Evropská unie se podle Tuska stále bojí postavit k realitě čelem. „Dosáhnout shody mezi 28 demokraciemi, protože to nejsou jen státy, ale i demokracie, je velmi obtížné,“ vysvětlil situaci Tusk. I přesto poukázal na sankce jako na demonstraci toho, že se Evropská unie snaží zůstat jednotná, a že je schopná učinit patřičná protiopatření. Jedním dechem však dodal, že v této době není EU připravená zostřit sankční systém vůči Rusku.
Tusk se obává, že si dnes málo Evropanů dokáže představit, že by se měli sami zapojit do jakéhokoliv válečného konfliktu. Uvádí, že tím se však Evropa stává ohroženou a neschopnou bránit své západní hodnoty vůči nedemokratickým silám. Za směšná považuje obvinění, že konflikt na Ukrajině vyvolal Západ. „Ani v nejmenším nepochybuji, kdo je obětí a kdo agresorem. Obávám se, že Rusko chce vojensky, hospodářsky či za použití jiných nástrojů opět získat kontrolu nad celou Ukrajinou.“
Postoj polského politika Donalda Tuska je oproti zdráhavému postoji Evropské unie mnohem rozhodnější. Na tento fakt poukázal The New York Times, který předpokládá, že tento přístup vychází z historické zkušenosti Polska s Ruskem.
Tusk navštívil Washington, aby zde demonstroval jednotný postoj Evropy a USA vůči Rusku, a aby mohl prohloubit protiteroristickou spolupráci mohl se Spojenými státy.
zdroj: ČTK
foto: ČTK