čt., 6. květen 2021 09:53

Jak se z hokejového kempu v Nymburce stala mezinárodní akce s více než dvacetiletou tradicí

Zakladatel Lukáš Tramba (dole uprostřed) se skupinou trenérů Zakladatel Lukáš Tramba (dole uprostřed) se skupinou trenérů Zdroj: Oficiální Facebook Czech International Hockey Camp
Jak se z hokejového kempu v Nymburce stala mezinárodní akce s více než dvacetiletou tradicí Tereza Saláková

Cíl práce

Cílem samostatného projektu je seznámit posluchače s mezinárodním hokejovým kempem s oficiálním názvem Czech International Hockey Camp, který se v Česku pořádá už více než dvacet let. Vzhledem k tomu, že do Nymburka na kemp přijíždí ročně několik stovek zahraničních hráčů a kemp se i přes velkou konkurenci řadí mezi největší ve střední Evropě, je dobré o existenci takového úspěšného projektu v České republice vědět.  Tato práce má za úkol představit Czech International Hockey Camp a tým lidí, kteří se na projektu podílejí a účastní.

 Zdůvodnění volby tématu

Hokej je v naší zemi velmi populárním sportem a v dnešní době je v České republice nespočet hokejových škol, které pořádají vlastní tréninkové kempy. Tyto školy ve většině případů cílí pouze na české hráče. Czech International Hockey Camp je jedinečný v tom, že byl svého druhu prvním mezinárodním hokejovým kempem v České republice a za dvacet dva let působení kvůli němu zavítalo do Česka několik tisíc hobby hráčů všech věkových kategorií z hokejových i nehokejových zemí, jako je například Thajsko a Španělsko. 

Jedním z důvodů volby tématu bylo, že tento kemp není pouze o hokeji. Díky tomu, že je multinárodnostní, mají účastníci možnost vidět a poznat jiné kultury, jazyky a potkat mnoho nových lidí se zajímavými životními příběhy. 

Hokejové kempy se v současnosti nemohou konat z důvodu koronavirové epidemie, proto jsem v průběhu tvorby projektu musela původní myšlenku trošku pozměnit a improvizovat. Při výběru tématu pro rozhlasovou žurnalistiku se sportovním zaměřením jsem měla jasno víceméně od začátku. Vzhledem k tomu, že jsem pro kemp pět let pracovala a vyzkoušela jsem si za tu dobu téměř všechny pracovní pozice, jedná se v tomto případě o srdcovou záležitost.  

Stav problematiky

Jak jsem již nastínila v předchozí části, konkurence v oblasti hokejových kempů a škol je v dnešní době opravdu vysoká, nehledě na to, že kvůli koronaviru se kempy nesmějí pořádat. Já jsem si vybrala konkrétně mezinárodní hokejový kemp v Nymburce, protože jejich koncept a historii považuji za mimořádnou. Zdrojů v této oblasti není příliš mnoho, vlastě nejsou téměř žádné a o Czech International Hockey Camp jsem nenašla ani jeden článek či zmínku. Proto jsem se rozhodla, že toto téma stojí za zpracování.   

Ideový plán

Původním plánem bylo představit kemp a jeho historii prostřednictvím reportáže natočené při jeho konání. Důležité bylo zachycení hokejové atmosféry, ale bohužel se od minulého léta žádný kemp nekonal, a proto jsem musela prvotní ideu lehce změnit. 

Na projektu se spoluúčastní spousta schopných lidí, avšak kvůli limitované časové stopáži se mi podařilo v projektu představit pouze několik z nich. Respondenti v krátkosti představili náplň svojí práce a svoje zkušenosti. Za stěžejní osobu projektu považuji zakladatele kempu, Lukáše Trambu, který zavzpomínal na svoje začátky a kemp představil. 

Díky reportáži z minulého roku se mi alespoň trošku podařilo nastínit příjemnou a veselou atmosféru, která v Nymburce panuje a udělat zvuk více dynamický, aby se posluchačům příjemněji poslouchal. 

Postup práce

Nejprve jsem promyslela celou kostru a strukturu projektu a následně oslovila respondenty, kteří v něm figurují. Důležitá byla také příprava otázek k jednotlivým rozhovorům. Vzhledem k tomu, že jsem pro kemp několik let pracovala, brala jsem spoustu věcí jako samozřejmost a nenapadlo by mě, že pro posluchače by mohly být dané informace klíčové a zajímavé. Díky ochotě a vstřícnosti respondentů jsem se vypravila za každým z nich. Jako prvního jsem navštívila zakladatele projektu Lukáše Trambu. S tím se mi podařilo natočit asi dvacetiminutový rozhovor, ale vzhledem k tomu, že sídlo kempu je v centru Prahy a zrovna na ulici probíhaly stavební práce, zbylo jen pár použitelných pasáží. 

