Cesta současného klenotu slovinského basketbalu odstartovala jeho narozením 28. února 1999 v Lublani. Matka Luky Mirjam Poterbinová vlastnila kadeřnický salón a otec Saša Dončič, který jej později přivedl k basketbalu, v té době oblékal dres prvoligového klubu Pivovarna Laško. Luku už odmalička přitahoval sport. „Byl velmi hyperaktivní, ani chvíli nevydržel sedět na místě, pořád musel něco dělat,“ s úsměvem vypráví jeho matka v rozhovoru pro televizní stanici WFAA. Během let základní školní docházky se kromě hraní basketbalu proháněl v kopačkách s balónem u nohy se svými spolužáky na trávnících fotbalových hřišť. Když ale bylo Lukovi osm let, nastal čas volby mezi těmito dvěma sporty. V těžkém rozhodování zvítězil basketbal, k čemuž dopomohla i nabídka známého basketbalového týmu Olympija Lublaň, který o nadějného mladíka usiloval.
Hned při prvních dotecích Luky s míčem bylo všem trenérům i činovníkům Olympije jasné, že se jedná o velký talent. Své vrstevníky převyšoval ve všech atributech a udivoval je svými dovednostmi, proto devítiletý Luka musel trénovat se spoluhráči, kterým bylo čtrnáct. I v konkurenci o pět let starších hráčů se dokázal prosazovat, a patřil dokonce mezi tahouny družstva. Na palubovkách doslova válel. Jeho sportovní výkony nepoznamenalo ani těžké životní období, během kterého se jeho rodiče rozváděli, ba naopak. „Díky basketbalu dokázal překonat tuto složitou situaci. Je to možná i jeden z důvodů, proč je nyní tak dobrým hráčem,“ domnívá se Dončičova matka. Luka dokázal být při hře neustále koncentrovaný a prezentoval se velmi kvalitní hrou, čímž zaujal známého basketbalového giganta na poli všech evropských klubů, věhlasnou španělskou organizaci Real Madrid, která ho z Olympije v jeho třinácti letech získala na hostování.
Sladké začátky v Madridu
Projevenou důvěru Bílého baletu, jak se Realu Madrid přezdívá, začal Luka hned od startu svého působení splácet. V roce 2012 dovedl královský klub ke stříbrným medailím v domácí lize Minicopa Endesa v kategorii hráčů do čtrnácti let. S týmovými úspěchy se dostavilo i Dončičovo první individuální ocenění, stal se nejužitečnějším hráčem soutěže, čímž se dostal do hledáčku lovců mladých talentů ostatních týmů. Nejvyšší představitelé španělského klubu si v plném rozsahu začali uvědomovat Dončičovy kvality a dobře věděli, že z hlavního města Slovinska získali budoucí megahvězdu světového basketbalu. Teprve třináctiletého Dončiče chtěli udržet v Madridu a pojistit si jeho služby na další roky za každou cenu, proto mu nabídli profesionální smlouvu. Luka, slovinský teenager ve španělské metropoli, téměř nepolíbený španělštinou, neváhal ani vteřinu a za dohledu své matky Mirjam podepsal v září 2012 první kontrakt své kariéry. „Bylo to naprosto šílené, nechtěla jsem ho pustit v tak mladém věku. Říkala jsem mu, že má ještě čas, dokonce jsem plakala. On byl ale rozhodnutý a odvětil mi: Jde o skvělou příležitost, nech mě to zkusit,“ vzpomíná na pro ni nelehké okamžiky během Dončičova přestupu do Realu Madrid Mirjam Poterbinová, která ho z počátku jeho působení v hlavním městě Španělska navštěvovala pouze o víkendech.
