st., 7. listopad 2012 21:53

V aule filozofické fakulty vystoupil prezidentský kandidát Miloš Zeman

Tomáš Tichý, Marek Valko
Zeman je pro vytvoření jednotné zahraniční, obranné a finanční politiky v rámci EU, nikoli však pro vytvoření jednoho superstátu. I to zaznělo na jeho středečním setkání se studenty. Na dotaz ohledně Evropského stabilizačního mechanismu odpověděl, že je důrazně proti dotování krachujících států a vyslovil se pro vyloučení Řecka z Eurozóny.

Se zavedením přímé volby prezidenta České republiky vznikl pro prezidentské adepty i nový prostor pro oslovení voličů. Katedra politologie v Olomouci už tradičně pořádá setkání stranických leaderů se studenty před volbami do Poslanecké sněmovny či krajského zastupitelstva, teď zahájila cyklus debat s kandidáty na prezidenta ČR.

Jako první měli studenti možnost vyslechnout a vyzpovídat jednoho z nejvážnějších kandidátů, politickou ikonu přelomu tisíciletí a faktického zakladatele moderní sociální demokracie, Miloše Zemana. Ve středu 7. listopadu se v aule filozofické fakulty sešli studenti rozličných oborů ve velmi hojném počtu, aby mohli tomuto kandidátovi klást dotazy a posílili či devalvovali vůči němu své sympatie.

Úvodní slovo obstaral politolog Tomáš Lebeda, který ve stručnosti shrnul dosavadní politickou kariéru Miloše Zemana. Posléze si vzal slovo přímo Zeman, který v patnácti minutách shrnul své nejzákladnější cíle v úřadu prezidenta republiky. Bylo mezi nimi prosazení zákona o kontrole původu příjmů u lidí podezřelých z korupce, který by měl po vzoru Německa či Rakouska výrazně omezit finanční machinace a rozkrádání státních peněz. Ve druhém bodu agitoval za změnu volebního zákona, který by měl metodou panašování umožnit občanům vybírat ve všech volbách kandidáty různých politických stran. Na závěr svého proslovu kritizoval současné nízké státní investice do rozvoje země, bez kterého se prý nemůže ekonomická situace České republiky jinak změnit.

Zeman často vyvolával v místnosti salvy smíchu. Například na otázku, jestli by zveřejňoval v případě zvolení své soukromé příjmy. "Prezidentský plat je myslím notoricky známý, a pokud vás zajímá můj starobní důchod, je to čtrnáct tisíc korun." Některé dotazy měli však i závaznější charakter. Řešilo se, jakým způsobem lze zvýšit letošní žalostnou volební účast. "Nejjednodušším způsobem by bylo zavést volební povinnost, což není tak absurdní, jak zní, volební povinnost je běžná například v Belgii či ve Švýcarsku. Když nepřijdete k volbám, zaplatíte pokutu. Není to nic smrtícího, je to dejme tomu v ceně pěti dobrých večeří, ale už to stačí, aby si to nevolič rozmyslel," prohlásil Zeman. Účast při prvních prezidentských volbách odhaduje na sedmdesát procent. "Přeci jenom, jedná se o první takovou volbu v dějinách a všichni jsme zvědaví. Je to jako po revoluci. Pak ovšem přijde to zklamání, takže v následujícím volebním období bývá účast podstatně nižší."

Poté už dostali slovo studenti a přítomní hosté, kteří kandidátovi kladli nejrůznější otázky, týkající se například budoucí vlády ČSSD s KSČM. Miloš Zeman nastínil, že by dal po volbách přednost menšinové vládě jedné strany s podporou nejsilnější opoziční partaje na základě opoziční smlouvy, za kterou byl kritizovaný během svého působení v premiérském křesle. Diskusi se studenty zakončil svým oblíbeným vtipem z premiérského období.

V rámci cyklu diskusí s prezidentskými kandidáty bude univerzita hostit i další uchazeče o Hrad. „Nemyslím si, že stihneme uspořádat setkání se všemi kandidáty, těch, na které dojde, bude tak šest,“ řekl Tomáš Lebeda. Na příští přednášce se představí Jiří Dienstbier.

Zobrazeno 1605 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:44
Pro psaní komentářů se přihlaste