2. Zdůvodnění volby tématu
Cílem práce je vytvoření layoutu politického časopisu, který bude zaměřen především na mladé lidi. Časopis má nejen informovat o aktuálním politickém dění, ale také rozšiřovat vědomosti čtenářů v oblastech politiky a její historie. Toto téma jsem zvolila kvůli nízkému zájmu o politiku v české společnosti. V průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj z října 2016 se ukázalo, že o politiku nejeví vůbec žádný zájem 57 procent lidí v Česku ve věku od 15 do 29 let. Co se týče lhostejnosti k politice, je Česká republika v této věkové kategorii ze zemí sdružených v OECD na prvním místě. Považuji proto za důležité zvyšovat politickou kulturu především u mladých lidí.
Základní myšlenkou je vytvořit časopis dostatečné atraktivní, aby si získal své čtenáře. V dnešní době sociálních sítích a internetové popularity je třeba přijít s něčím, co si lidé budou chtít dávat na své virtuální zdi. Inspirovala jsem se u časopisu Respekt, který je na sociálních sítích populární. Nezřídka kdy vídám jeho fotografie na Instagramu či Twitteru. Respekt má vytvořený určitý status prestižnosti a je velice populární nejen u dospělých, ale i u studentů, podle kterých je jeho čtení "in". Cílem je tedy vytvořit prestižní časopis, který si budou chtít mladí kupovat už jen kvůli tomu, aby se s ním mohli pochlubit. Bonusem bude rozšiřování znalostí čtenářů z oblasti politiky.
3. Problematika
Mezi samostatnými projekty na stránce pres.upmedia.cz jsem našla několik DTP projektů s politickým zaměřením, ale žádný z nich není stejný ani podobný tomu mému, tudíž mezi ostatními projekty konkurenci nemám. Na českém trhu vychází řada časopisů a magazínů se zaměřením na politiku a společnost. Časopis, který má ve svém obsahu pouze téma politiky a její historie a zaměřuje se na informační a edukativní funkci, ovšem postrádám, proto si myslím, že můj návrh politického časopisu pro mladé je zajímavý a originální.
Z českých časopisů, které jsou založeny na podobné bázi jako můj návrh bych jmenovala tyto:
Reflex "Prestižní společenský týdeník je ostrovem svobodné české žurnalistiky. Silné autorské osobnosti z řad kmenových redaktorů i externích spolupracovníků přinášejí čtenářům každý čtvrtek originální, odvážný a neotřelý pohled na českou nebo světovou realitu. Týdeník Reflex je vždy o krok před ostatními v odhalování předstírání a falše v politice i veřejném prostoru, neuhýbá před konfrontací a jde rovnou na dřeň problému. Zároveň dokáže být poučeným a zábavným průvodcem světem kultury, společnosti i životního stylu." (magaziny.cz)
Respekt "Respekt každý týden nezávisle komentuje aktuální domácí i zahraniční dění. Zabývá se politikou, ekonomikou a historií, společenskými tématy a trendy, sleduje novinky v oblastech vědy a výzkumu, velkou pozornost věnuje kultuře. Na jeho stránky přispívá řada významných osobností z různých oblastí lidské činnosti. V každém čísle najdete aktuální články z prestižního britského týdeníku The Economist." (magaziny.cz)
Týden "Časopis Týden je zpravodajsko-společenský týdeník, který vychází každé pondělí. Přináší zprávy, analýzy, reportáže, rozhovory a komentáře z domova i světa. Staví na ověřených informacích a závěrech podložených argumenty. Samozřejmostí je množství přehledných grafů, vše doplňuje dynamická grafika nejmodernějšího střihu." (magaziny.cz)
