Největší otřesy zasáhly v sobotu 25. května hlavní město Káthmándú. Letiště, které se zde nachází, muselo přerušit svůj provoz. Údolí města patří ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO, protože je plné významných buddhistických a hinduistických památek. Mnohé z nich bohužel otřesy poničily, některé dokonce srovnaly se zemí.
V Nepálu je dle českého ministerstva zahraničí 194 Čechů, ale s 34 se nepovedlo navázat spojení. O úmrtí kohokoliv z nich však neexistují zprávy a nic ani této možnosti nenasvědčuje. Vyrazili totiž na vysokohorské túry mimo ohrožené místa, takže pravděpodobně jen nemají signál. První čeští turisté by měli z nebezpečné oblasti odcestovat v pondělí. Na stejný den má česká vláda naplánované jednání o této situaci. Je možné, že poté bude pomáhat například v odletu dalším Čechům. Mezi oběťmi je podle britského listu Daily Mail i manažer společnosti Google Dan Fredinburg.
V neděli 26. května se země znovu probudila a vyděsila obyvatele Nepálu novými otřesy, tentokrát o síle 6,7 stupně. ,,Všechny otevřené prostory v Káthmándú jsou přeplněné lidmi. Když přišly další otřesy, nedovedete si představit, jaký zde panoval strach. Ženy a děti křičely," uvedl pro agenturu Reuters zástupce humanitární organizace Mercy Corps. Tentokrát zemětřesení pocítili i obyvatelé vzdáleného indického Dillí.
Po této přírodní katastrofě téměř nikde nefunguje elektřina a telefonní spojení, dochází k problémům s dodávkou vody. Nejblíže ležící státy - Pákistán a Indie - již vybavily letadla s humanitární pomocí a vyslaly je do nejpoškozenějších oblastí. Evropská komise oznámila, že uvolní tři milionů eur na pomoc při záchraně zraněných. Ostatní členské státy přislíbily potřebné vybavení a pomoc svých záchranářů.
Zdroj fotografie zde.