Před pár dny jsem zaznamenal na IdeaFatte FB page status ohledně slovenských voleb. V jednom z komentářů bylo doporučení, aby si nedávali na fanpage politiku, jinak si nahněvají fanoušky… Co si myslíš o takovém postoji?
Právě jsem si tento status dohledal, abych věděl, o co konkrétně jde. Jak jsem předpokládal, chlapi v něm nenabádali k žádné nenávisti, násilí ani nikoho neuráželi. Potom nerozumím, proč by si měli člověka a fanouška jejich hudby pohněvat. Jinak mám podobnou zkušenost z mojí fanpage. Každé volby jsou důležité, protože máme jako občané možnost ovlivnit, kdo nás bude zastupovat. Tyto prezidentské volby měly u nás ale mimořádný význam, protože v nich kandidovali vysloveně nebezpeční lidé a nenávistnými a xenofobními postoji, když se budeme chtít vyjádřit jednoduše, jeden dokonce jasný nácek. Tito mají u nás velkou podporu a dva z nich se dokonce dostali v prvním kole do nejsilnější čtverky. Naštěstí budeme mít prezidentku, která je pravým opakem tohoto zla. Ještě před druhým kolem jsem se s ní na jedné diskuzi vyfotil a sdílel tuto fotku na svém Facebooku s tím, že se mi líbí její projev a postoje, že je to silná žena, které držím palce. Také mi lidé pod touto fotkou napsali různé nesmysly.
Zaznamenal jsi sám negativní reakce na to, že se v rapu vyslovuješ k politice?
Ano, vždy. Ale už jsem si na to zvykl. Vím, že se mnou každý nebude souhlasit, ale vždy se budu jako občan a umělec vymezovat proti věcem, které jsou mi proti srsti. Rasismus, násilí, nenávist, arogance moci atd. Dělám rap. Hudbu s názorem. Nebudu strkat hlavu do písku při nepříjemných tématech, abych náhodou neztratil fanoušky. Politika je sice kopec špíny, ale týká se nás všech. Jestli mám přijít o fanoušky kvůli tomu, že se vymezím proti výše uvedenému zlu, nebo kvůli tomu, že někde řeknu nebo napíšu, že si myslím, že jsou volby důležité, tak prosím. Beru to jako přirozený filtr. Rap a politická nebo společenská témata k sobě patří od začátku. Jestli si někdo myslí, že ne, měl by si pár věcí o tomto žánru dostudovat.
Víckrát jsem se setkal se zjištěním, že názory rapperů na vážnější témata (politická, sociální atd.) nebyly brány vážně a předem odsouzeny jako výplody povrchního žánru. Myslíš, že i v dnešní době vůči rapu stále působí stereotypy? Pokud ano, co je podle Tebe jejich příčinou?
Určitě existují. A ani se tomu nedivím. Předpokládám, že je to kvůli tomu, jakou formu a obsah má u nás mainstreamový rap, který je masově vnímaný, a jak se prezentují jeho autoři při společenských a politických otázkách.
Rapper Separ se v rozhovoru pro web Aktuality.sk vyslovil v tom směru, že se politice nevěnuje a nevyzná se v ní natolik, aby svůj rap na tomto poli angažoval. Jakým způsobem hodnotíš tento postoj?
Ani já nejsem zrovna politolog. Kdyby se proti mně posadil nějaký odborník, který je v této problematice studovaný a sleduje ji denně a do hloubky, asi by mě při některých otázkách sfoukl. Politiku sleduju sporadicky, upřímně, nemám na to nervy ani energii. Nemusím být ale odborník, abych viděl, že velká část slovenské společnosti sympatizuje například s neonacisty, kteří se při zmírnění své rétoriky dostali do vysoké politiky, anebo abych si všiml, že byl u nás zastřelen investigativní novinář, který řešil mnohé politické kauzy. Nemluvě o kauzách, které se stále vyplavují na povrch. A to my, běžní občané, vidíme jen špičku ledovce. Neprezentuju tato témata ve své tvorbě nebo na svých sociálních sítích na odborné úrovni, ale z pohledu člověka, kterému na této zemi záleží. Mám tu kamarády a blízké, jednou tu možná budu vychovávat děti. Tato témata se mě bytostně dotýkají a bijí mě do očí, a já je před nimi nedokážu zavírat. Nikomu nemůžeš přikázat, čemu se má a nemá ve svých skladbách věnovat. Někdo na to ani není stavěný. Někomu je to možná jedno. Někdo si myslí, že to nemá smysl. Faktem zůstává, že umělci mají větší vliv, než se může zdát, proto je na místě přemýšlet, jak se vyjadřuješ, případně jestli jsi při důležitých tématech tiše a neděláš tím lidi lhostejnými.
