Ono by se nebylo čemu divit, kdyby sportuchtivé rekreanty přitahoval spíš údernější squash. Moderní, in. A intenzivnější, což se zamlouvá zrovna těm, co chtějí shodit kila. Nebo cyklistika. Vždyť tenis je sport náročný na techniku, vyžaduje zručnost, dobré oko i pevnou ruku. To už je snazší sednout na kolo a projet si cyklostesky podél Moravy. Navíc se často mluví o golfu a o jeho úloze nástupce tenisu. Kdo má postavení, začíná od jisté doby inklinovat k prestižnějšímu greenu než k špinavé oranži antuky.
„Golf ale na zdánlivý úbytek hráčů zásadní vliv nemá,“ myslí si správce tenisového areálu U Rozária Libor Štork, opatrovatel kurtů tenisového klubu ČLTK 1928 Olomouc. Důvod, proč i z jejich kurtů zmizeli mnozí hráči, vidí v nastalé kvantitě:
Je příliš mnoho kurtů
„V Olomouci, přímo ve městě, je nyní odhadem asi 55 kurtů,“ upozorňuje Štork, „a to je na stotisícové město poměrně dost.“ Sám klub ČLTK opečovává 8 antukových kurtů, TJ Milo Olomouc disponuje s 21 antukovými a 3 asfaltovými dvorci, Omega centrum si postavilo 9 kurtů venku a další ukrývá pod střechou v hale. K tomu se přičítají i jednotlivé kurty patřící hotelům a jiným podobným zařízením.
„Jen za minulý rok přibylo deset nových kurtů na Omeze a k tomu po jednom, dvou kurtech v ostatních olomouckých areálech,“ upozorňuje Štork na rostoucí konkurenci. Tedy i do amatérského tenisu pronikl všeobecný trend – přežije jen nejsilnější z bojovné konkurence.
Správce klubu ČLTK však v momentální situaci vidí i cosi pozitivního. „Máme teď na kurtech mnohem víc volno než dříve. To pak znamená, že kdokoliv sem přijde, tak si zahraje. Nemusí čekat na uvolnění kurtu, nebo nehrozí, že by přišel, otočil se a šel rovnou domů. Což je pro lidi určitě výhoda,“ říká.