Když se takto mladí sportovci musí přestěhovat ze svého rodiště do zcela neznámého města v cizí zemi, často se stává, že jim aklimatizace trvá dlouhou dobu, což se projeví i na jejich individuálních výkonech. Luka Dončič je ale opravdu z jiného těsta, což potvrzuje fakt, že se s novými spoluhráči sžil neuvěřitelně rychle, bleskově zapadl do týmu a jeho výkony nebyly nějak negativně poznamenány výše zmíněnými skutečnostmi. Ve své první sezóně po podpisu smlouvy zaznamenával v průměru čtyřiadvacet bodů, třináct doskoků a čtyři asistence za utkání a dovedl Real k zisku trofeje pro mistra španělské ligy hráčů do čtrnácti let. Stejně jako v předchozím ročníku soutěže, tak i v roce 2013 byl Dončič vyhlášen nejužitečnějším hráčem. Pro Luku se ale nejednalo o konec sezóny, neboť se účastnil i šampionátu basketbalistů tuzemské ligy do šestnácti let. A ani zde se neztratil, se svými kolegy vybojoval zlaté medaile a získal ocenění pro nejlepšího hráče turnaje. Status jedinečného a extrémně talentovaného basketbalisty, který se narodil s darem od basketbalového boha, potvrzoval i v nadcházející sezóně 2014/2015, kdy školil o tři roky starší protihráče.
Dončičova popularita a sláva díky jeho výkonům, kterými se prezentoval, rostla závratným tempem, k čemuž přispělo i jeho zařazení do prvního mužského týmu Bílého baletu, v jehož dresu debutoval 30. dubna 2015 v domácím utkání proti Malaze. A slovinský mladík se v okamžicích dosavadního vrcholu své kariéry nezalekl, po patnácti vteřinách strávených na hřišti a při prvním kontaktu s míčem zaznamenal úspěšnou střelu zpoza tříbodového oblouku. Ve svých šestnácti letech se stal třetím nejmladším hráčem, který kdy nastoupil ve španělské nejvyšší mužské lize. Ve stejném roce si odbyl svou premiéru i v nejprestižnější mezinárodní soutěži starého kontinentu Eurolize. Dončič se tedy rozkoukával i v mužském světě basketbalu.
Vpád mezi evropskou elitu
Do sezóny 2016/17 vletěl Dončič jako kometa a začal sbírat individuální ocenění a trofeje i v mužské kategorii. Začátkem prosince zaznamenal proti Fuenlabradě třiadvacet bodů a jedenáct asistencí, čímž si vysloužil cenu pro nejlepšího hráče týdne španělské ligy. O dva týdny později pomohl Realu šestnácti body, šesti doskoky a pěti asistencemi k výhře nad německým Bambergem v Eurolize. Tímto výkonem si řekl o ocenění pro nejužitečnějšího hráče kola a stal se nejmladším basketbalistou, kterému se tento počin podařil. „Je velkým přínosem pro náš tým. Každým dnem je lepším basketbalistou,“ chválil ho trenér Realu Pablo Laso. Zápas od zápasu byl Dončič sebevědomějším basketbalistou, o čemž se přesvědčili i hráči Baskonie, kterým nasázel třiadvacet bodů a vytvořil si tak svůj dosavadní rekord v počtu nastřílených košů. V této průlomové sezóně odehrál Dončič dvaačtyřicet utkání ve španělské ACB lize a pětatřicet zápasů v Eurolize. V obou soutěžích vynikal skvělými statistikami mezi hráči do pětadvaceti let a právem byl vyhlášen nejlepším hráčem těchto lig. I tento ročník klubové sezóny skončil pro Dončiče skvěle. Jeho vynikajících výkonů a kvalitního projevu hry si nemohl nevšimnout trenér slovinské basketbalové reprezentace Igor Kokoškov, který ho zařadil mezi dvanáct basketbalistů, kteří reprezentovali Slovinsko na Mistrovství Evropy v basketbale 2017.
Teprve osmnáctiletý Dončič tak vytvořil rozehrávačské duo s dlouholetým členem slovinské reprezentace a hráčem se zkušenostmi z NBA Goranem Dragičem, se kterým se během turnaje stali postrachem všech účastníků evropského šampionátu. Výběr Slovinska vedený dvojicí Dončič-Dragič dominoval, drtil jednoho soupeře za druhým a bez újmy jediné porážky z devíti zápasů dokráčel k titulu pro basketbalové mistry Evropy. Dončič ve svém mladém věku udivoval basketbalovou obec, zaznamenával v průměru čtrnáct bodů, devět doskoků a čtyři asistence na utkání a byl zvolen do nejlepší pětice basketbalistů, kteří se v průběhu šampionátu objevili na palubovce. Stal se tak nejmladším hráčem v historii, který byl vybrán do takzvaného All-star týmu turnaje. „Luka je výjimečný hráč a má velkou šanci stát se budoucí hvězdou NBA,“ prohlásil po skončení šampionátu lodivod slovinského výběru Kokoškov.