Téma "Časopis TÉMA je nový magazín, který přináší každý pátek velké rozhovory a silné příběhy. Zpravodajsko-společenský týdeník nabízí široký záběr témat, popisující život v celé jeho pestrosti. Magazín TÉMA vydává tradiční vydavatelství MAFRA a čtenáři zde naleznou hodnotné čtení od elitních žurnalistů. Téma vám zajistí pravidelný přísun informací z oblasti politiky i společnosti. Jde o společensko-zpravodajský titul, který přináší důvěryhodné a podložené texty srozumitelnou a zábavnou formou." (magaziny.cz)
4. Ideový plán
Obsah
Časopis CINCO bude vycházet jako měsíčník, jeho cena bude 33 Kč. Název CINCO vychází ze španělského označení pro číslo 5. Výběr není náhodný, každé číslo časopisu bude obsahovat 5 základních rubrik: Co nového doma, Co nového v EU, Rozhovor, Historie a Hoax. Rubrika Co nového doma bude věnována aktuálnímu dění v tuzemské politice a jejím cílem je formovat u čtenáře přehled o současné politické situaci v zemi. Informace zde budou podávány formou klasických zpráv. Na stejném principu bude fungovat rubrika Co nového v EU, v níž budou aktuální zprávy z oblasti evropské politiky. V každém čísle si čtenář bude moci přečíst rozhovor s osobností politiky, ať už současnou či minulou. V prvním čísle jde o rozhovor s Dominikem Ferim. Ten byl zvolen z důvodu jeho aktivit pro rozšiřování politiky do povědomí mladých. Čtvrtou důležitou rubrikou je Historie. V každém čísle bude prezentována historická politická událost. V této rubrice půjde o rozšíření vědomostí mladých lidí. Událost by měla být vždy z měsíce, ve kterém vychází aktuální číslo. První číslo časopisu vyjde 30. dubna, tedy byla zvolena Akce K, která se stala v dubnu 1950. Poslední základní rubrikou je Hoax. V dnešní době je šíření dezinformací nebezpečný fenomén, který dokáže ovládat lidské myšlení, proto považuji za nutné věnovat dešifrování nepravdivých zpráv celou rubriku. V každém čísle bude vybrána jedna fake news zpráva a bude uvedena na pravou míru. Kromě základních rubrik bude také každé číslo časopisu obsahovat twitterovou či facebookovou zeď, na které se objeví ty nejzajímavější příspěvky českých i zahraničních politiků z uplynulého měsíce. Stranu Počtení, na které bude pět doporučených knih o politice, vtipné komentáře či fejetony k aktuálnímu politickému dění. Nebudou chybět ani zprávy ze světa.
Formát
Časopis bude ve formátu A4 (210 × 297 centimetrů), který je standardně používán u většiny časopisů a magazínů. Díky tomuto formátu lze dělit text do dvou i tří sloupců a oba typy dělení ve své práci využívám. Pro splnění zadání jsem vytvořila 9 stránek obsahu, z čehož jsou tři dvojstrany, a jednu stranu titulní, vše se spadávkou o 5 mm přesahující okraj.
Písmo
Jako písmo jsem zvolila font Arial, což je bezpatkové písmo. Použila jsem ho pro texty a titulky. V textech je použita verze Arial regular o velikosti 10 bodů, perexy a mezititulky jsou též ve velikosti 10 bodů, ale ve fontu Arial bold. Vypíchnuté citace z textů nebo životopis v infoboxu jsou napsány kurzívou, tedy verzí Arial italic. Pro titulky jsem využila Arial bold o velikosti 29 bodů. Titulek dezinformace měsíce je ve fontu Phosphate inline ve velikosti 55 bodů. Název časopisu a všech rubrik je vytvořen v programu Sketch. Název je tvořen fontem Gill Sans ultra bold, u rubrik je použito písmo Baghdad regular. Text je zarovnán do bloku a posazen na mřížku účaří. Zpravodajské texty jsou rozděleny do dvou sloupců, rozhovor do tří sloupců.
