Jazzové uskupení Pénte je netradiční zejména svým složením. Jedná se totiž o česko-německý projekt, jehož větší část tvoří právě němečtí hudebníci. I přesto je na koncertech hlavním aktérem český kontrabasista, který je zároveň autorem hudby. „Dnešní večer bude repertoár složený z písniček našeho nového alba,“ uvedl na začátek svého koncertu Tomáš Liška. Protože se jednalo o jazz, na programu byly pouze tři skladby. O to delší tyto písně byly, celé vystoupení tak trvalo asi hodinu a půl.
Toto uskupení zahájilo celý večer písní People from Faldum. Následovala skladba – Storm in Verigo, kde se představil kromě Tomáše jako sólista také hráč na klarinet Markus Ehrlich. Na závěr pak zazněla píseň Bercheros odyssey, kterou je možné slyšet i na stejnojmenném albu. Ta byla také nejdelší písní večera, skládala se z šesti částí a trvala bezmála tři čtvrtě hodiny. Námětem k této písni byla Tomášovi skladba Cherokee. „Vzal jsem skladbu Cherokee a vypadl balík not, ze kterých jsem jako skladatel poskládal novou, vlastní hudbu, která stále vychází z mého vnitřního světa,“ uvádí Liška. Právě kombinací slova Berlín, tedy místa, kde skladbu složil, a slova Cherokee vznikl název Bercheros odyssey.
Tomáš Liška vystudoval hru na kontrabas na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Následovalo studium na prestižní berlínské univerzitě Jazz Institut Berlín pod vedením renomovaných amerických hráčů a pedagogů Grega Cohena a Johna Hollenbecka. Liška vystupuje na jazzových festivalech po celé Evropě, Spojených státech, Latinské Americe i Africe. Mezi jeho významné spolupracovníky patří například Steve Walsh, Druhá tráva, Cyrille Oswald, Lenka Dusilová a další.
Zdroj fotografie: tomasliska.com