ne., 22. duben 2018 15:04

Ženský fotbalový tým TJ Slovan Ostrava

TJ Slovan Ostrava TJ Slovan Ostrava Zdroj: Pavlína Vítková
Samostatný projekt - sportovní fotožurnalistika

 

Cíl práce

Hlavním cílem tohoto projektu bylo vytvoření souhrnné kolekce fotografií o ženském fotbalovém týmu Tělovýchovné jednoty Slovan Ostrava. Smyslem bylo utvořit komplexní obrazový materiál, který by poskytoval náhled do prostředí ženského fotbalu a zároveň by přiblížil kolektiv konkrétních hráček. Vybrané fotografie tedy nabízejí pohled jak na samotnou sportovní stránku kopané, tak i atmosféru v družstvu, vztahy mezi hráčkami a emoce jednotlivých fotbalistek. Nejedná se tedy o pouhé nafocení samotných fotbalových zápasů, součástí práce by mělo být i zachycení výrazných momentů, nálad a interakcí. Ráda bych tak svým projektem představila Slovan Ostrava jakožto skupinu různorodých a zajímavých žen.

 

Volba, důležitost a atraktivita tématu

K fotbalu jsem měla od dětství velmi vřelý vztah. A i když jsem se nikdy aktivně nezapojila do žádného týmu, ráda jsem coby školačka hrávala kopanou alespoň venku s kamarády. V období puberty jsem se pak navíc stala velkou fanynkou hned několika českých i zahraničních mužstev a začala jsem se tak zajímat například i o takové věci, jako jsou přestupy, klubová politika, zákulisní informace i osobní životy fotbalistů.

Fotbal je navíc v České republice dominantním sportem, spolu s hokejem plní stránky novin a přitahuje zájem kamer. Z řady hráčů se pak v dnešní době stávají celebrity a jejich pole působnosti se mnohdy rozšiřuje i na mimosportovní aktivity (jako jsou móda, reklama, charita a podobně). Toto všechno ale platí pouze o fotbale mužském. Ženská kopaná totiž oproti své pánské variantě v lecčem zaostává. Zápasy žen nebývají pro diváky tolik přitažlivé, návštěvnost bývá výrazně nižší a celková podoba sportu je zkrátka jiná.

Fotbalistky se proto do českých médií dostávají jen zřídka. A ty amatérské tím spíše. A přesně toto je i dalším důvodem pro zvolení vybraného tématu. Ráda bych totiž svými fotografiemi zachytila a blíže tak představila kolektiv hráček, který se ve svém volném čase utkává se soupeřkami v Moravské divizi žen – skupině A, tedy v takzvané pralesní lize. Osobně tento námět považuji za vcelku originální. Dané téma je podle mě zajímavé, i když se mu většina mainstreamových médií věnuje jen výjimečně. Chtěla bych proto tímto projektem ženský fotbal alespoň trochu zviditelnit a upozornit na jeho atraktivitu.

Posledním důvodem volby tématu, který musím zmínit, je i fakt, že tým Slovanu trénuje nedaleko mého bydliště. To mi samozřejmě výrazně ulehčilo a zpříjemnilo práci.

 

Zdroje a stav problematiky

Při pátrání po podobných pracích a projektech jsem narazila na vysoký počet fotografií zaměřující se pouze na vzhled fotbalistek. Většina snímků o ženském fotbale však podle mě zachycuje jen hru, jedná se tedy o klasické záběry z utkání.

Objevila jsem však i několik zajímavých článků a fotografií, které mě při práci inspirovaly. Většina z nich byla zahraničního původu. Zmínit mohu například práci britské fotografky Flory Macleanové nebo článek Women’s World Cup 2015: the last 16 in pictures z webu The Guardian. Velmi nápomocným se mi pak stal i text z webu časopisu Forbes nesoucí název What It Takes To Be A Top Sports Photographer.

Jako vodítko jsem pak samozřejmě použila i snímky mužského fotbalu. Ten je totiž v médiích prezentován běžně, proto není obtížné nalézt hned celou řadu zajímavých zdrojů právě z této oblasti. Za zmínku stojí například článek s názvem Nejkrásnější fotbalové fotky roku. Slavil Baroš i Bílek publikovaný v roce 2012 na webu Aktuálně.cz. Mou pozornost si získal i text z Hospodářských novin nesoucí název Německý fotograf vybral nejkrásnější fotbalové fotky všech dob.

 

Ideový plán

Fotografování fotbalu přináší hned několik specifik. Významným aspektem je podle mého názoru volba pozice, přičemž většina sportovních fotografů se samozřejmě snaží dostat co nejblíže k postranní čáře. Důležité pak je i předvídání vývoje zápasu, kdy je výhodné postavit se na tu stranu hřiště, která přinese větší počet vypjatých akcí a zajímavých soubojů. Jak jsem se sama následně měla možnost přesvědčit, fotograf navíc nesmí nikomu překážet, je tedy nutné vyhýbat se trenérům a čárovým rozhodčím a neomezovat je tak v práci.