Barevná kombinace
Co se týče barev, je časopis poněkud různorodější. Pro titulní stranu jsem potřebovala zvolit výraznou barvu, která na sebe upoutá pozornost a zároveň bude korespondovat se stylem obálky a titulní fotografií. Volba padla téměř hned na barvu žlutou. Lidské oko je na žlutou barvu velice citlivé, z toho důvodu se žlutá používá pro upoutání pozornosti, jako varování a podobně. Největšího signálního účinku dosahuje v kombinaci s černou barvou, což jsem využila, protože název časopisu jsem zvolila v černé barvě. Obsah časopisu se barevně dělí na dvě části. První část zaměřená na zpravodajství s čistě informativní funkcí bude laděna do obyčejného bílého provedení. Kromě fotografií a infoboxů by se v této části neměly vyskytovat žádné barvy a celá část by měla působit jako klasické černobílé noviny. Druhá část bude zaměřena na vzdělávání a zábavu. Každá strana bude mít barevný podklad. Rubrika Hoax bude posazena na komiksovém pozadí, rubrika historie bude mít na pozadí starý papír. Ostatní příspěvky v této části budou mít na pozadí žlutou barvu s 15% viditelností. Písmo jsem volila černé v textu i v titulcích. Výjimkou je rubrika Hoax, její titulek "Dezinformace měsíce" je v tmavě modré barvě. V názvu časopisu a ve všech názvech rubrik je zakomponováno logo v podobě čísla pět v barevném kolečku, kolečko má barvu maroon (podle programu Sketch).
Obrázky a loga
Obrázky a loga, které jsou v práci použity jsem stáhla z internetu nebo vytvořila v programu Sketch. Obrázek na titulní straně jsem vytvořila já, ale jednotlivé části kompilace jsem musela stáhnout z internetu. Dále jsem v programu Sketch vytvořila název časopisu, logo 5, názvy rubrik a razítko fake news. Ostatní obrazový materiál byl stažen z internetu, zdroje obrázků jsou uvedeny v poslední kapitole. Stažené fotografie jsem musela převést z barevného formátu RGB do formátu CMYK, který je vhodný k tisku. K editaci jsem využila program Adobe Photoshop.
Název
Název cinco je španělské označení pro číslo pět. Výběr názvu tedy nebyl náhodný, protože číslo pět představuje počet hlavních rubrik, které se objeví v každém čísle časopisu. U výběru názvu hrály roli také jiné aspekty. Slovo muselo být krátké, aby se dalo dobře umístit na titulní stranu v dostatečně velké velikosti, a nešlo tak přehlédnout. Dalším kritériem byla znělost slova, která se v případě výslovnosti slova cinco [sinko] nedá zpochybnit.
Obálka
Obálka je v každém časopise asi nejdůležitější stránkou, často rozhoduje o tom, jestli si čtenář dané číslo koupí či nikoli. Zvolila jsem výraznou žlutou obálku, která upoutá pozornost. V horní části uprostřed je posazen název časopisu v černé barvě. Na každé titulní straně časopisu bude vtipná fotografie, která bude odkazovat na obsah časopisu. V prvním čísle se v rubrice Co nového doma objeví článek o jednání premiéra v demisi Andreje Babiše s SPD a KSČM o sestavení nové vlády. Na titulní straně je tedy vytvořena komiksová koláž s hlavními představiteli sdělení. Pod titulní fotografií budou uvedeny nejzajímavější odkazy na obsah časopisu. Vlevo dole je umístěn čárový kód časopisu a vedle něj uvedeny informace o čísle, jako je datum vydání, číslo a cena. Text na titulní straně (kromě názvu, který je vytvořen v programu Sketch) je ve fontu Phosphate a Arial.
5. Postup práce
Při práci jsem využila program Adobe InDesign, ve kterém jsem vytvořila layout časopisu a titulní stranu. Na úpravu fotografií jsem zvolila Adobe Photoshop. Koláže, logo, názvy rubrik, razítka a název časopisu jsem vytvořila v programu Sketch. Na začátku jsem si musela ujasnit cíl svojí práce. Když jsem vymyslela, jaký typ časopisu chci tvořit, všechny jeho strany jsem si nejprve namalovala na papír, abych měla vzor pro následnou realizaci. Poté jsem si na internetu vyhledala dostatečné množství materiálu, upravila jsem fotografie a vytvořila potřebné propriety. Tato příprava mi zabrala přibližně dva dny. Samotná realizace projektu v programu InDesign trvala asi tři dny, nad projektem jsem tedy strávila asi 35 hodin.
