st., 5. květen 2021 15:36

Záměr - Srovnání sportovní žurnalistiky v minulosti a nyní

1. CÍL PRÁCE Cílem projektu je na základě rozhovorů s redaktory sportovní redakce České televize zjistit, jak se vyvíjela a měnila sportovní žurnalistika v průběhu let. V čem respondenti vidí největší změny, jak se proměnil celkový chod sportovní redakce? Při jaké příležitosti vznikl ČT sport a kdo se podílel na jeho tvorbě…

2. ZDŮVODNĚNÍ VOLBY TÉMATU

Sportovní žurnalistika je obor velice dynamický, rychlý, přesný a neustále se rozvíjí, a tím přináší nové příležitosti, jak pro redaktory/komentátory, tak i pro diváky/fanoušky – především se jedná o technické možnosti, pomocí kterých je přenos informací rychlejší, čistější, a divák může vše sledovat z pohodlí domova. Úkolem sportovního žurnalisty je, co nejlépe informovat o sportovním dění či dalších různých sportovních akcí, které se konají – všechny tyto informace jsou zprostředkovávané, buďto pomocí televize, kde nám události zprostředkovává redaktor/komentátor nebo rozhlasu. Co se týká tištěných médií, tak se sportovní výsledky dozvíme většinou až na druhý den. V každém zmiňovaném médiu musí být někdo, kdo sportu rozumí, tím může divákovi zprostředkovat, co nejpřesnější informace o celkovém dění, jak v ČR, tak i ve světě.
V průběhu studia jsem měla jako zaměření psanou žurnalistiku, ke které jsem si později vybrala sportovní specializaci. Když jsem si měla vybrat ve třetím ročníku téma samostatnému projektu, tak jsem ani chvíli neváhala a šáhla jsem po sportovní žurnalistice. Není to úplně proto, že bych byla obrovský fanoušek veškerých sportů, vyznala jsem se v nich a k tomu všemu měla povědomí o různých pravidlech či sportovních akcích, které se konají. Přesto je mi sportovní žurnalistika velice blízká.
Důvod je prostý, od mala jsem vyrůstala ve sportovním prostředí, kde mě brávali rodiče, běhávala po stadionech, kurtech, sportovních redakcích, kde jsem pozorovala dění kolem sebe. Tím bych také ráda zdůvodnila, proč jsem si vybrala zrovna tato jména : Rostislav Šumbera je můj otec a Dan Šumbera bratr. S Michalem a jeho rodinou jsme často trávili společný čas v Praze.  Michal se mě také ujal v rámci školní praxe ve sportovní redakci ČT v létě 2019 a byl mi skvělým vedoucím. Během praxe jsem se mimo jiné potkala s Vojtou Bernatským, kterého jsem si pamatovala jen z dob, kdy jsem byla dítě.

 

3. Zdroje/stav problematika

Na téma sportovní žurnalistika a její srovnání se mi podařilo najít pár dobře vypracovaných diplomových prací, kde autoři detailně zpracovali veškeré informace ze světa sportu, který je v posledních letech velkým fenoménem. Pro mě nejrelevantnější byla diplomová práce s názvem HISTORIE REDAKCE SPORTU ČESKÉ TELEVIZE V LETECH 1993-2015 Prokopa Rímského, který je shodou okolností i můj kamarád.
Mezi mé hlavní zdroje projektu řadím rozhovory se zaměstnanci sportovní redakce České televize – Michala Dusíka, Vojtěcha Bernatského, Rostislava a Daniela Šumberu, díky kterým jsem mohla tuto práci vytvořit, a především se dozvědět nové informace ze světa sportu i z chodu redakce.


4. Ideový plán

Jak již bylo na začátku zmíněno, cílem mého projektu je zachytit prostřednictvím rozhovorů se sportovními redaktory, jak se během pár let změnila sportovní žurnalistika. Kde vidí „sporťáci“ největší změny a zdali je to pozitivně čí negativně ovlivnilo v jejich práci.
Můj záměr, kterého jsem chtěla dosáhnout v tomto projektu je čtenáři prostřednictvím rozhovorů přiblížit dané změny v chodu Redakce sportu, které vnímají především sportovní redaktoři/komentátoři a poukázat na to, jak díky internetu a stále novým vyvíjejícím se technologiím se mnohé věci zjednodušily, zrychlily, a především nabraly na aktuálnosti, což je velké pozitivum. Divák díky těmto zlepšením má větší kvalitu ve sledování různých sportů, a to z pohodlí domova.


