pá., 15. duben 2022 13:35

V červnu se po téměř čtyřiceti letech do Ostravy vrací Folkový kolotoč

Kulturní dům Poklad v Porubě Kulturní dům Poklad v Porubě Zdroj: www.ostravainfo.cz
Na začátku června se Ostrava v obnovené premiéře dočká Folkového kolotoče. První ročník Ostrava hostila ještě za hluboké totality v roce 1976.

Folkový kolotoč je kulturní akce, která spatřila světlo světa v ostravské městské části Poruba v polovině sedmdesátých let minulého století. Tehdejší ještě neznámí či méně známí folkoví zpěváci a písničkáři se v období 1976-1983 scházeli v porubském kulturním domě Poklad. Festival se po celou dobu těšil enormní oblibě návštěvníků a jeho zrození se stalo nakrátko pozdějším fenoménem československého folkového nebe. V černé Ostravě, městě důlních šachet a ocelářských hutí se na začátku sedmdesátých let se v hlavě místních organizátorů pod taktovkou Milana Kaplana zrodil nápad uspořádat neotřelý umělecký projekt. Na něm měli mít možnost vystoupit folkoví hudebníci a nastavit alespoň dílčí protiváhu propagandě toho času vládnoucích politických elit v zemi. Pozvaným zpěvákům se zpívalo neuvěřitelně svobodně, protože byli poměrně daleko od komunistické strany a jejího ústředního výboru se sídlem v hlavním městě. Dosah chobotnice schvalovacích orgánů, toho, co je, nebo není možné zpívat, byl tak natolik vzdálený, že si Folkový kolotoč okamžitě získal popularitu, jak u diváků, tak u samotných účinkujících. Z porubského Pokladu se tak stal v očích zainteresovaných ostrůvek svobody s absencí cenzury. Do prvního většího povědomí diváků se v prvních ročnících akce dostali dnes už folkové legendy, jako jsou Jaromír Nohavica, Karel Plíhal nebo Pavel Dobeš.


Poslední festival byl na půdě ostravského kulturáku v roce 1983. Jak už to bývá, umělci se roku od roku stávali stále více angažovanými a osmělovali se stále více pravdivě pojmenovávat stav věcí v komunistickém Československu. Folkoví interpreti tak postupem času kromě poetických písní přinášeli veřejnosti informace o chování socialistického zřízení v dobách zdánlivě bezstarostné normalizace. Festival se tak stal trnem v oku vládnoucí komunistické struktury, která Festival nejdříve zcela nezrušila, ale od roku 1984 jej přesunula z Ostravy so Břeclavi. Poslední ročník se tak v ostravském Pokladu konal v roce 1983. Ani v Břeclavi se ale festival vládnoucí straně nezdál politicky příliš bezpečný, a tak jej v roce 1984 zcela zakázali. Letos se ale festival vrací. Za velkého přispění iniciativního barda Nohavici se bude po téměř čtyřech dekádách konat od čtvrtka do neděle v období 2-5. června. Divákům se v nově zrekonstruovaném Pokladu a vedlejším venkovním amfiteátru představí Jarek Nohavica, Vlasta Redl nebo třeba Žamboši.

Zobrazeno 962 krát
Naposledy upraveno: so., 16. duben 2022 22:23
Pro psaní komentářů se přihlaste