Sára Pudilová

Sára Pudilová

Diabetička Ludmila Kučerová (22) žije již skoro od narození bez funkčních beta buněk ve slinivce břišní, které produkují hormon inzulín. Bez něj tělo nedokáže zpracovat přijatý cukr, a vytvářet tak energii nutnou pro přežití. Ludmila je zcela závislá na své inzulinové pumpě, která jí nahrazuje zničené buňky a dávkuje tělu skrze kanylu inzulin zvenčí. Během celorepublikových výpadků léků v minulých týdnech byla nucena, jako mnoho dalších, shánět pro život potřebný lék po nemocničních skladech. V rozhovoru vypráví Ludmila, co pro její život znamená kompenzovat částečně nefunkční orgán.
Americká vláda ve středu schválila návrh k volnému prodeji nosního spreje Narcan, který by se měl používat jako první záchrana u lidí, kteří se předávkují opioidy. Mezi nejznámější patří například Lexaurin, Tramadol, nebo i kratom. V USA dosáhly v minulém roce počty úmrtí na předávkování rekordních čísel, a tak se vláda k situaci postavila. Nosní sprej se bude nyní prodávat v obchodech, na benzinových stanicích se plánují zřídit i automaty. Narcan by měl být volně dostupný koncem léta.
Brno – Poslední březnovou středu představili herci z London College of Music (LCM) v rámci každoročního divadelní festivalu Setkání/Ecounter autorskou hru Miss Brexit. Diváci mohli inscenaci sledovat v brněnském divadle Husa na provázku, pro multikulturní osazenstvo sálu též známé jako Goose on the string. Hra byla postavena na zážitcích herců rozdílné etnicity s přestěhováním se do britské metropole a problematikou migrantů žijících v Británii po jejím odstupu z EU.
Nedávný výzkum odhalil, že někteří lidé sdílí část DNA s neandrtálci a kvůli tomuto genu nejsou vybaveni pro dnešní dobu blahobytu. Organismus těchto lidí není schopen tak dobře odbourávat složité cukry a ukládá si tuk na „horší časy.“
Migréna je paralyzující onemocnění, které u člověka značně snižuje kvalitu žití. Většina lidí trpících migrénou má problém při hledání práce a nemoc je ovlivňuje ve všech aspektech života. Nicméně jak uvádí dotazníkové šetření pacientské organizace Migréna-help, kvůli předpojatosti společnosti se bojí nemoc přiznat i třeba v práci. Často u nich dochází i k tzv. sebestigmatizaci, kde sami radši bolest přetrpí, než by začali situaci aktivně řešit. Pro pacienty mající migrénové záchvaty i více jak čtyřikrát do měsíce existuje pojišťovnou proplacená pomoc ve formě biologické léčby.
Psychoterapeutka Jana Vránová popisuje generační rozdíly v náhledu na život, práci a výchovu dětí. Vyjadřuje se k novodobým trendům sebe rozvoje a sebelásky. „Potřebujeme sebepřijetí zakořenit ve vztazích,“ říká.
Tomáš strávil téměř šest let ve vězení na Mírově kam se přesunul z vazby v Olomouci. Rodilý Olomoučák tak pozbyl svobody jen kousek od svého domova. Za brány věznice se dostal, když si s kumpány zahráli na strážce zákona a rozhodli se přepadnout dealery s trávou. Nezdařilá akce vyústila v téměř šestiletý trest odnětí svobody. Vězeňskou rutinu si Tomáš zpestřil třeba i tím, že si zahrál poker s Kajínkem a téměř provdal svoji sestru.
Téměř 45 % spánkových laboratoří v Česku i na Slovensku zcela zastavilo svůj provoz. Podle specialistů na poruchy spánku je příčinou pandemie a přesun covidových pacientů na pracoviště, která se jinak používají pro diagnostiku pacientů. Uvádí, že omezením činnosti těchto pracovišť vypadlo asi 20 % péče, která už nebude nahrazena – nelze ji dohnat, následky se tak projeví později.
po., 8. listopad 2021 13:46

Olomoučtí si vypili kávu Potmě

Kávu v úplné tmě si minulý týden vychutnaly stovky lidí v Olomouci, které zavítaly do kavárny Potmě. Účelem projektu z dílny Českého rozhlasu je přibližovat jeden den nevidomého vidoucí veřejnosti. Návštěvníkům kavárny pomáhali s orientací v prostoru nevidomí průvodci.
Kvůli odolnosti vůči antibiotikům zemře ročně asi 25 000 Evropanů. Tzv. rezistence na antibiotika, je tak podle Světové zdravotnické organizace (WHO) globální hrozbou. Problém podle lékařů způsobuje nadměrné a mnohdy nepotřebné nasazování antibiotik, což vede k vývoji bakterií, které pak na léčbu nereagují.