čt., 4. červen 2020 05:45

Kniha o vojenském cvičení v Olomouci v roce 1886. A také o Sigmundu Freudovi

Sigmund Freud - Busta na Coffe Opera Sigmund Freud - Busta na Coffe Opera Zdroj: Anna Himmelová
Věděli jste, že Sigmund Freud strávil skoro dva týdny svého života v Olomouci? Že tu dokonce přednášel nebo experimentoval s kokainem? Pokud se zajímáte o osobní život významných osobností či vás dokonce zajímá život samotného zakladatele psychoanalýzy, tuhle knihu byste si měli minimálně z jedné poloviny přečíst. Pokud vás ovšem zajímá víc historie samotného města Olomouc nebo vojenská cvičení, přečtěte si tu druhou polovinu knihy.

Sigmund Freud v Olomouci roku 1886 je dílo napsané Jiřím Fialou a Kamilou Holáskovou. Jiří Fiala je profesor bohemistiky, který se dlouhodobě zajímá o regionální historii, je autorem řady studií a odborných článků. Publikoval řadu knih zabývající se historií Olomouce jako například: Olomoucké proměny, Chrámy, kostely, svatyně a kaple v Olomouci, Univerzita v Olomouci a mnoha dalších, je také spoluautor díla Dějiny města Olomouce. Publikace o otci psychoanalýzy je z větší části napsaná Jiřím Fialou, který popisuje historické reálie a uvádí v nich do souvislostí Freudovy dopisy. Kamila Holásková je doktorka psychologie na Univerzitě Palackého, do knihy doplnila historické reálie o Sigmundu Freudovi a jeho stručný životopis.

Jak již bylo předesláno samotný začátek knihy je tvořen převážně historickými reáliemi a popisuje průběh vojenského cvičení v Olomouci. Trvá tedy dokonce několik stránek, než je zmíněno jméno samotného Freuda. Průběh událostí popsaných v této části knihy je sice důležitý pro pochopení jistých věcí, ke kterým je odkazováno později v knize, přesto by však mohl začátek některé čtenáře odradit. Na druhou stranu pokud někoho nezajímá samotná osobnost Sigmunda Freuda, ale chtěl by zjistit více o vojenských cvičeních za dob Rakouska-Uherska, právě tento úvod by ho mohl zaujmout.

Dále se již ovšem samotná publikace čte velmi dobře. Jednou z nejzajímavějších částí knihy jsou bezesporu dopisy, které Freud z Olomouce posílal. Části z nich jsou vloženy různě na relevantních místech v knize. Když je tedy popisováno, co přesně byl Freudův úkol jakožto vojenského lékaře, je u toho citováno, co konkrétně o něm psal svému příteli Josefu Breuerovi nebo své švagrové Minně Bernaysové. V celé délce i v originálním německém znění jsou k dispozici k samostatnému přečtení na samotném konci knihy. Celá publikace se velice dobře čte i díky řadě historický ilustrací a dobových fotografií jak samotné Olomouce v 19. století, tak otce psychoanalýzy.

 

Olomouc tehdy a teď

Kniha je doplněná i o Freudův stručný životopis a významná díla která napsal. Čtenářům, kteří o Freudovi příliš velké povědomí nemají, může tahle část napomoci si doplnit znalosti a lépe si uvědomit jak mladý byl Freud při své návštěvě Olomouce.

Na samotném konci knihy jsou ještě nějaké další informace, které nejsou k samotnému obsahu knihy nezbytné, ale stále mohou někoho zaujmout. Jedná se o již zmiňovaný stručný životopis Sigmunda Freuda, analýzu Freudova rukopisu a poté ještě o to, jak se jeho krátký pobyt projevuje v současné Olomouci.

Kniha má čtenářům tedy rozhodně co nabídnout, i když svým názvem i úvodem, v nich může vzbudit zklamání, že je v ní věnována pozornost i jiným věcem než jen slavnému psychoanalytikovi. Obzvláště dlouhé sloupce historických reálií o tehdejší Olomouci a o tom, jak tehdejší noviny celou událost popisovaly, mohou být pro někoho nezáživné.

Zobrazeno 1262 krát
Naposledy upraveno: pá., 5. červen 2020 20:47
Pro psaní komentářů se přihlaste