Několik dní po návštěvě Prahy jsem se vydala za Agátou Konečnou, která bydlí v Hradci Králové a která se po celou dobu konání kempů stará o skupinky hráčů. S Agátou se mi také podařilo natočit velmi zajímavý rozhovor a bylo těžké rozhodnout, které pasáže zachovat a které odstranit. Aby byl zvuk dynamický a pestrý, zakomponovala jsem do rozhovoru pár reportážních prvků, což jsem udělala i u návštěvy marketingového managera Vojty Roušara. Za Vojtou jsem se také musela vydat do Prahy, ale první zvuk bohužel nebyl použitelný, a tak jsem za ním jela ještě jednou. 

 Do projektu jsem zakomponovala reportáž z minulého roku, abych alespoň trošku nastínila atmosféru na kempu. Minulý rok se konal jediný kemp určený pro české hráče a taneční lektorka Petra Strašíková je místo off-ice tréninku učila tancovat. V reportáži zazněl i názor účastníka Dominika Petra, což projekt také oživilo. 

Aby celá práce nebyla zejména o zaměstnancích, spojila jsem se online se zahraniční účastnicí z Německa, Laurou Felcmann, která mi poskytla rozhovor vedený v angličtině.Celý anglický rozhovor jsem přeložila do češtiny a požádala svoji spolužačku Báru Slezákovou, aby Lauru namluvila v češtině. Díky tomu nepůsobí překlad jednotvárně. Na závěr jsem ztlumila rozhovor s Laurou a montážně jsem přes něj dala namluvený český překlad.

Dalším krokem bylo sepsat a natočit spojováky, které celkový zvuk doplnily a provázaly.Všechny zvuky jsem nahrávala na diktafon ve svém mobilním telefonu, následně je překonvertovala do formátu mp3 a sestříhala v programu Sound Forge. 

Z natočených rozhovorů jsem vystříhala veškerou slovní vatu a nedůležité a zdlouhavé pasáže. Následoval výběr vhodné hudby do předělů, který ale nebyl příliš zdlouhavý a měla jsem v něm hned od začátku jasno. Potom už jsem jen ztlumila, zesílila či přesunula některé pasáže, aby na sebe logicky navazovaly a přidala úvodní výkřik Roberta Záruby z Nagana.   

 Sebehodnocení

Práce na projektu zahrnovala několik hodin práce se střihem i cestování za samotnými respondenty a sběr vhodného materiálu. Marně jsem doufala a čekala na konání kempu, abych tam mohla materiál natočit, ale kvůli momentální situaci jsem se bohužel nedočkala. Nezbývalo mi tedy nic jiného než se i přes zavřené okresy vydat za respondenty osobně do Hradce Králové a do Prahy, kam jsem jela hned třikrát. 

Kvůli tomu, že jsem chtěla projekt ozvláštnit reportáží z minulého roku, kde v pozadí hrála hudba a v mém projevu bylo hodně slovní vaty, byl střih této části obtížnější. Složitý byl také výběr použitelných pasáží, protože některé rozhovory byly až příliš dlouhé a ve finální verzi by působily nudně, musela jsem použít opravdu jen to nejdůležitější. 

Spokojená jsem s výběrem hudby, která odděluje jednotlivé části projektu. Tuto skladbu hrají téměř při každém utkání NHL, tudíž projektu přidala na dynamičnosti a přinesla do něj alespoň trošku hokejové atmosféry.

Za velmi úspěšný považuji online rozhovor s účastnicí kempu. Tento zvuk byl původně natočen v angličtině a pomocí montáže byl přidán český překlad, díky čemuž je zvuk pestrý. Nejen na tuto myšlenku, ale i na mnoho dalších mě přivedla vedoucí práce, paní Ing. Radoslava Kvasničková, za což jí jsem velmi vděčná. 

I přes všechny komplikace a všechny složitosti se střihem si myslím, že finální verze je velmi obstojná a vystihuje kemp tak, jak má. V návaznosti na toto téma by se dal zpracovat projekt, který se věnuje problematice hned několika českých sportovních kempů a následcích na jejich provoz ve spojitosti s koronavirem.  

Zdroje a konkurenční projekty

https://www.hockeycamp.cz

https://www.irozhlas.cz/node/5939719

https://www.radiomb.cz/bk-mlada-boleslav-porada-hokejovy-kemp

https://hokej.cz/medailistka-z-olympiady-na-kempu-reprezentace-kdy-zacne-ms-zen/5054978?fbclid=IwAR1rKqVbu1ucqjM_LU9FlPL8etMGO4MSY3cjyrWKnNQsow7PpD1zIO7GjlU

hudba:

https://www.youtube.com/watch?v=5T_1vL2Ak9U&list=RD5T_1vL2Ak9U&start_radio=1&t=429

https://www.youtube.com/watch?v=8RyYEktOk8E

https://www.youtube.com/watch?v=Vwurod1Ry9I

https://www.youtube.com/watch?v=zT-phaYSCa8

Zobrazeno 1060 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 10:36
Pro psaní komentářů se přihlaste