Naproti tomu se například další slovenský rapper Sociopat Kuna (DK) v písni Veznení štátom vyjadřoval k sociálně-politické situaci v hesle „Nie som politolog, nevidím do politiky, vidím len zk*rvenú biedu bo som občan republiky.“ Oceňuješ váhu kritického hlasu pocházejícího z chudších vrstev obyvatelstva, který si získává svou cílovou skupinu, aniž by byl více teoreticky vzdělán?
Prakticky jsem se k této otázce vyjádřil při předchozí odpovědi. Věta, kterou jsi uvedl, dává smysl. Neslyšel jsem ale zbytek textu, takže je tak trochu vytrhnutá z kontextu, a nevím, o čem se tam rapuje dál. Problém může nastat ve chvíli, když se někdo, kdo má nějakou cílovou skupinu, vyjadřuje k těmto složitým tématům na základě informací z konspiračních webů plných hoaxů a informací z neověřených zdrojů. Ty často už jen titulkem působí senzačně a získávají si hodně příznivců. Mediální negramotnost je u nás obrovský problém.
Někteří nespokojení obyvatelé zvolili odchod z republiky. Odsuzuješ jako bojovník za změnu taková rozhodnutí? Narážím i na skladbu Vrát sa domov z nového alba.
Odliv mozků do zahraničí je jednoduše fakt. Upřímně se tomu nedivím. Když člověk okusí, že má někde daleko lepší podmínky na život a v rodné zemi ho nic víc nedrží, bývá to velkým lákadlem. Nikoho takového neodsuzuju. Naopak tomu rozumím. O to víc si ale vážím, když někdo svoje schopnosti využívá na rozvoj své rodné země. Je jedno, jestli tu zůstane, nebo pomáhá ze zahraničí. Anebo když po nabytí vědomostí a prostředků v zahraničí zvolí návrat domů a věnuje je vlastní zemi.
Snažíš se jako umělec, který se k vyjadřuje k politickému dění, zůstat nestranným glosátorem nebo se kloníš k určité straně či proudu?
Jsem proti nenávisti, násilí, sobeckosti, aroganci a lidí. Možná jsem na něco ještě zapomněl. Jsem za lásku, zdravý rozum, úsměv, soudržnost a pomoc jeden druhému. Se žádným politikem se nedokážu ztotožnit na sto procent a nevím, kdo se jak změní, takže jsem velmi opatrný při přiklánění se k nějaké konkrétní straně či politikovi. Vždycky budu volit proti výše jmenovaným věcem a dělat si takový osobní průzkum mezi těmi, kdo svým programem a vystupováním proti nim bojují. Vždy si nechám poradit od blízkých, kteří jsou příčetní a kterým důvěřuji a vím, že naše postoje jsou v průniku.
Jaký efekt vlastně očekáváš od angažovanosti svého rapového projevu?
Těžko říct. Určitě chci, aby moji fanoušci věděli, jaké mám postoje, díky čemuž se moje fanouškovská základna vyčistí od lidí, kteří volí už vícekrát vzpomínaný rasismus, nenávist, nespravedlivý hněv atd. Možná někoho podvědomě ovlivním při rozhodování, zda jít volit nebo se víc zajímat o témata, která jsou sice nepříjemná, ale dotýkají se nás a našich blízkých. Možná (doufám, že pozitivně) ovlivním mladé lidi, kteří si formují postoje a často jsou lehkým terčem populistů a konspiračních teorií. Často od toho neočekávám vůbec nic. Jednoduše je to součástí mé osobnosti a automaticky to prezentuju ve své hudbě.
Proč se podle Tebe kritika politických poměrů nevyskytuje tak frekventovaně i v jiných žánrech?
Cílem žánrů, kde se tato témata nevyskytují často nebo vůbec, je, aby byly hrány v rádiích, aby bavily lidi a generovaly zisk (dnes to často platí i o samotném rapu). Řekněme si pravdu, nejsou to populární témata. Není až tak pohodlné je poslouchat, psát o nich a prezentovat je. K některým žánrům se dokonce výslovně nehodí. Naopak, člověk si při nich od těchto věcí odpočinout. Popové hvězdy často svoji osobnost ani postoje neprezentují, texty jim píšou textaři, hudbu skládají producenti a image také budují odborníci v tomto směru.
Zúčastnil ses remixu skladby Krv na rukách. Z čí iniciativy remix vznikl? Potřeboval ses jako rapper ke kauze vyjádřit?
