čt., 6. květen 2021 02:09

Layout seriálového a filmového časopisu Movie Zone

Samostatný projekt – DTP/kulturní specializace, Petra Sasínová Realizace projektu: layout seriálového a filmového časopisu Movie Zone Cílem projektu bylo vytvoření obálky a několik dalších stran seriálového a filmového časopisu Movie Zone. Vybrala jsem si kulturní zaměření a DTP, které mě vždycky velmi zajímalo. Magazín vychází jednou za čtvrt roku a seznamuje čtenáře s filmovou a seriálovou tvorbou jednotlivých zemí. S magazínem je spojený i web, kde se objevují nejrůznější filmové a seriálové novinky, recenze a rozhovory. Tohle číslo se konkrétně zaobírá Jižní Koreu a především trendem korejských dramat.

Volba tématu:
Spojení tématu Jižní Korea a filmové a seriálové tvorby vychází z mých zálib. O Jižní Koreu se zajímám už několik let, a to především díky korejské popkultuře. Také studuji Koreanistiku a celkově mě Asie zajímá. Filmová a seriálová tvorba je mojí vášní už od malinka. Nesmírně mě baví psát filmové recenze, které jsem také v minulosti publikovala na webu Informuji.

Korejská dramata se v posledních několika letech těší veliké oblibě, stejně jako korejská hudba, tzv. k-pop, anebo korejská filmová tvorba. Korejské seriály jsou dle mého názoru velmi zajímavé, a ačkoliv se může zdát, že se jedná pouze o romantické dojáky, tak je tam plno zajímavých a jiných prvků, které se v klasické seriálové tvorbě nenachází. Proto jsem se o nich rozhodla udělat hned několik stran a jsou vlastně hlavním tématem tohoto speciálu.

Filmový a seriálový magazín zaměřený na různé země jsem ještě nikde neviděla a přišlo mi to jako zajímavý a originální nápad. Název magazínu Movie Zone jsem si vybrala, protože je to krátké, stručné a zní to dohromady dobře. Z názvu je hned patrné, o jaký druh časopisu se jedná, což je pro čtenáře důležité.

Inspirace:
V České republice existuje několik magazínů a publikací zabývajících se filmovou tvorbou. Mezi nejznámější patří Filmový přehled, Cinepur a Film a doba. Dále také Cinema, Premiere, Filmstage a Svět Filmu. V zahraničí třeba Entertainment Weekly, Variety, Total Film a další. V Jižní Koreji pak Dazed, GQ, Cine21a The Big Issue, z nichž se čistě filmem zabývá pouze Cine21.

Cine 21
= jihokorejský filmový časopis vydávaný novinami Hangyeore. Časopis byl poprvé publikován 24. dubna 1995 v Soulu a následující čísla pokračovala ve vydávání každý týden. Cine21 ovlivnil a přispěl k jihokorejskému filmovému průmyslu jako celku. Momentálně je předním filmovým magazínem v Jižní Koreji.

Pevnost
= časopis vycházející od svého vzniku v roce 2002 jednou měsíčně se zaměřením na science fiction, fantasy a horor. Vydavatelem měsíčníku je v současnosti Ing. Kristina Nowakowska a jeho šéfredaktorem je Martin Fajkus.

 

Já jsem se osobně inspirovala magazínem Pevnost, který se zabývá kulturou ve všech oblastech a také korejským magazínem Cine21. Především jsem se zajímala, jakým způsobem je časopis poskládaný, jaká témata se zde objevují a jak je udělaná úvodní strana.

Ideový plán:
Magazín Movie Zone by v ideální podobě vycházel každého čtvrt roku a pokaždé by se zabýval jednou vybranou zemí. Jednalo by se především o asijské země, popřípadě o méně známe destinace. Každý měsíc by navíc vycházela online verze toho nejaktuálnějšího, nejzajímavějšího a nejdůležitějšího právě z Jižní Koreji, Japonska, ale i celosvětové popkultury. Kromě nejznámějších filmů a seriálů z určité země by také mohl obsahovat články o hercích a herečkách, seriálové a filmové novinky, víc recenzí a typů, co zhlédnout. Dále by zde mohla být malá sekce o hudbě, literatuře a hrách. (jednalo by se jenom o jednu stranu). A nakonec také nějaký recept a křížovka.

