Dlouho nechávala Evropa situaci v Izraeli na starost Spojeným státům – hlavnímu spojenci Izraele. Ted však čím dál víc Evropských metropolí projevuje v problematice zájem a dokonce vystupují pro uznání Palestiny v hranicích z roku 1967, tedy právo Palestiny na území Pásma Gazy, západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma. Tato situace se přirozeně příliš nelíbí Tel Avivu ani Washingtonu.
Není však jasné, jestli Evropa jedná v zájmu Palestiny, nebo jen v zájmu vlastním. V řadě evropských zemí, například ve Švédsku, Dánsku a hlavně Francii je velmi početná muslimská menšina. Ta vážně ovlivňuje výsledky národních voleb. Vládnoucím stranám tak může jít pouze o hlasy arabských obyvatel, které by mohly ztratit v případě, kdyby se veřejně postavily na stranu Izraele.
Zahraniční politika Baracka Obamy v poslední době také k Izraeli zlhostejněla, k čemuž pravděpodobně přispěly složité vztahy Obamy s izraelským premiérem Benjaminem Netanjuhaem. V arabském světě je řešení Izraelsko-palestinského konfliktu hlavním problémem a Evropa má bezesporu také mnoho problémů díky situaci na východě, do které ji zatáhl Washington. Je tak možné, že se problémy v Palestině po dlouhé době nějakým směrem posunou.
Zdroj fotografie: ceskenoviny.cz