Obálka
Titulní stranu jsem vytvořila v samostatném souboru. Nejprve jsem si nastavila vlastnosti dokumentu, tedy velikost A4 (210 × 297 centimetrů) se spadávkou 5 mm. Jako první jsem vytvořila přes celou stranu obdélník, který přesahuje až do spadávky. Vyplnila jsem ho žlutou barvou se 70% viditelností. Poté jsem umístila do horní části strany název časopisu vytvořený v programu Sketch, ten jsem umístila doprostřed podle pravítek. Pod název jsem vložila komiksovou koláž, tu jsem také vyrovnala pomocí pravítek. Do levého dolního rohu jsem umístila čárový kód. Pod koláží jsem otevřela textový rámeček a vložila do něj nachystaný text, který jsem posadila na mřížku účaří. Písmo jsem zvolila Phosphate o velikosti 20 bodů. Celý text jsem situovala na střed a přes odstavce jsem v něm nepovolila dělit slova. Poté jsem vytvořila další textový rámeček na dolním okraji stránky a vykonala jsem stejný postup jako předtím. Použila jsem ale font Arial o 13 bodech a pomocí kapátka jsem černé písmo obtáhla barvou z loga časopisu.
Layout časopisu
V programu InDesign jsem vytvořila dokument A4 (210 × 297 centimetrů) se spadávkou 5 mm a protilehlými stranami. Poté jsem na vzoru stran A a B nastavila číslování stran arabskými číslicemi. Vygenerovala jsem si v dokumentu 9 stran. Na všech stranách jsem otevřela mřížku účaří, aby mi text správně seděl na protilehlých stranách. Přes odstavcové styly jsem si nastavila fonty písem pro texty a titulky a také jsem zakázala programu dělit slova.
Obsah
Nejprve jsem na stránku vložila vektor "Obsah", který jsem vytvořila v programu Sketch, ten jsem situovala do horní části doprostřed. Poté jsem vytvořila dvě svislé a dvě vodorovné čáry o tloušťce dvou bodů a pomocí pravítek je umístila na stránku tak, aby měly stejnou vzdálenost. Postupně jsem mezi čáry vkládala fotografie a textové rámečky, do kterých jsem následně vkládala předem připravený text zarovnaný na střed.
Co nového doma
Na začátku práce jsem vložila do levého horního rohu název rubriky vytvořený v programu Sketch a pomocí pravítek ho vyrovnala. Udělala jsem dva textové rámečky, do prvního jsem vložila titulek a do druhého text. Text jsem rozdělila ve volbě textového rámečku na dva sloupce a umístila do bloku s posledním řádkem doleva. Vložila jsem fotografii a nastavila u ní obtékání 4 mm. Nakonec jsem zvýraznila perex fontem Arial bold a šestnáctibodovou citaci ve fontu Arial italic.
Co nového v EU
Na této straně jsme postupovala stejně jako na straně předchozí.
Rozhovor
Rozhovor zabírá jednu dvojstranu. Začala jsem se sudou stranou. Přes tu jsem vložila fotografii, která sahá až do spadávky. Ale nepřesahuje na lichou stranu. Na fotografii jsem vložila do horní části textový rámeček s titulkem. Ve spodní části stránky jsem vytvořila obdélník bílé barvy s viditelností 75 %, do něj jsem dala textový rámeček s předem připraveným textem ve fontu Arial italic 20 bodů zarovnaným na střed. Na lichou stranu jsem nejprve umístila název rubriky vytvořený v programu Sketch, a ten zarovnala pomocí pravítek. Pak jsem vytvořila textový rámeček a vložila do něj připravený text, který jsem rozdělila na tři sloupce a zarovnala do bloku s posledním řádkem doleva. Perex a otázky jsem zvýraznila fontem Arial bold.
Historie
Rubrika Historie zabírá celou dvojstranu, přes kterou jsem přetáhla fotografii starého papíru. Ta sahá až do spadávky. Do levého a pravého horního rohu jsem vložila název rubriky, vytvořený v programu Sketch a vyrovnala jej pomocí pravítek. Na obou stranách jsem vytvořila bílé obdélníky s viditelností 50 % jako podklad pro textové rámečky. Na sudou stranu jsem vložila fotografii a poté dva textové rámečky, jeden na titulek a druhý na text. Text jsem rozdělila na dva sloupce a zarovnala do bloku s posledním řádkem doleva. Perex a mezititulky jsem zvýraznila fontem Arial bold. Na lichou stranu jsem umístila pouze textový rámeček, ve kterém pokračoval text z předchozí strany, též rozdělený na dva sloupce, zarovnaný do bloku se zvýrazněnými mezititulky. Do pravého rohu rámečku jsem vložila fotografii a nechala ji obtékat textem s mezerou 4 mm.
