čt., 26. duben 2018 09:32

Poker jako živobytí

Cílem tohoto projektu je přiblížit čtenářům karetní hru zvanou poker a hlavně lidi pohybující se kolem této hry. Tato práce chce čtenářům představit zajímavé osobnosti z českého pokerového prostředí a ukázat, že poker lze brát jako koníček, který se ale postupem času může stát i živobytím.

Zároveň je cílem této práce prezentovat současnou situaci, ve které se poker v České republice nachází a zároveň popsat postavení této hry v minulosti. V neposlední řadě tento projekt nabízí i náhled do budoucnosti a určitý pohled na to, jakým způsobem by se mohl poker v České republice vyvíjet. A to ať už z hlediska legislativních omezení či z pohledu vnímání veřejnosti.

Celý projekt tvoří rozhovor s předsedou Asociace pokerových hráčů České republiky Lukášem Horákem, dále je formou story představen Zoltán Bán, český profesionální hráč pokeru. Pomocí průvodního textu je zjišťován vývoj pokeru v České republice a jak se měnilo jeho vnímání v čase. Připojený komentář zase nahlíží na současná legislativní omezení, která se pokeru týkají po přijetí nového hazardního zákona.

Zdůvodnění volby tématu

Při volbě tématu práce jsem se chtěl věnovat sportu. Během studia jsem absolvoval semináře zaměřené na sportovní žurnalistiku a tato část novinařiny mi je celkově mnohem bližší než ostatní odvětví.

Vnímání pokeru se liší stát od státu. Někdo poker považuje za sport, jiný za dovednostní hru a další za čistý hazard. Byl jsem tedy připraven na to, že mi téma projektu v rámci sportovní specializace nemusí být schváleno a měl jsem v záloze i jiné možnosti. Konkrétně by nejspíše tématem práce byl fotbal.

Pokerovou tematiku jsem si vybral, protože poker sám hraji a zároveň jsem i fanouškem, který sledoval a sleduje různé pokerové pořady či živá vysílání z jednotlivých turnajů.

Zároveň mi toto téma přišlo zajímavé z toho důvodu, že většinová společnost často o pokeru nemá mnoho informací a zakládá svůj úsudek na vyobrazení pokeru například ve filmech. Z tohoto pohledu pro mě tedy bylo téma pokeru něčím novým a neotřelým.

Zdroje/stav problematiky

Pokerem se ve své práci zabýval už Jakub Freiwald z Masarykovy Univerzity v Brně. V roce 2012 tento student v rámci své bakalářské práce natočil autentický dokument o životě profesionálních hráčů pokeru. Tento dokument má necelých pětadvacet minut a je možné ho zhlédnout na YouTube pod názvem Životní hra. Jakub Freiwald postupně vyzpovídal některé české pokerové profesionály a zajímalo ho, jak se respondenti k pokeru dostali, jak ovlivnil jejich běžný život či jak na jejich zaměstnání reaguje jejich okolí. Tento dokument jsem znal již před tím, než jsem si zvolil téma svého projektu. Dokument mě nicméně povzbudil v tom, že pokeroví hráči budou přístupní a ochotní poskytnout mi rozhovor. V postupu mé práce mě to ale nijak neovlivnilo z toho důvodu, že můj projekt je psaný, zatímco dokument Jakuba Freiwalda je ve formátu videa.

Zdrojem mi během vypracovávání projektu byli jak mnou kontaktovaní respondenti, tak české i zahraniční pokerové webové stránky. Čerpal jsem ze zpravodajské části těchto webů, ale zároveň i z blogů, které na těchto stránkách píší lidé, se kterými jsem posléze vedl rozhovor pro potřeby této práce. Jelikož se poker občas dostane i do mainstreamových médií, tak jsem mohl jako zdroje použít i články z tohoto typu média.

Ideový plán

Poté, co jsem si zvolil toto téma, tak jsem celou věc konzultoval s Mgr. Karlem Páralem, který mi návrh tématu schválil. Společně jsme následně řešili, jaké žánry by měl projekt obsahovat a kdo by tak měli být jednotliví respondenti.

Následně jsem začal vytvářet časový harmonogram, kterým jsem se chtěl při práci na projektu řídit a ujasnil jsem si pořadí vypracování jednotlivých textů. Výsledkem byl rozhovor, story, komentář a průvodní text k celému tématu.

Postup práce

S psaním textů jsem začal až po nasbírání názorů všech zpovídaných. Učinil jsem tak z toho důvodu, že jsem očekával, že informace od respondentů pro mě budou užitečné nejen při psaní rozhovoru či story, ale i při tvorbě ostatních textů, které jsou v projektu zahrnuty.

To se mi následně potvrdilo především po rozhovoru s Lukášem Horákem, protože díky jeho kariéře pokerového hráče, kouče, ale zároveň i předsedy Asociace pokerových hráčů České republiky mi pomohl svým širokým náhledem na popisovanou problematiku. Jako příklad bych uvedl to, že jako předseda asociace podstupuje nejrůznější jednání s úředníky či politiky, takže mi dokázal přiblížit, kde se poker nachází v legislativním procesu. To mi následně pomohlo v mých dalších textech.