Obsah by vždy začínal hlavním tématem, které by se měnilo v závislosti na zemi. Ale vždy by se jednalo buď o filmy anebo seriály. V návaznosti na to by byl nějaký výběr nejznámějších nebo nejoblíbenějších filmů či seriálů. Dále by číslo pokračovalo nějakou recenzí či souhrnem. Také by se zde mohli objevit rubrika osobnosti, novinky, typy a ostatní (zábava). Každé číslo by bylo jednotně graficky dané, ale barevně přizpůsobené dané zemi anebo obrázkům a fotkám. Grafika by byla, jak je tomu i u tohoto čísla, jednoduchá a čistá. Všechna čísla by byla umělecky laděná, na obálce by byl nějaký obrázek a uvnitř by se pak nacházely jak fotografie, tak obrázky. Uprostřed by byl komiks a také plakát, který by si čtenář mohl pověsit. Komiks i plakát by co nejvíce souvisely s danou zemí. Další zemí po Jižní Koreji by mohlo být například Japonsko.

Movie Zone by měl kromě tištěné verze i web, na kterém by vycházely články každý den. Jednalo by se o recenze, filmové a seriálové novinky a výběry nejlepších filmů a seriálů, rozhovory a další věci. Magazín by se určitě angažoval i na sociálních sítích jako je Instagram, Facebook nebo Twitter.

Postup práce:
Na začátku mé práce jsem si v hlavě rozmyslela, co všechno chci v tomto magazínu obsáhnout a čeho se toto číslo bude především týkat. Na papír jsem si nakreslila počet stran a napsala jsem si témata a rozvržení, kde co bude. Můj původní plán byl do toho čísla zahrnout i Japonsko a animované filmy Ghibli, ale nakonec jsem si řekla, že toto číslo chci věnovat pouze Koreji a že Japonskem se bude zaobírat další díl. Dále jsem chtěla na obálku dát klasickou fotografii a dokonce jsem to i takovýto typ obálky zrealizovala, ale nakonec jsem si řekla, že by se mi více líbila umělecká forma magazínu a že touto cestou jít nechci. Obrázky a fotografie jsem stáhla z Pinterestu a imdb, kde bohužel nebyla až taková kvalita, jak jsem očekávala. Kdybych měla vydávat časopis reálně, tak bych měla grafika, který by mi ilustrace podle potřeby kreslil. Teď jsem ale neměla jinou možnost, než je stáhnout od jiných tvůrců. Texty jsem vzala ze dvou stránek, plus jsem použila svoje, které jsem publikovala na webové stránce Informuji.

Zvolila jsem klasický formát A4 – 297mm výška a 210 mm šířka. Určila jsem si počet stran, ale ten jsem nakonec v průběhu procesu změnila. Fontů jsem vybrala hned několik, ale v základu jsem použila Time New Roman, Franklin Ghotic, Bernadar a Gill Sans Ultra Bold. Velikost písma závisel vždy na typu textu a písma, tak aby to nejlépe vypadalo. Všemu jsem dala jednotný styl, barvy a grafiku. Hodně jsem si hrála s tvary a s barvami jako modrá, bílá, černá a červená. Chtěla jsem vše jemné, pastelové a čisté. Fotografie a obrázky jsem pak volila podle barevné škály, kterou jsem si nastavila.

