Do těchto voleb měl demokratický prezident Obama podporu demokratů v Senátu, která vyvažovala republikánskou většinu ve Sněmovně reprezentantů. Zbývající dva roky Obamova mandátu hrozí USA politický pat. V čele státu bude demokratický, ale obě komory Kongresu ovládnou republikáni. Bez souhlasu republikánů Obama neprosadí jakoukoliv reformu, nebude moc jmenovat ministra, federálního soudce nebo velvyslance.
Už podle předvolebních průzkumů bylo patrné, že Američané vyjádří svou nespokojenost s demokraty a jejich prezidentem. S Obamovou prací je v současnosti spokojeno pouze 42 procent Američanů. V roce 2009, kdy do svého úřadu Obama nastupoval, byl počet sympatizantů s novým prezidentem o 20 procent vyšší. „Republikáni dostali příležitost, aby zemi vedli lepším směrem,“ sdělil šéf republikánů Reince Priebus. „Republikánská Sněmovna reprezentantů i republikánský Senát jsou připraveny vyslyšet americký národ. A my doufáme, že Obama učiní to samé,“ dodal Priebus.
Republikáni také získali guvernérská křesla v několika důležitých státech. Konkrétně ve státech Texas, Florida, Michigan a Wisconsin. Demokraté také ztratili státy, které byly považovány za jejich bašty, konkrétně Massachusetts, Maryland a Obamův domovský stát Illinois.
Foto: ceskatelevize.cz