Vědcům se už podařilo prodloužit dosah z přibližně 25 centimetrů na 2 metry. „V zásadě by se mohly takovéto oblečené paprsky šířit na víc než tak 50 metrů,“ řekl profesor Demetrios Christodoulides, který na projektu pracuje. Věří také, že by tento zvláštní druh optických vláken mohl jednoho dne pomoci cíleně řídit mikrovlnné signály po dlouhých plazmatických kanálech až na stovky metrů.
Dnes sice mohou lasery dosáhnout vzdálenosti několika metrů, ale na to musí být paprsek dostatečně silný, v čemž je problém. Když už má totiž dostatečnou sílu, začne se hroutit dovnitř. „Vliv zhroucení je tak silný, že elektrony vzdušného kyslíku a dusíku strhává tvořící se plazma – vzniká vlastně polévka elektronů,“ řekl postgraduant Matthew Mills. Tím paprsek ztrácí energii a následně se rozptýlí.
Spolu s blesky a kondenzováním vody se v mracích tvoří velké množství staticky nabitých částic. Speciální laser by je měl stimulovat a vyvolat déšť na počkání. Využití by také našel v dálkových senzorech nebo spektrometrech používaných ke zjišťování chemického složení.
Zdroj: ucf.edu