozhovor s bývalým hráčem Sparty Praha a nynějším fotbalistou ligové Sigmy Olomouc, který sdílel šatnu s Bonym Wilfriedem a Jurajem Kucou, Romanem Polomem.

Konkurenční projekty jsem žádné nenašel. Maximálně se dají za konkurenční projekty považovat právě články o jednotlivých hráčích nebo články, které se zabývají top cizinci v české lize. Vzhledem k tomu, že se jich dá najít na internetu mnoho, tak nepovažuji za důležité je tady všechny vypisovat.

Internetové zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=rcv6CRQLOoc

https://isport.blesk.cz/clanek/vip-sport/298523/kucka-ma-tetovani-o-sparte-je-treba-znicit-sesivane-tvrdi-hrac-ac-milan.html

https://sport.aktuality.sk/c/340455/video-juraj-kucka-reaguje-na-zaujem-ac-milano-je-to-moja-srdcovka/

https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-zahranici-italie-serie-a/245163/kucka-jde-do-ac-milan-sparta-neuvidi-ani-korunu-je-moc-levny.html

http://www.fotbalportal.cz/cesko/gambrinus-liga/23840-juraj-kucka-sparta-me-vyraznym-zpusobem-posunula-v-kariere/

https://sport.aktualne.cz/fotbal/bojim-se-vic-upiru-nez-kluze-rika-spartan-kucka/r~i:article:652072/

https://www.ahaonline.cz/clanek/sport/52562/juraj-kucka-skromny-chalan-za-60-milionu.html

https://www.irozhlas.cz/sport_fotbal/do-sparty-prestupuje-zapotocny-kucka-odchazi-do-janova_201101050851_jsuchan

https://www.denik.cz/fotbal/sparta-janov-a-ted-ac-milan-kucka-po-prestupu-chci-predvest-to-nejlepsi-20150828.html

https://www.efotbal.cz/clanek-50509-Je-hotovo-Slovak-Kucka-se-upsal-Sparte.html

https://www.sport.cz/fotbal/ostatni/clanek/994819-bony-wilfried-nazul-pri-kaloudove-rozlucce-v-brne-po-ctyrech-mesicich-kopacky.html

http://sport.tn.nova.cz/clanek/bony-zase-valel-cesky-na-spartu-vzpomina-a-nevyloucil-navrat.html

https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-zahranici-anglie-premier-league/227840/jak-se-vysvihl-bony-ve-sparte-zacinal-s-20-tisici-ted-bere-miliony.html

https://fotbal.idnes.cz/fotbalista-wilfried-bony-miri-do-swansea-ff8-/fot_zahranici.aspx?c=A130708_095543_fot_zahranici_vl

https://www.denik.cz/fotbal/exspartan-bony-definitivne-patri-manchesteru-plat-3-6-milionu-tydne-20150114.html

https://www.ceskatelevize.cz/sport/fotbal/114002-wilfried-odchazi-ze-sparty-do-arnhemu/

https://www.novinky.cz/zena/styl/284578-jak-se-v-cesku-zije-zahranicnim-fotbalistum.html

https://sport.sme.sk/c/5744394/spartu-opusta-bony-wilfried-za-100-milionov-ide-do-arnhemu.html

https://www.youtube.com/watch?v=r1dSNXhSM1c

https://www.asroma.com/en/news/2015/08/10-things-you-need-to-know-about-edin-dzeko

https://fotbal.idnes.cz/dzeko-vydela-prestupem-do-anglie-miliony-pro-teplice-i-usti-pqg-/fotbal.aspx?c=A110106_110205_fotbal_jok

https://teplicky.denik.cz/fotbal_region/hvezdny-utocnik-edin-dzeko-na-usteckou-armu-nezapomnel-20160603.html

https://www.sport.cz/fotbal/bundesliga/clanek/148543-edin-dzeko-bez-teplic-bych-se-tak-vysoko-nedostal.html

https://www.sport.cz/fotbal/bundesliga/clanek/115007-dzeko-odchazi-z-teplic-do-wolfsburgu-za-112-milionu.html

https://www.lidovky.cz/sport/fotbal/pohadka-o-dzekovi-teplice-objevily-hvezdu-a-ted-berou-miliony.A110113_112823_ln-fotbal-zahranici_ant

https://ihned.cz/c1-49286070-prestup-zimy-je-hotov-dzeko-prestoupil-z-wolfsburgu-do-manchesteru-city

https://www.ahaonline.cz/clanek/sport/12699/bosensky-utocnik-fotbalovych-teplic-dzeko-rozparovac.html

http://fotbal.hattrick.cz/kratka-uspesna-takova-mise-edina-dzeka-ceskych-luzich-hajich/

https://www.idnes.cz/fotbal/prvni-liga/povidani-s-asaninem.A130128_111248_fotbal_mn

Zobrazeno 1455 krát
Naposledy upraveno: po., 29. duben 2019 17:25
Pro psaní komentářů se přihlaste