Počtení
Do levého horního rohu jsem vložila název rubriky vytvořený v programu Sketch a vyrovnala jej pomocí pravítek. Doprostřed stránky jsem umístila logo časopisu vytvořené ve stejném programu. Na stránku jsem nepravidelně umístila pět textových rámečků s připraveným textem zarovnaným do bloku, a ke každému přidala fotografii. Názvy knih a autoři jsou zvýrazněni fontem Arial bold. Pak jsem přes celou stranu umístila žlutý obdélník s viditelností 15 % (nejprve jsem tento obdélník chtěla vložit jako podklad strany, ale tímto způsobem vytvořil u fotek jemnější nádech).
Hoax
Přes celou stranu jsem vložila fotografii, která sahá až do spadávky, ale nepřesahuje na předchozí stranu. Viditelnost fotografie je 12 %. Do pravého horního rohu jsem vložila název rubriky vytvořený v programu Sketch a vyrovnala jej pomocí pravítek. Vytvořila jsem dva textové rámečky, jeden na titulek ve fontu Phosphate o velikosti 55 bodů a druhý na text. Text jsem nedělila do sloupců, pouze zarovnala do bloku s posledním řádkem doleva. Do levého horního rohu jsem dala razítko fake news vytvořené v programu Sketch a nechala ho obtéct textem s mezerou 3 mm. Perex jsem zvýraznila fontem Arial bold. Do dolní části stránky jsem umístila fotografii.
Závěrečná revize
Ve chvíli, kdy byl layout časopisu vytvořen, jsem musela provést kontrolu pravopisných a typografických chyb. Především bylo potřeba zkontrolovat výskyt parchantů: vdov (první řádek nového odstavce na konci předešlé stránky) a sirotků (poslední řádek odstavce na nové stránce). Tento druh chyb jsem odstranila změnou prokladu písma. Také se v textu nesměly objevovat na konci řádku samostatné jednoznakové předložky, ty jsem vyhledala a odstranila přes funkci GREP.
6. Sebehodnocení
Co se týče konceptu časopisu a jeho zaměření, nemusela jsem o tom nijak dlouze přemýšlet. Již delší čas jsem nějaký informačně naučný časopis pro mladé postrádala. Největší výzvou pro mě bylo vymyšlení stylu časopisu, jeho grafiky a titulní strany. Jakmile jsem ale získala představu o celkovém konceptu a vytvořila titulní stranu, byl zbytek již poměrně snadný. Nejvíce času mi zabralo veškeré dolaďování detailů a kontrola pravopisných a typografických chyb.
Při práci v programu Adobe InDesign CS5, Adobe Photoshop a Sketch jsem nezaznamenala žádné větší problémy. Vesměs jsem si se vším poradila díky DTP specializaci, kterou jsem absolvovala ve druhém ročníku. Pokud jsem si s něčím nevěděla rady, podívala jsem se do manuálu v programu nebo jsem si daný problém vyhledala na internetu.
Uvědomuji si, že s uchycením na českém trhu by měl tento projekt problémy, ale dokážu si pro začátek představit, že by mohl vycházet například jako forma přílohy k novinám nebo jinému časopisu.
S realizací jsem spokojená, protože se mi v rámci rozsahu samostatného projektu podařilo vytvořit to, co jsem na začátku zamýšlela.