Po výkonech v této sezóně už v evropských basketbalových vodách nebylo nejmenších pochyb o jeho výjimečnosti. V následujícím ročníku proto musel přesvědčit skauty jednotlivých týmů NBA. To, co však slovinský zázrak předvedl, nečekal snad nikdo.
Nejužitečnějším hráčem Euroligy
Po zranění Španěla Sergia Llulla na mistrovství Evropy, který byl ústředním rozehrávačem Realu Madrid v předchozích sezónách, se trenér Laso musel spoléhat na služby stále jen osmnáctiletého Dončiče. Ten mu ale hned v prvním utkání Eurololigy ukázal, že nemusí mít žádné obavy, když doslova sestřelil sedmadvaceti body istanbulský celek Anadolu Efes. Roli vůdce a hlavního tahouna družstva Luka zvládal plnit na jedničku v průběhu celé sezóny. „Dokázal si zachovat chladnou hlavu ve vypjatých momentech a uměl si poradit i s tlakem, který byl vyvíjen na jeho osobu,“ hodnotil předváděnou hru Dončiče jeho starší spoluhráč a dlouholetá opora Realu Rudy Fernandéz. Na konci měsíce října 2017 získal ocenění pro nejlepšího hráče měsíce Euroligy, a jak bývá u Luky zvykem, i na tuto metu dosáhl jako nejmladší basketbalista v historii. Dončič exceloval i ve španělské lize, kde získal obdobnou cenu. Jeho představení zkrátka udivovala celou basketbalovou veřejnost a i v očích skautů klubů nejprestižnější basketbalové ligy, zámořské NBA, stoupaly jeho ambice.
Dalším významným dnem v kariéře Luky Dončiče se stal 9. duben 2018. V utkání proti Betisu totiž zaznamenal jako první hráč španělské ACB ligy po dlouhých deseti letech takzvaný triple-double. Tento počin je v basketbalových kruzích velmi ceněným artiklem. Aby se hráči povedl tento husarský kousek, musí si v zápase připsat na své konto dvouciferná čísla alespoň ve třech statisticky hodnocených oblastech. A v tomto klání Luka dosáhl famózních sedmnácti bodů, deseti doskoků a deseti asistencí.
Slovinská hvězda v této také sezóně dovedla Real Madrid do Final Four, který si nejprve poradil s CSKA Moskva, a poté ve finále s obhájci titulu z Fenerbachce Istanbul. Na turnaji hraném v Bělehradu prokázal Dončič svou velikost, výjimečnost a basketbalovou vyspělost, za což byl odměněn cenou pro nejužitečnějšího hráče turnaje i celé soutěže. I tato dvě ocenění získal jako suverénně nejmladší hráč v historii. Úspěšnou sezónu pro Dončiče zpečetil Bílý balet triumfem ve španělské ACB, Luka byl zvolen jejím nejlepším hráčem.
Za velkou louží
Po veleúspěšné sezóně, během které Luka ohromil celý basketbalový svět a vyhrál, co mohl, mu byl evropský basketbalový rybník malý a rozhodl se, že se přihlásí do NBA Draftu. V konkurenci nejlepších mladíků z nejznámějších a nejprestižnějších amerických vysokých škol, zaměřujících se na výchovu basketbalových talentů, byl 21. června 2018 vybrán jako třetí v pořadí za DeAndrem Aytonem a Marvinem Bagleyem, týmem Atlanta Hawks. Okamžitě byl však vyměněn do týmu Dallas Mavericks, který jako jedna z mála organizací v NBA sází na evropské hráče. „Luka byl tím, po kterém jsme nesmírně toužili. Sledovali jsme jeho skvělé výkony v Evropě, takže byl naší volbou číslo jedna, jenže jsme vybírali až pátí v pořadí, proto jsme museli vymyslet, jak jej získat. Věděli jsme, že Atlanta chce Trae Younga, a tak jsme s nimi uzavřeli dohodu, že si tyto dva mladíky mezi sebou vyměníme. Jsem šťastný, že se nám to povedlo, neboť Luka je fantastický hráč,“ líčil, jak složité bylo přivést tolik vytouženého Dončiče do týmu Dallas Mawericks jeho jednašedesátiletý majitel Mark Cuban.
