pá., 2. prosinec 2022 16:40

Nikdy bych neřekla, jak moc mi můj pes ovlivní život

Monty Monty Zdroj: autorka
Je samozřejmostí, že se život po pořízení psího parťáka rapidně změní. Nejen, že zvířátko je velkou zodpovědností, ale dalších zhruba 15 let spolu budete prožívat všechny dobré i zlé časy. Je potřeba spoustu věcí před samotným rozhodnutím si pejska pořídit zvážit. Jak jsem samotný proces prožívala já?

Na počátku všeho přede mnou stálo rozhodnutí. Jaké plemeno je pro mě to pravé? Je důležité si nastudovat charakteristiky a přednosti jednotlivých plemen a zvolit pejska, který nejvíce odpovídá vašim požadavkům a schopnostem. Některá plemena jsou více vhodná k dětem, některé méně. Také je důležité zvážit své schopnosti, jelikož jsou některá plemena náročnější na výchovu, než jiná. Kritérií pro zvolení pejska je mnoho. Nicméně já jsem po důkladném zvažování nejvíce tíhla k plemenu Border kolie.

Když jsem si jela pro štěňátko, byla jsem plná radosti, euforie a hlavou mi projížděli myšlenky, co vše ho budu učit a co vše spolu budeme dělat. Je známé, že Border kolie jsou jedno z nejvíce aktivních plemen, tudíž jim musíte věnovat maximum svého času. Existuje široké spektrum psích sportů, které s pejskem můžete provozovat. Například flyball, dogdancing, agility nebo dogsfrisbee. Takže bylo z čeho vybírat.

Po samotném příjezdu štěňátka do nového domova si ho celá rodina ihned zamilovala. Já si troufám tvrdit, že si i on zamiloval nás. Celý den za mnou chodil, jako ocásek. Ačkoliv to bylo roztomilé, musela jsem si neustále dávat pozor kam šlapu. Obzvlášť v kuchyni se rád pletl mezi nohama. Když se blížil čas jídla, pisklavě štěkal a nepřestal dokud jsme mu misku s granulemi nepoložili na zem. Granule v něm doslova mizely. 

Musela jsem si zvyknout na opravdu brzké vstávání. Bylo půl páté ráno a Monty plný energie začal běhat po pokoji, chtivý si hrát. Tak nám dny začínaly opravdu brzo. Když mohu, ráda si pospím, proto pro mě byla velká oběť si tuto možnost nechat odepřít. Ranním rituálem se nám stalo hraní si a dívání se na televizi. Ráno byly v televizi víceméně jen pohádky pro děti, tak jsme neměli moc na výběr. Většinou jsme se dívali na Spongeboba v kalhotách. Doteď když Monty uslyší znělku ze Spongeboba, naklání hlavu ze strany na stranu.

Nikdy bych neřekla, jak bolestivé je kousnutí od štěněte. Ty malé zoubky, ostré jako jehličky opravdu příjemné nejsou. A kolik hraček umí zničit, více než týden mu snad nikdy žádná hračka nevydržela. Člověk musel neustále dávat pozor, aby nesnědl nějakou část hračky. I když byli hračky určené pro psy a měly by mít výdrž, tak si s nimi Monty hravě poradil. Byl to Monty ničitel. Ačkoliv jsme se snažili štěňátko hlídat, nevyhli jsme se rozkousanému ovladači na televizi, či páru zničených bot. Televizní ovladač funguje do dnes, i když ho zdobí otisky zubů.

Už od malička byl velice chytrý a učení se novým povelům pro něho bylo snadné. V rámci dvou týdnů, co se k nám nastěhoval, uměl 4 povely a to sedni, lehni, štěkni a otočka. Řada odborníků na psí psychologii považuje Border kolii za nejinteligentnější plemeno, s čímž já jen souhlasím. Nikdy jsem se nesetkala se psem, který by se tak rychle učil.

Monty se stal mým terapeutem. Kdykoliv mi není psychicky nejlépe, stačí se s ním pomazlit. Někdy jen stačí, aby mi byl nablízku a cítím se lépe. Spoustě lidem mazlíčci pomáhají zvládnout těžké situace v životě a lépe se s nimi vyrovnat. Obzvlášť starším lidem mohou pomoci nabýt nového elánu pro život. Když nejsem doma, hlídá Montyho babička a sama pozoruji, jak s ním vždy ožije. Po mém návratu mi vždy vypráví, co vše spolu dělali, když jsem nebyla doma.

Zobrazeno 109 krát
Naposledy upraveno: pá., 9. prosinec 2022 15:42
Pro psaní komentářů se přihlaste