7. Literatura a zdroje
Titulní strana:
Komiksová koláž: Karolína Koleňáková
- Pozadí koláže: https://cz.depositphotos.com/130349936/stock-illustration-comic-magazine-background-set-with.html
- Andrej Babiš: https://byznys.ihned.cz/c1-65506860-nejbohatsim-slovakem-zustava-podle-forbesu-babis-hodnota-jeho-majetku-se-od-lonska-zvedla-o-desetinu
- Miloš Zeman: https://media.novinky.cz/489/674899-top_foto1-f1ez7.jpg?1522078205
- Tomio Okamura: http://forum24.cz/cech-tomio-okamura-pritvrzuje-imigranti-odejdete-nebo-ponesete-dusledky/
- Vojtěch Filip: https://prazsky.denik.cz/galerie/babis-sobotka-belobradek-filip-okamura-robejsek-fiala-kalousek-bartos-predsedove-stran.html?photo=8
Logo časopisu: Karolína Koleňáková
Čárový kód: https://www.national-geographic.cz/clanky/60-let-s-carovym-kodem-pochopte-jeho-anatomii.html
Obsah:
Fake News: https://i.pinimg.com/originals/99/37/fb/9937fba0ae7660f3e8ec0a24943f8224.jpg
Vlajka EU: https://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln_zahranici&foto1=LAR7266b2_EU_Flag_waving_725x454.jpg
Akce K: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1345664-akce-k-zlikvidovala-pres-200-klasteru
Co nového doma:
Rubrika: Karolína Koleňáková
Foto: https://revue.idnes.cz/foto.aspx?r=domaci&c=A131022_143148_domaci_hv&foto=JB4eb8fb_Z_r04.jpg
Co nového v EU: Rubrika: Karolína Koleňáková
Foto: https://revue.idnes.cz/foto.aspx?r=domaci&c=A131022_143148_domaci_hv&foto=JB4eb8fb_Z_r04.jpg
Rozhovor:
Rubrika: Karolína Koleňáková
Historie:
Rubrika: Karolína Koleňáková
Foto 1: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1345664-akce-k-zlikvidovala-pres-200-klasteru
Foto 2: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1345664-akce-k-zlikvidovala-pres-200-klasteru
Text: https://zpravy.tiscali.cz/akce-k-aneb-noc-kdy-stb-zlikvidovala-klastery-311738
Počtení:
Rubrika: Karolína Koleňáková
Logo: Karolína Koleňáková
Obal Opuštěná společnost: https://www.databazeknih.cz/knihy/opustena-spolecnost-350190?c=all
Text Opuštěná společnost: https://www.kosmas.cz/knihy/232828/opustena-spolecnost/
Obal Čím méně víte, tím lépe spíte: Ruská cesta k teroru a diktatuře za Jelcina a Putina: https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/241/536_bg.jpg
Text Čím méně víte, tím lépe spíte: Ruská cesta k teroru a diktatuře za Jelcina a Putina: https://www.kosmas.cz/knihy/241536/cim-mene-vite-tim-lepe-spite/
Obal Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme: https://www.bux.cz/politika-hospodarstvi/proc-proc-je-zeman-prezidentem-proc-jsme-tam-kde-jsme
Text Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme: https://www.kosmas.cz/knihy/241320/proc/
Obal Tyranie: 20 lekcí z 20. století: https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/226/374_bg.jpg
Text Tyranie: 20 lekcí z 20. století: https://www.kosmas.cz/knihy/226374/tyranie-20-lekci-z-20.-stoleti/
Obal Uspořádání světa: Státní zájmy, konflikty a mocenská rovnováha: https://www.bux.cz/politika-hospodarstvi/usporadani-sveta-statni-zajmy-konflikty-a-mocenska-rovnovaha-1
Text Uspořádání světa: Státní zájmy, konflikty a mocenská rovnováha: https://www.kosmas.cz/knihy/217673/usporadani-sveta/
Hoax:
Rubrika: Karolína Koleňáková
Pozadí: https://cz.depositphotos.com/105262102/stock-illustration-bright-comics-speech-bubbles-on.html
Razítko FAKE NEWS: Karolína Koleňáková
Foto: https://memegenerator.net/img/instances/59561655/disinformation-disinformation-everywhere.jpg
Citace v záměru:
Reflex. MAGAZINY CZ S.R.O. Magazíny [online]. [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: http://reflex.magaziny.cz/#celypopis
Respekt. MAGAZINY CZ S.R.O. Magazíny [online]. [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: http://respekt.magaziny.cz/#celypopis
Týden. MAGAZINY CZ S.R.O. Magazíny [online]. [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: http://tyden.magaziny.cz/#celypopis
Téma. MAGAZINY CZ S.R.O. Magazíny [online]. [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: http://tema.magaziny.cz/#celypopis