Prvním napsaným textem byla story s profesionálním pokerovým hráčem Zoltánem Bánem. Jeho příběh už jsem zhruba znal z jeho blogu a přišlo mi zajímavé vyzpovídat někoho, kdo působil v nejlepší a nejuznávanější pokerové stáji na světě. Na zajímavosti mu v mých očích dodal i fakt, že pouze několik týdnů před naším setkáním Zoltán Bán oznámil svůj odchod z této stáje, takže tento fakt nabídl další téma k rozhovoru. Zároveň se Zoltána Bána dotkl i nový hazardní zákon, kvůli němuž tento hráč zvolil dočasné stěhování z České republiky na Slovensko a posléze do Německa. Celkem tedy bylo možné probrat řadu témat. Od toho jak se do prestižní pokerové stáje dostal, přes důvody proč z ní nakonec odešel, až po náhled na jeho nejbližší budoucnost.

Pro rozhovor jsem kontaktoval Lukáše Horáka. Jak už jsem zmiňoval výše, tohoto respondenta jsem si vybral kvůli jeho široké oblasti zájmů v pokerovém prostředí. Lukáše Horáka živí poker jako hráče, dále ale také koučuje ostatní hráče, vytváří obsah pro nejnavštěvovanější pokerové webové stránky v České republice a zaujal také místo předsedy Asociace pokerových hráčů České republiky, která si v současnosti dává za cíl změnu hazardního zákona. Při pokládání otázek jsem se snažil reflektovat všechny uvedené funkce, které Lukáš Horák zůstává, přičemž hlavním tématem našeho setkání ale byla asociace, které předsedá. Toto téma vyšlo do popředí z toho důvodu, že asociace teprve začíná svou činnost, takže je to téma, které ještě nebylo dostatečně zpracováno. To by se ale mělo v nejbližší době změnit, v den našeho setkání poskytnul Lukáš Horák rozhovor například i Lidovým novinám, takže o asociaci by postupně měla začít informovat i mainstreamová média.

Jako další jsem zpracoval text, který by měl čtenáře provést celým tématem. Zaměřil jsem se v něm na určité milníky, jako jsou nejvyšší výhry českých hráčů (což vždy zákonitě přilákalo i pozornost laické veřejnosti).

Posledním textem mého projektu byl komentář. V něm jsem vyjádřil svůj osobní názor na současnou legislativní úpravu, která sice přinesla svá pozitiva, kdy poker z tzv. šedé zóny přesunula do legální oblasti, ale zároveň nový zákon ztížil život pokerovým hráčům a provozovatelům několika nadbytečnými a omezujícími paragrafy, které v konečném důsledku celý zákon znehodnotily.

Sebehodnocení

Myslím, že se mi v mé práci podařilo splnit cíle, které jsem si zadal. Chtěl jsem představit zajímavé osobnosti českého pokerového prostředí, k čemuž sloužila story se Zoltánem Bánem a rozhovor s Lukášem Horákem.

Oba dva respondenti byli velice příjemní a podařilo se mi s nimi celkem rychle domluvit na termínu setkání, i když jsou oba velice vytížení. Pro Zoltána Bána šlo zároveň o období před státními závěrečnými zkouškami na magisterském studiu, ale nebyl problém se dohodnout a sejít se. Lukáš Horák je také velice zaneprázdněný, což se jeho nástupem do čela Asociace pokerových hráčů České republiky ještě znásobilo, ale dokázal náš rozhovor vměstnat mezi jednání s asociací a rozhovor pro celostátní deník. Oběma respondentům jsem za jejich ochotu vděčný.

Co se týče záležitostí, které nevyšly podle plánu, tak jsem měl v úmyslu udělat ještě jeden rozhovor s předním českým pokerovým profesionálem, ale bohužel jsme se nedokázali domluvit na termínu schůzky.

Cílem práce bylo i prezentovat situaci pokeru v České republice a jak se jeho pozice postupem času může vyvíjet. Tento cíl se dle mého názoru také povedlo splnit a to hlavně díky dostupným zdrojům na internetu. Posléze mi některé věci vyjasnil i Lukáš Horák při našem společném rozhovoru.

Přínos projektu je dle mě v tom, že se zaměřuje na prostředí, které není běžnému čtenáři tak dobře známo. Pokerová tematika tedy podle mého názoru zatím není dostatečně zmapována. Do médií se většinou dostávají pouze největší turnaje či nejvyšší výhry českých hráčů. Systematicky se ale pokeru věnují pouze specializované weby, kterých navíc v České republice není příliš velké množství.

Tento projekt by jistě bylo možné dále rozpracovat. V práci zmiňuji Asociaci pokerových hráčů České republiky a bylo by zajímavé popsat, čeho tato asociace v budoucnu dosáhne. Zda získá pro své návrhy politickou podporu, zda se podaří změnu zákona prosadit v Poslanecké sněmovně a jak bude české pokerové prostředí vypadat po případných úpravách zákona. To zatím bohužel vzhledem ke krátké době činnosti asociace není možné. V rámci takové práce by bylo jistě šlo porovnat tuto zákonnou úpravu i s legislativním vývojem v dalších zemích.

Pokerová tematika by se také dala rozpracovat z pohledu lidí, kteří na první pohled nejsou tolik vidět. Taková práce by se mohla zaměřit na lidi z pokerového průmyslu od vlastníků kasin až například po krupiéry.

Literatura/zdroje

https://www.asociaceher.cz/

https://www.pokerarena.cz/

https://www.pokerman.cz/

http://www.pokerzive.cz/

https://www.youtube.com/watch?v=yIV_mo76SaQ

https://www.twoplustwo.com/

Zobrazeno 2623 krát
Naposledy upraveno: čt., 26. duben 2018 13:22
Pro psaní komentářů se přihlaste