Jedná se o mezinárodní soutěžní projekt, kdy města soutěží o největší přírodní rozmanitost ve městě. Byl poprvé realizován v roce 2016 mezi městy San Francisco a Los Angeles. O dva roky později se soutěže účastnilo už šedesátosm měst, do letošního ročníku se přihlásilo více než dvě stovky měst. Jedním z cílů je ukázat, že i ve městě můžeme najít přírodu a že jí není málo.
Na území České republiky se můžete zapojit v Praze a Brně. Aby byl projekt úspěšný, je potřeba zapojit co nejvíce lidí. Přihlásit se může každý, stačí si do telefonu nainstalovat aplikaci iNaturalist a začít fotit přírodu kolem sebe. Pokud chytrý telefon nevlastníte, nebo radši fotíte fotoaparátem, je tu možnost zaregistrovat se na stránce https://www.inaturalist.org/ a vložit své fotografie přímo tam.
„Není důležité, kolik pozorování budou jednotlivá města mít a na jaké příčce se kdo umístí. Smyslem letošního ročníku je především uvědomit si, jací živočichové a rostliny nás ve městech obklopují a třeba se o nich i něco nového dozvědět. Vzhledem k platným omezením prosíme všechny účastníky akce, aby respektovali aktuální vládní nařízení a chovali se v přírodě i ve městě zodpovědně,“ uvedla Lenka Boučková, mluvčí Národního muzea. Ani momentální situace nikoho nemusí zastavit ve fotografování přírody, klidně můžete vyfotit rostliny, které máte na balkoně nebo na zahradě.
iNaturalist je jednou z nejpoužívanějších aplikací, která popularizuje přírodní vědy. Tuto aplikaci vymysleli vědci z Kalifornské akademie věd ve spolupráci s National Geographic. Aplikace dokáže poznat velké množství druhů rostlin i zvířat, zároveň díky fotografiím z celého světa můžeme pomoci vytvořit data, která vědci mohou využít ve svých výzkumech.