5. Postup práce

Jakmile jsem odevzdala zadání k samostatnému projektu, tak jsem si v hlavě realizovala myšlenku, jak to vše uskutečním, především také to, s kým rozhovory udělám, jak to pojmu, na co se budu ptát apod. Zpočátku jsem měla ideu udělat rozhovor především s Vladimírem Drbohlavem, který je v Redakci sportu spolu s Rostislavem Šumberou nejdelší dobu a má toho mnoho za sebou. Vladimír má na starost zahraniční operace a byl také u vzniku mnohých pořadů apod. Ačkoliv jsme se s Vladimírem kontaktovali ohledně rozhovoru, tak to nakonec nevyšlo. Poté přišla situace vymyslet další plán, koho místo Vladimíra v projektu použiji, protože jsem se přeci jen chtěla vyhnout rozhovoru s rodinnými příslušníky, i když se s ostatními respondenty znám, ale přeci jen je to pořád něco jiného. Nakonec jsem poprosila otce i bratra, zdali by mi pomohli a zodpověděli mé otázky, za což jsem velice vděčná stejně jako Michalovi a Vojtovi.
První rozhovor vznikl minulé prázdniny 2020, s Vojtěchem jsme se domluvili, že se potkáme v České televizi, kde rozhovor zrealizujeme, jelikož měl v ten den Branky, body, vteřiny. Myslela jsem, že to spojím rovnou i s rozhovorem s Michalem, který v tu dobu měl jiné povinnosti, proto jsme to posunuli na následující den. Druhý den se rozhovor s Michalem musel zrušit, jelikož už to bylo v době covidové a Česká televize omezila vstup do budovy cizím lidem. Rozhovor se opět přesunul s tím, že ho uděláme, jak se situace zlepší. Nakonec jsme se s Michalem domluvili, že mu pošlu otázky a on mi nahraje odpovědi, poněvadž se situace stále moc nezměnila, a tak to byla pro mě nejlepší varianta k získání odpovědí na mé otázky. V samostatném projektu jsem chtěla využít i velkých zkušeností Vladimíra Drbohlava, který o chodu sportovní redakce ví mnohé a také toho spousta zažil. Bohužel k rozhovoru nedošlo, a tak jsem přemýšlela koho dalšího využít a rozhodla jsem se pro svého otce, který byl v Redakci sportu už od jejího začátku, a ještě mnoho let před ní. Ten se sice cukal, jelikož rozhovory nikdy dávat nechtěl, ale nakonec svolil. Čtvrtým respondentem byl můj bratr, který mi naopak s bratrskou láskou poskytl svůj pohled na danou problematiku. Kromě rozhovoru s Vojtou, se kterým jsem rozhovor dělala osobně byly všechny ostatní prostřednictvím telefonu, e-mailu a facebooku.

6. Sebehodnocení

Práci na projektu jsem věnovala od srpna do května. Samozřejmě s většími pauzami, jelikož rozhovory vznikaly průběžně. Vše by se dalo stihnout mnohem dříve, ale situací, která je teď momentálně se to moc neslučovalo. Domnívám se, že se mi podařilo udělat rozhovory s respondenty tak, aby to pro čtenáře bylo čtivé a zároveň se dozvěděl nové informace o tom, jak se sportovní redakce v průběhu let měnila a kde redaktoři pociťují největší změny. Dále bych touto cestou nesmírně ráda poděkovala Michalovi Dusíkovi, Vojtěchovi Bernatskému, otci a bratrovi za poskytnutí rozhovoru, a především za jejich pomoc.

Zdroje

Česká televize: ČT sport. Česká televize [online]. [cit. 2021-5-5]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/lide/zpravodajstvi/ct-sport/


Wikipedia: Michal Dusík [online]. [cit. 2021-5-5]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Michal_Dus%C3%ADk


Wikipedia: Vojtěch Bernatský [online]. [cit. 2021-5-5]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vojt%C4%9Bch_Bernatsk%C3%BD

 

Facebook: Michal Dusík, Vojtěch Bernatský, Daniel Šumbera

Zobrazeno 580 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 17:24
Pro psaní komentářů se přihlaste