Obálka:
Od začátku jsem věděla, že chci nápis Movie Zone v červené barvě s černým okrajem. Nakonec jsem sice zvolila vínovou, ale tohoto schématu jsem se držela. K ní jsem úplně původně zvolila fotografie ze seriálu The King: Enternal Monarch, která se mimochodem nachází uvnitř čísla na straně 8. Je to velmi oblíbený a známý seriál a navíc jsem původně o něm chtěla mít část speciálu. Nakonec jsem se ale rozhodla mluvit všeobecně o korejských seriálech a toto drama obsáhnout jen ve výběru. Dokonce jsem i tuto obálku vytvořila, ale nebylo to přesně podle mých představ. Pak jsem na Pinterestu narazila na aktuální obrázek, který se mi tak zalíbil, že jsem se rozhodla jít úplně jinou cestou. Více uměleckou a jednoduchou. Od toho momentu začalo vše dostávat ten správný směr a přizpůsobila jsem podle něj i složení barev a celkový layout časopisu. Na obálce je obrázek dvou mladých lidí, kteří chodí na střední školu. Tento motiv jsem vybrala z důvodu, že se mi líbilo zpracování, ale také, protože korejská dramata jsou mimo jiné známá tím, že se často odehrávají ve školním prostředí.

Obsah:
Reklamu jsem dala hned na první stranu a pak na poslední. Zahrnula jsem tam televizní společnost SBS, která také mimo jiné vysílá některé korejské seriály a pak samozřejmě Netflix a Viki, kde se nachází filmy i seriály z celé asijské popkultury. Reklamu na první straně jsem chtěla velmi jemnou a proto je tam jen logo. Třetí strana je věnovaná obsahu a slovům šéfredaktora. Do pozadí jsem zvolila kytky, protože jsem tuto stranu chtěla trošku oddělit od ostatních a zároveň oživit, ale nepřeplácat. Od čtvrté strany až po desátou je hlavní téma, tedy korejské seriály a několik nejoblíbenějších z nich. Obrázku a fotek jsem zvolila jen pár a spíše jsem se věnovala kombinací barev a tvarů. Dokonce jsem se snažila barevně sladit čísla s prostředím u každé ze stran. Na jedenácté straně se objevuje recenze na jeden z nejznámějších korejských filmů, Parazit. Tuto stránku jsem udělala opět velmi jednoduše, ale zároveň stylově. Nakonec jsem vše kontrolovala, posouvala, doplňovala a upravovala. Mezery mezi slovy, některé obrázky mi úplně neseděly anebo nebyly dost kvalitní. Vše jsem ještě po exportu několikrát upravovala, kdy jsem v PDF verzi viděla drobné nedokonalosti. Každou ze stran jsem dělala velmi intuitivně, a ačkoliv jsem měla ze začátku určitou představu, tak jsem to v průběhu dost měnila. S výsledkem jsem velmi spokojená.

Sebehodnocení:
Myslím si, že jsem vytvoření layoutu zvládla celkem dobře. Občas jsem narazila na nějaké nesrovnalosti anebo problémy, ale právě díky tomu jsem v InDesignu zlepšila. Práce mě velmi bavila, ačkoliv jsem se občas zasekávala, protože jsem se nemohla rozhodnout anebo moje představa neodpovídala realitě. Můj největší problém tedy tkvěl v nerozhodnosti, jinak jsem vše dělala intuitivní a tak jak mi to přišlo dobré. Samozřejmě, že jsem měla nějakou představu v hlavě a řekla jsem si, kde co chci mít, ale stejně jsem nakonec plno věcí změnila a myslím si, že k lepšímu. S výsledkem jsem celkem spokojená, akorát bych chtěla udělat více stran anebo sehnat lepší a kvalitnější obrázky. Myslím si, že mám ještě nějaké rezervy, ale jsem si jistá, že jsem si základy DTP osvojila a dokázala je zužitkovat. 

 

Zdroje:
Použité programy: Adobe InDesign
Texty: vlastní +
https://www.kinobox.cz/clanek/19872-k-dramata-se-tesi-velke-popularite-i-vysokemu-hodnoceni-v-cem-tvi-jejich-kouzlo
https://www.townandcountrymag.com/leisure/arts-and-culture/g33302077/best-korean-dramas-on-netflix/

Fotografie a obrázky:
www.pinterest.com
koreanstvff.tumblr.com
my30uplife.wordpress.com
www.imdb.com

Stáhnout přílohy:
Zobrazeno 977 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 07:36
Pro psaní komentářů se přihlaste