út., 12. duben 2022 10:37

Twirling jsou dřina a odříkání schované za eleganci, říká mistryně Veronika Kadlecová

Veronika Kadlecová na soutěži v chorvatské Poreči Veronika Kadlecová na soutěži v chorvatské Poreči Zdroj: Archiv Veroniky Kadlecové
V Českých budějovcích již od roku 2002 tančí na soutěžní ploše Veronika Kadlecová, která začínala s mažoretkami. O pár let později ji ale uchvátil tehdy velmi málo známý sport twirling. Dnes je Veronika několiknásobnou mistryní nejen v České republice, ale i na zahraničních soutěžích, zakladatelkou týmu Starlette České Budějovice, organizátorkou twirlingových táborů a trenérkou.

Twirling je v ČR poměrně mladý sport můžete vysvětlit v čem spočívá jeho podstata?
Kombinuje taneční a gymnastické pohyby s prvky baletu a náčiním – twirlingovou hůlkou. Sport vyžaduje výbornou fyzickou koordinaci, sílu, flexibilitu, správné držení těla, zvládnutí baletních pozic nohou a rukou, techniku hůlky, dokonalou koncentraci, periferní vidění, smysl pro estetiku a hudební sluch. Obecně bývá twirling přirovnáván moderní gymnastice s kužely.

Jsou v twirlingu nějaké disciplíny?
Sportovci si mohou vybrat disciplíny, ve kterých budou závodit. Někteří twirleři jsou spíše tanečně založeni, jiní zase technicky a volí si tedy disciplíny takzvaně na tělo. Mezi taneční disciplíny se řadí rytmické taneční sólo, duo a taneční tým, umělecké sólo či sólo nebo duo s rekvizitami. Povinné disciplíny zahrnují sólo s jednou, dvěma nebo třemi hůlkami, duo, tým a speciální disciplínu x-strut, která vyžaduje vynikající gymnastické schopnosti. Existují ale i další disciplíny, je jich mnoho.

Jaká disciplína vás baví nejvíc?
Mám více oblíbených disciplín a časem se mé preference proměňují. Mám ráda sólo s jednou a dvěma hůlkami. Ráda také závodím v disciplíně sólo s rekvizitami, protože tato disciplína člověku dává možnost kreativity a propojení základního náčiní, vedlejších náčiní, tance a příběhu na danou hudbu.

Jako reprezentantka se u nás pohybujete ve špičce tohoto sportu. Jak je to s konkurencí na světových soutěžích?
Záleží, o jakou soutěž se jedná, ale samozřejmě v zahraničí je mnohem větší konkurence. Je to dáno i tím, že většina států má hlubší twirlingovou historii, a tedy i více zkušených trenérů. Závodím často proti twirlerkám, které byly mistryněmi Evropy již v době, kdy já se učila točit s hůlkou, a navíc mají i dva až tři velmi zkušené trenéry. Já po většinu času trénuji sama, takže někdy je nemožné se s nimi měřit. Pro mě je důležité vidět, že se někam posouvám a že veškerá ta dřina má smysl.

Je nějaký úspěch, který je pro vás nějakým způsobem výjimečný?
Samozřejmě každý úspěch je vždy skvělý, ale celkově je to jen taková třešnička na dortu. Nedělám tento sport pro úspěchy, ale protože je to můj životní styl, od pěti let vyrůstám v oblasti twirlingu a tak nějak si ten sport vybral mě. Kdybych měla vypíchnout nějaké důležité momenty, je to asi titul Mistryně Evropy z roku 2014 a rok 2017, kdy jsem do České republiky přivezla historicky první zlato pro Českou republiku ze Světového poháru WBTF (World Baton Twirling Federation, pozn. red.).

Co vás vlastně na twirlingu tak okouzlilo?
Na twirlingu obdivuji samotnou eleganci, zatímco se za tím vším skrývá obrovská dřina a často mnoho odříkání. Twirling patří mezi estetické sporty, tedy estetická stránka jako kostýmy, účesy, líčení hrají také svou roli. Nejvíce mě na twirlingu fascinuje ten fakt, že člověk nikdy není hotový. Vždy je čemu se ještě učit a co zlepšovat a člověka to tak neustále posouvá dál. Mimo jiné tento sport otevírá dveře do světa možností, nabízí cestování a poznávání nových lidí.

Tento sport je známý svou náročností ze všech stránek. Co je nejtěžší pro vás?
Upřímně pro mě je někdy nejtěžší skloubit veškeré mé aktivity dohromady.

Za pár dní se zúčastníte mistrovství Evropy, které se bude konat ve Francii. Jak probíhala vaše příprava?
Trénuji často, ale zase jsem si vědoma toho, že regenerace je velmi důležitou součástí přípravy stejně jako správná strava a nastavení mysli. Není to jen o tréninku samotném, ale člověk musí umět správným způsobem dodat tělu energii, odpočinout si, nastavit myšlenky v hlavě a provádět pravidelný strečink. Já se snažím trénovat, udržovat v kondici, ale chci mít i dny, kdy si odpočinu, netrénuji denně.

Můžete nám popsat, jak taková velkolepá soutěž vypadá?
Každé soutěži předchází prostorové zkoušky, které slouží k tomu, aby si twirleři vyzkoušeli především podlahu a osvětlení v hale. Po hudebním testu probíhá zahajovací ceremoniál, což je vždy speciální moment, kdy na plochu nastoupí všechny státy, poté každému státu zní státní hymna a twirleři předávají vlajky jednotlivých zemí prezidentovi evropské nebo světové asociace. Druhý den po zahájení začíná samotná soutěž, střídají se jednotlivé disciplíny a vyhlašují se průběžně postupující do finálových kol. Poslední den je zakončen závěrečným ceremoniálem, který se podobá tomu zahajovacímu, ale vyhlašují se zde výsledky.

Dá se tímto sportem uživit?
To je velmi častá otázka. Myslím si, že je to velmi individuální záležitost. Například v cizině je to poměrně běžné, u nás už tolik ne. Sama bych ale asi nechtěla mít twirling jako tu hlavní a jedinou činnost, někdy přijde vhod přepnout do něčeho jiného a odpočinout si od twirlingu.

Jak to vidíte s vaší twirlingovou kariérou do budoucna? Jak dlouho máte ještě v plánu zářit na soutěžní ploše?
Ještě mám pár plánů, které bych chtěla realizovat, ale nepatřím mezi ty, kteří by závodili i po třicítce či s blížící se třicítkou. Twirling miluji, ale brzy bude třeba posunout se do další životní etapy. Ráda bych závodila ještě tak tři sezóny, s letošní včetně, ještě uvidím.

Zobrazeno 852 krát
Naposledy upraveno: čt., 14. duben 2022 22:22
Pro psaní komentářů se přihlaste