Tereza Žáková

Tereza Žáková

Řídit vlak a stát se strojvedoucím je snem mnoha malých kluků. Málo komu však zapálení do železnic vydrží až do dospělosti. Martin Kouřil se však své touhy nikdy nevzdal. Dnes je předsedou Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě. Je majitelem vlastní mašiny a pomohl zachránit trať, která byla později vyhlášena kulturní památkou.
Cestou po naší republice potkáme památky, které chátrají a čekají, až v nich někdo obnoví jejich zašlou krásu. Některé stavby už svou rekonstrukcí prošly, jiné si na své zvelebení budou muset ještě chvíli počkat. Na textu se podílely Tereza Žáková, Kateřina Dvořáková, Adéla Pastyříková a Adéla Meixnerová. Fotografie jsou rovněž autorek.
Let rogalem je velmi adrenalinový zážitek, který by si nejeden člověk chtěl vyzkoušet. Lásku k rogalu si našel i nadšenec romantických výhledů Jan Melša. Na rogalo poprvé nasednul v roce 2013 jako spolucestující, dnes létá rogalem až do zahraničí. V pilotní škole mu předala své zkušenosti legenda v oboru Jiří Zítka, i díky němu si dokázal splnit svůj sen. Ze stroje za pár tisíc se posunul na mašinu za půl milionu, se kterou by chtěl proletět mimo jiné i Alpy.
Už za necelý měsíc se budou čeští hokejisté na šampionátu ve Finsku snažit napravit blamáž z olympiády a po letech se vrátit mezi hokejovou špičku. Shodou okolností právě v tamním hlavním městě parta kolem Tomáše Plekance vybojovala pro českou zemi poslední cenný kov. Nad radostí doma převládal smutek, nyní by měl bronz cenu zlata.
Jezdit na kole se většina lidí naučí už během dětství a od té doby to považuje za automatické. Pokud se vám však během života stane úraz, který vás upoutá na invalidní vozík, na jízdním kole už se pravděpodobně nikdy nesvezete. Štěstím v neštěstí je, že existují handbiky a vy tak stále můžete zažívat obdobné pocity jako dříve. Paracyklistika sice není sportem, který byste toužili dělat, přivede vás k ní nešťastný osud. Časem se z ní ale stane nejen vaše vášeň, ale i smysl vašeho života. Své o tom ví také Pavel Kovář.
Jaroměřice nad Rokytnou – Kostel svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou je od roku 2019 kvůli rozsáhlé rekonstrukci uzavřen. Plánovaná doba oprav byla stanovena na tři roky, a tak se nyní blíží jeho znovuotevření. To je naplánované symbolicky na jaroměřické posvícení.
Kontinentální hokejová liga, jak zní oficiální název, vznikla před čtrnácti lety jako náhrada ruské Superligy. Cíl měla jasný. Zastavit úprk nejlepších ruských hokejistů do NHL. Být slavné lize zdatnou konkurencí a v nejbližší době ji předčit. Už od první sezóny ale nešlo nic podle plánu. Tady jsou hlavní důvody, proč se KHL zámořské soutěži nikdy ani nepřiblížila:
Česká republika – Válka na Ukrajině trvá už dva týdny. Češi těžce zkoušenému národu projevují od první chvíle solidaritu. Ve sbírkách už se podařilo vybrat více než 1,5 miliardy korun. To však není jediná pomoc ze strany Čechů. Mnozí z nich nabízejí ukrajinským uprchlíkům nový dočasný domov. Ten se malým hokejistům a jejich rodinám rozhodla poskytnout také řada hokejových týmů.
Olomouc - Zhoršující se epidemiologická situace neumožní už druhý rok v řadě, aby se vánoční trhy v Olomouci uskutečnily v tradiční podobě. Trhy měly původně začít v pátek 19. listopadu otevřením stánků. Samotné slavnostní zahájení a rozsvícení stromku bylo naplánováno o dva dny později. Organizátoři jsou však nuceni udělat změny. Vánoční trhy budou! Ale bez doprovodného programu a slavnostního rozsvěcení stromu.
Vedení českého hokeje přistoupilo k radikální změně na reprezentačních dresech. Anglické pojmenovování Czech republic na hokejových dresech nahradí zkrácený název Česko. Důvod této změny popsal tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.