Je 21. dubna 1926. Princ Albert, později známý jako král Jiří VI. a jeho manželka Elizabeth Bowes - Lyon vítají na svět svého prvního potomka. Dostavá jméno Elizabeth Alexandra Mary, po své matce a babičce. Tehdy se ještě zdálo být nepravděpodobné, že by malá princezna někdy nastoupila na trůn. Osud však rozhodl jinak. Její strýc, princ David, který byl starším bratrem Alžbětina otce, se měl původně stát králem a po něm jeho případní potomci. David se králem sice stal, jeho vláda však neměla dlouhého trvání. Důvodem je jeho láska k rozvedené Američance Wallis Simpsonové. Tehdejší zákony nedovolovaly, aby král jako hlava anglikánské církve uzavřel sňatek s rozvedenou ženou, navíc cizinkou. David se proto trůnu vzdá a králem se stává jeho plachý bratr Albert, který má vadu řeči a vládnout nikdy nechtěl. Do toho v Evropě zuří začátek války.
Přesto se do dějin Albert zapíše jako dobrý král, který zemi uměl během druhé světové války podpořit. Velkou část na jeho oblíbenosti má i jeho žena, královna matka a její výrok: „Moje děti neodcestují beze mě, já neodcestuji bez svého manžela a král zemi neopustí". To už se pomalu na veřejnost dostává i králova starší dcera a budoucí královna Alžběta. Třináctého října 1940 má svůj první veřejný rozhlasový projev, kde promlouvá k britským dětem a dodává jim naději. V 18 letech se potom přidává k Ženskému pozemnímu pomocnému sboru jako nižší důstojnice Elizabeth Windsor, což z ní dělá jediného současného panovníka, který sloužil v uniformě a také jediného vojáka druhé světové války, který ještě není v důchodu.
Pojítko mezi dějinami, naděje pro Británii
Zároveň si po celou dobu války dopisuje s Philipem Mountbattenem, kterého poznala jako třináctiletá a byla to láska na první pohled. Její rodina ze vztahu napřed nadšená není, otec nechtěl, aby si jeho dcera vzala prvního chlapa, kterého potká. Philipovy sestry byly navíc provdané za německé šlechtice a on sám nebyl finančně zajištěný. Nakonec ale král svolil. Svatba mladé princezny proběhla 20. listopadu 1947. Spojené Království propadlo euforii. Země byla ještě krátce po válce zničená a svatba princezny pro Brity symbolizovala naději v lepší dny. Britové posílali do Buckinghamského paláce kupóny na vajíčka a mouku pro svatební hostinu ze svých zásob, protože Království ještě používalo přídělový systém. Rok po svatbě se páru narodí následník trůnu princ Charles a hned po něm jejich jediná dcera princezna Anna. Později Alžběta, už jako královna, na svět přivítá ještě prince Andrewa a Edwarda. Korunka, která Alžbětě držela závoj se cestou do kaple rozpadla, šikovný a pohotový klenotník ji dokázal včas opravit. Se stejnou korunkou se o pár dekád později vdává i její vnučka princezna Beatrice.
Královnou se stane nečekaně. Její otec v roce 1952 umírá ve spánku na infarkt, jeho zdraví už je delší dobu podlomené rakovinou plic. Smutnou novinu se dozvídá na své cestě v Keni, kde právě svého otce jménem Koruny zastupuje. Zpátky do Británie už se vrací jako její královna. Korunovace proběhne až o rok později - 2. června 1953 a je to právě nápad jejího chotě Philipa, aby se obřad vysílal živě v televizi. Letos v červnu od korunovace uplyne 68 let, což z Alžběty dělá nejdéle vládnoucí britskou panovnici.
Většina obyvatel Spojeného Království za svůj život jinou panovnici než je Alžběta II. nezažila. Za dobu své vlády zažila už 14 britských premiérů včetně Winstona Churchilla a stává se pojítkem mezi historií a součastností. Za její vlády zažila země hospodářskou krizi, nespočet vládních krizí, válku o Falklandy, střelecký útok na základní školu v Dunblane, odchod z Evropdké unie a mnoho dalšího. Královna se těší celosvětově velké úctě a oblíbenosti, a to i mezi těmi, kteří monarchistickému zřízení státu moc nefandí. Krátký úpadek na popularitě zažila nynější královna jen v roce 1997, po smrti princezny Diany, kvůli dlouhému mlčení a nevyvěšení vlajky.
Oscar a Zlatý glóbus pro královnu
O královně Alžbětě II. referuje oscarový snímek Královna z roku 2006 s Helen Mirren v hlavní roli. Odkaz v popkultuře zanechala královská rodina i díky seriálu The Crown (Koruna) z dílny Netflixu. Ač jsou některé části fikce, seriál vychází ze skutečných událostí. První série začíná královskou svatbou, končit by měl 6. sérií a d padesátým výročím svatby v roce 2002. V součastnosti se plánuje natáčení 5. řady, kde po Claire Foy a Olivii Colman převezme žezlo ve ztvárnění Alžběty II. britská herečka Imelda Staunton, známá jako nechvalně proslulá profesorka Umbridgeová z Harryho Pottera. Seriál Netflixu je mezi diváky i kritiky oblíbený, dosud natočené řady získávají jednu cenu za druhou včetně Zlatých glóbů.
Tento měsíc pro královnu rozhodně nebyl jednoduchý. V pátek 9. dubna zemřel v nedožitých 100 letech princ Philip, který jí byl bezmála 75 let oporou. Krátce po jeho odchodu se začalo spekulovat, zda se Alžběta nevzdá trůnu, královna zatím nic takového neplánuje. Pouze se trvale přesune na zámek Windsor a tradiční sídlo panovníka Buckinghamský palác si ponechá pouze jako pracovnu. Kromě jezdectví, žertem se o ní říká, že strávila víc času s koňmi než s vlastní rodinou, ji ve volném čase dělají adost její oblíbení psi plemene corgi a deset pravnoučat.
Oslavy se však tradičně přesunou na červen, pokud to pandemická situace dovolí. Tato dvojí oslava narozenin je zvyklostí u všech britských panovníků, kteří nejsou narozeni v létě. Důvodem je nevypočitatelné počasí ve Velké Británii.