Oslovil mě s tím Vec a šlo o téma, které mě v těch dnech vysloveně nahněvalo, a cítil jsem potřebu o něm mluvit.
V důsledku událostí došlo k demisi Fica a rezignaci na funkci u Kaliňáka a Gašpara. Vnímáš to (i přes smutnou cenu) jako první kroky k pozitivní změně?
Vnímám to tak, že tlak veřejnosti znepříjemnil některým politikům život a přinutil je k určitým krokům. Chci věřit, že jsou to kroky k pozitivní změně.
Věříš tomu, že za vraždou v pozadí stojí i politické kruhy? A dojde podle Tebe ke zdárnému objasnění případu?
Na toto jsem velmi malý pán, ale pevně věřím, že se vše objasní.
Došlo na tvou adresu k nějaký výhružkám za tuto skladbu?
Přečetl jsem si o sobě všechno možné i nemožné. Osobně do očí mi ale nikdo nevyhrožoval.
Co bys vzkázal těm, kteří označovali skladby k této kauze za marketingové tahy?
Že do věci nevidí a o marketingu v rapu asi těžko něco ví. Podobná tematika totiž vůbec není tak populární jako ty, při kterých není třeba přemýšlet a nic neřeší. Takto to nefunguje. Právě naopak. Osobně bych se asi nedokázal podívat do zrcadla, kdybych to využíval na obohacení nebo popularitu.
V MC´s remixu jsi pozměnil řádek z refrénu na: „My všeci máme na rukách krv.“ Nese odpovědnost za tuto událost podle Tebe celá společnost?
Když to budu chtít zevšeobecnit, tak ano. Jestli nevystoupíme ze své komfortní zóny, budeme se starat jen o sebe, zavírat oči před podobnými problémy, přehlížet kauzy politiků, kteří nás zastupují, budeme ticho, budeme lhostejní a necháme většinu společnosti, aby je opětovně volila, zasloužíme si jako společnost trpět. Je to neospravedlnitelné.
„Ja som obyčajný raper. Sám o sebe som nič. Je to o vás, ktorí máte silu vytrvať a robíte veľké veci pre túto krajinu." To jsi odkázal lidem přímo z pódia. Bude podle tebe rozhodující vytrvalost a jednota bojovníků za změnu?
Je to jeden z rozhodujících faktorů. Vážím si toho, co dělají. Jakmile přestaneme kontrolovat politiky, kteří nás zastupují, a ukážeme jim, že je nám všechno jedno, nic se nezmění.
Myslíš, že by bylo úspěšné spojení investigativního novináře a rappera, kdy by rapper zpracovával pro éter žurnalistické poznatky?
Zajímavá myšlenka, ale pochybuju, že by lidé vydrželi něco takového poslouchat.
Máš sám nějaké návrhy, jak by se mohlo docílit změny na politické scéně?
Toto je otázka na delší odpověď. Měli bychom být určitě jako společnost empatičtější a angažovanější. Využívat volební právo a volit si zástupce, kteří nestaví na populismu.
Ve skladbě Tik Tak z čerstvého alba Ultrazvuk společně s Vecem bojuješ proti předsudkům a nenávisti. Co by podle Tebe dokázalo lidem otevřít oči a zbavit je strachu, ze kterého tato nenávist pramení?
Osobní zkušenost. Opuštění obýváku, dvorku, města, kraje, země. Otevření se světu. Člověka to automaticky přinutí automaticky myslet v širších souvislostech a ne jen prvoplánově nenávidět a bát se. Láska je cesta, i když to zní kýčovitě.
Sám jsi s nadhledem předpověděl, že Tvá budoucnost po této skladbě nebude růžová a budou Ti přicházet různé zprávy. Splnila se už Tvá předpověď? Pokud ano, jaké zprávy přicházejí?
Kromě těch pozitivních, za které jsem velice vděčný, jsem dostal nálepku „sluníčkářského rappera“ a podobná označení od lidí, kterým nic neříká tolerance a trpí různými předsudky. Častokrát jsou to i příznivci a členové neonacistické scény. Těm už ale automaticky není sympatické, že dělám hudbu, která vznikla v černošských čtvrtích New Yorku, takže mě to ani nepřekvapuje.
Myslíš, že je společnost schválně různými nástroji udržována ve strachu?
Samozřejmě. Určitým kruhům to velmi vyhovuje.
Tváre slobody jsou poděkování účastníkům Sametové revoluce. Je skladba zároveň i výzvou pro současnou generaci, aby bojovala o svobodu a myslela na generace příští?
Přesně. Svoboda není samozřejmost, a za její udržení je třeba stále bojovat.