Belindo, mohla bys na začátek porovnat své zkušenosti s návštěvami lékařů u nás a na Taiwanu?
Sice toho moc o českém zdravotnictví nevím. Ale z vlastní zkušenosti musím říct, že třeba pojištění v Česku není tak komplexní, jako na Taiwanu. A to vnímám jako nejvýraznější rozdíl. Ten mě zabolel ve chvíli, kdy jsem potřebovala k zubaři a nechala tam celé jmění. Na Taiwanu bych měla tutéž péči plně hrazenou pojišťovnou.
Pro návštěvu u obvodního lékaře podle tebe platí totéž?
K obvodnímu lékaři jsem v Česku musela pouze několikrát a to ještě v menším městě. Nebo spíš na vesnici. Čeho jsem si všimla okamžitě, bylo zastaralé zařízení ordinace. A opravdu mě šokovalo, že zdravotní sestra používala psací stroj! (smích)
Dostala ses během svého pobytu v Česku do styku s čínskou medicínou?
Ne, ani jednou.
V Asii má tato tradice přece jen hlubší kořeny. Dá se říct, že měla čínská medicína vliv na to, jakým způsobem o své zdraví pečuješ, jak dbáš na prevenci…
Ano, čínská medicína je u nás velice častá. Někteří lidé věří, že ta západní sice dokáže vyléčit nemoci velmi rychle a účinně, ale nese s sebou spoustu vedlejších účinků. Čínská medicína je mírnější, šetrnější a nezanechává po léčbě následky. A s tímto by se mělo k čínské medicíně přistupovat. Takže čas od času se k čínské medicíně uchyluju v případech méně závažných nemocí. Je to běžná praxe i u mých rodičů, kteří se prostřednictvím čínské medicíny ne léčí, ale udržují se zdraví.
Máš dojem, že proniknutí západní medicíny do Asie nějak ovlivnilo její tradiční chápání, nebo Asiaté stále věří v její „magickou“ moc?
V některých případech věří, že je čínská medicína mnohem lepší než západní. Jak jsem řekla, zásadní je fakt, že ta čínská po sobě nezanechává žádné vedlejší a nežádoucí účinky. Člověk užívá přírodní produkty a udržuje se tak zdravý preventivně.
Znamená návštěva doktora v Číně automaticky léčbu čínskou medicínou?
Ne tak docela. U nás jsou si lékaři vědomi toho, žení tak účinná jako ta západní, takže si pacient vždy může vybrat. Rozlišuje se podle typu nemoci a závažnosti. A taky často panuje trend vyléčit se co nejrychleji. V tomto ohledu čínská medicína není ta pravá.
Co si ty, jakožto Taiwanka, myslíš o tradicích v lékařství? A co mezigenerační rozdíly, preferují starší lidé právě tradiční způsoby léčby?
O tradičním způsobu léčby uvažuji jako o méně agresivní a zdravější cestě. A co vím, tak žádné mezigenerační rozdíly v tomto ohledu nepanují. Ohledně zdraví se shodnu jak se svými rodiči, tak s prarodiči.
Jaký máš názor na nadbytečné užívání léků na každou maličkost?
Je to zbytečné. Naše tělo si podle mě dokáže malé problémy vyřešit samo.
Poměrně rozšířený názor mezi lidmi je ten, že čínská medicína znamená živit tělo rozdrcenými kořínky. Je to tak?
(smích) Ano, tak to je. Některé kořínky jsou součástí čínské medicíny. Ale nikdy nejsou konzumovány samostatně. Vždycky tyto přírodniny obnáší zvláštní přípravy předtím, než se pozřou. Kupříkladu se přidávají do polévek.
A co je pravdy na tom, že Číňané obecně mají tendence menší zdravotní problémy řešit sklenicí horké vody?
Ach ano, hlavně spousta lékařů praktikujících čínskou medicínu vždy svým pacientům radí pít horkou vodu. Anebo alespoň vodu v pokojové teplotě. Je to protože teplota našeho těla je okolo 36 stupňů Celsia a studená voda způsobí jeho ochlazení. Tělo pak musí vyvinout energii navíc, aby svou teplotu zvládlo udržet ve správné rovině. Dlouhodobé pití studené vody se tak považuje za škodlivé. Ale vlastně netuším, jestli je to součástí přímo čínské medicíny…
Je tradiční čínská medicína považována za placebo, funguje jen na ty, kdo jí věří?
Tak o tomto nic nevím. Věřím tomu z vlastních přesvědčení a znám výsledky jejího praktikování. Mysl je v tomto určitě důležitá, ale tvrdit, že těm, kdo nevěří, nepomáhá, si netroufám.