čt., 4. červen 2020 05:14

Po stopách Sigmunda Freuda: „To jediné snesitelné na Olomouci je velkoměstská kavárna“

Horní náměstí Olomouc Horní náměstí Olomouc Zdroj: Anna Himmelová
Že Olomouc nepadla Freudovi do oka, se již dnes dobře ví. To jediné, o čem se vyjadřuje pozitivně, je kavárna s dobrou zmrzlinou, chutným pečivem a novinami.

Sigmund Freud pobýval v Olomouci od 11. srpna do 9. září roku 1886. Byl sem předvolán jako vojenský lékař v záloze ke „cvičení ve zbrani“ u štábu c. k. moravského zeměbraneckého pěchotního praporu č. 15 v Olomouci.

freud 6

freud 7

freud 8

Jeho prapor se nacházel v nově postavených zeměbraneckých kasárnách v ulici Františka Josefa. Jelikož byl Freud důstojník a lékař domobrany, nemusel v kasárnách bydlet a měl dovolené bydlet soukromě. Finančně si to ovšem v té obě nemohl dovolit.

V průběhu let byla ulice Františka Josefa přejmenována na Masarykovu třídu. Vzhled a funkce kasáren se také změnil, přibylo jim jedno patro a v současné době se v budově nachází Vrchní soud. Styl pozdního klasicismu na budově ale stále zůstává patrný.

 freud 4

freud 5

 

Poblíž mostu na ulici Františka Josefa (nyní Masarykova třída) se nacházela plovárna Olomoucké posádky, které sloužilo k nácvikům překonávání vodní překážky plaváním k tréninku plavení vojenských koní. V srpnu roku 1886 byl ale stav vodní hladiny v Moravě kriticky nízký. Freud o tom informuje i v jednom z dopisů, které z Olomouce psal. „Včera bylo v řečišti více písečných lavic nežli vody. Když to tak půjde dál, tak se již brzy budeme muset tázat: ‚Kdepak je Morava?‘“

V dnešní době se již v Moravě dávno koupat nedá a po dřívějších koupalištích v řece nejsou žádné stopy.

 freud 2

Jediná snesitelná věc v Olomouci byla dle Freuda kavárna na horním náměstí. Kavárnu ovšem nikdy nejmenuje, takže je těžké říct s jistotou, o kterou se jednalo. V roce 1886, se v Olomouci nacházelo sedm kaváren, z toho pět bylo na horním náměstí.

Jedna z možných kaváren se nacházela třeba i na rohu Riegerovy ulice.

 freud 11

S největší pravděpodobností se ale předpokládá, že Freud navštěvoval Hirschovu kavárnu – Café Hirsch, která byla tehdy v Olomouci vyhlášená. V dnešní době se zde nachází Caffe Opera.

 freud 10

Proto byla právě na místě, kde se kdysi nacházela tato kavárna umístěna v roce 2016 bronzová busta Sigmunda Freuda, kterou vytvořil sochař Bohumil Teplý.

 freud 12

Kavárnu Freud chválil celou, ale nejraději si v ní dával kávu a zmrzlinu. O své slabosti pro zmrzlinu se rovněž zmiňuje i ve svých dopisech. „Moje nevěsta mi vždy říká, když tu zmrzlinu chválím, že je to ‚water ice‘, nikoliv ‚cream ice‘, a varuje před ní.“

I když dnes již stěží ochutnáte tu samou zmrzlinu, na které si pochutnával Freud, na místa kde pobýval, stále ale zajít můžete.

freud 13

Zobrazeno 421 krát
Naposledy upraveno: pá., 5. červen 2020 20:34
Pro psaní komentářů se přihlaste