Před Lukovou premiérovou sezónou v nejslavnější lize světa ho znala pouze malá hrstka hráčů, která měla povědomí o tom, jakých úspěchů dosáhl tento mladíček v dresu Realu Madrid. Naopak slavná americká televizní stanice ESPN jej řadila mezi jednoho z kandidátů na zisk ceny pro nejlepšího nováčka roku Rookie of the year (R.O.Y.). „Poslední dva roky v Evropě hrál proti mužům, což bude jeho obrovskou devízou. Je mým černým koněm v souboji o cenu pro nejlepšího nováčka roku,“ prohlásil jeden z nejslavnějších analytiků ESPN Stephen A. Smith.
Fanoušci evropského basketbalu byli Dončičovým vstupem do NBA naprosto uneseni, netrpělivě čekali na jeho debut, a také do něj vkládali velké naděje. A Dončič je nezklamal. V prvním zápase se sice pouze rozkoukával, na své konto si připsal deset bodů, osm doskoků a čtyři asistence. V dalším utkání už ale naplno zazářil, když Minnesotě Timberwolves nasázel šestadvacet bodů, čímž odstartoval překonávání různých met a basketbalových milníků, stejně tak, jak činil v Evropě. Skórováním šestadvaceti bodů do koše Minnesoty se stal nejmladším hráčem v historii Dallasu, kterému se to povedlo. Během utkání proti Milwaukee Bucks 21. ledna 2019 se Dončič znovu zapsal do historických tabulek, když jako druhý nejmladší hráč historie NBA zaznamenal svůj premiérový triple-double.
V jeho první sezóně se Dallasu sice nepodařilo proniknout do vyřazovacích soubojů, Luka však zářil během základní části a na jejím konci byl podle očekávání zvolen nejlepším nováčkem. „Chci poděkovat mé rodině, která mě velmi podporuje, svým spoluhráčům i trenéru Carlislemu. Bez vás bych toto ocenění nezískal. Byla to pro mě úžasná sezóna, jsem šťastný, že jsem vyhrál tuto anketu,“ uvedl po předání trofeje na vyhlašovacím ceremoniálu usměvavý Dončič. „Tuto cenu si zasloužil. Podával skvělé výkony,“ uvedl další uznávaný analytik Adrian Wojnarovski, který se v NBA pohybuje již několik let.
V probíhajícím ročníku NBA, který byl z důvodu šíření koronavirové nákazy přerušen, podával ještě lepší výkony než v tom uplynulém. Překonal dokonce rekord legendy a nejlepšího hráče historie Michaela Jordana, když ve dvaceti utkáních v řadě nastřílel minimálně dvacet bodů. Svými vynikajícími statistikami si v hlasování fanoušků řekl o účast v prestižním Utkání hvězd, které letos hostilo Chicago. Zařadil se tak po bok takových legend, jako je například Lebron James, Kobe Bryant, Magic Johnson, Isaiah Thomas, Shaquille O'Neal, které stejně jako on byly ve věku dvaceti let zvoleny do základní sestavy jednoho z konferenčních týmů. Dončič se zároveň stal nejmladším Evropanem historie, kterému se toto povedlo. „Už jako malé dítě jsem snil o tom, že si jednou Utkání hvězd zahraji. Nemůžu se dočkat,“ popisoval své pocity na tréninku před mediálně velmi sledovanou sportovní událostí šťastný Dončič.
Díky Dončičovým výkonům drží Dallas sedmou příčku v Západní konferenci, která zaručuje postup do play-off, a pokud se nejslavnější basketbalová liga opět rozjede, můžeme se společně s fanoušky z celého světa těšit na další zázraky a čáry basketbalového mága Luky Dončiče, který je srovnáván s Lebronem Jamesem, s nejlepším basketbalistou současnosti.