Do profesionální výbavy fotbalového fotografa by měla patrně patřit rozkládací stolička, jelikož hráči (a v tomto případě hráčky) vypadají lépe z mírného podhledu. Já jsem však coby amatér musela zvolit variantu dřepění a pokrčování se.

Podstatnou roli pak hraje i správné nastavení doby expozice, jelikož je nutné zastavit pohyb hráčů a hráček. Opomenuta však nesmí být ani zajímavá kompozice a výběr pozadí. Osobně s nastavením fotoaparátu při fotbalových zápasech nemám zkušenosti, poměrně časté experimentování tak lze při mé práci považovat za nevyhnutelné. Najít ideální nastavení všech parametrů totiž není v případě sportovní fotografie snadné ani pro zkušené profesionály.

 

Tělovýchovná jednota Slovan Ostrava - historie a současnost

Fotbalový klub Slovan Ostrava byl založen již v roce 1919. Původně se však nazýval SK Moravská Ostrava – Františkovo Údolí. Nespornou zajímavostí však je, že se jedná o vůbec nejstarší fotbalový klub na území Ostravy, je dokonce starší než věhlasný Baník, který vznikl až o rok později, tedy roku 1920.

Významným milníkem v historii týmu pak byl rok 1979, kdy se Slovan sloučil s klubem Čechie Hulváky. Kluby se tehdy domluvily, že budou silnější, pokud se spojí a dohodly se i na novém názvu, a to TJ Slovan PS Ostrava. Novým hřištěm se navíc od této chvíle stalo hřiště v Hulvákách, kde Slovan působí dodnes.

V posledních letech se ale Slovan dostal kvůli nezkušenému vedení do kritické finanční situace. Nějakou dobu se dokonce mluvilo o možném zániku klubu. Na počátku roku 2015 však převzal veškerou finanční i organizační zodpovědnost za chod místní podnikatel Petr Konečný, který by chtěl navázat na původní myšlenky zakladatelů a klub tak zachránit.

Vhodné je na tomto místě ještě zmínit, že se Slovan aktuálně skládá z celkem šesti fotbalových složek – z mužského A a B týmu, dorostenců, starších žáků, přípravky a samozřejmě i z mnou fotografovaného družstva žen. To v současné době hraje ve skupině A Moravské divize žen, kde se utkává s dalšími deseti celky. Konkrétně se jedná o FK Gascontrol Havířov, Městský fotbalový klub Vítkovice, FC Baník Ostrava, Spolek SK Brušperk, SK Loděnice, Spartak Lubina, AFC Veřovice, FK Štramberk, FK Český Těšín a SK Pržno. Kuriózní tedy je, že ligu hraje lichý počet družstev. V každém kole má proto jeden z účastníků soutěže přestávku a nehraje žádný zápas.

Dále považuji za důležité uvést smutný fakt, a to ten, že Slovan zatím v průběhu letošních bojů nebyl ani jednou úspěšný. Fotbalistky, které jsou ústředním tématem této práce, tak v probíhající sezóně doposud nevybojovaly žádné vítězství. Ve výsledkové tabulce skupiny A jim proto s pouhými dvěma získanými body patří poslední místo.

 

Postup práce a jeho zdůvodnění, volba jednotlivých řešení

Při prvotním plánování projektu jsem si vybrala tři termíny zápasů, které jsem chtěla navštívit a nafotit. Konkrétně se jednalo o období od 24. března do 8. dubna 2018. Musím však s politováním konstatovat, že nakonec se mi povedlo pořídit materiál jen ze dvou ze zmíněných utkání, jelikož většina 13. kola Moravské divize žen byla kvůli nepříznivému počasí a špatnému stavu trávníků posunuta až na květen. V důsledku těchto počátečních komplikací jsem tak začala propadat panice. Situaci jsem se však rozhodla zachránit a místo odloženého utkání jsem za fotbalistkami zašla na dva večerní tréninky. Fotografie na nich pořízené jsem se však s ohledem na jejich výslednou kvalitu rozhodla do finálního výběru nezařadit.

Co se týče technického vybavení, celý projekt jsem pořídila za pomoci vypůjčeného katederního fotoaparátu Nikon D3200 a pracovala jsem jak s manuálním, tak i s automatickým nastavením zařízení. Nebylo však použito žádné další příslušenství, fotografie tedy byly foceny bez blesku, bez použití stativu, filtrů a podobně.

Celkem pak vzniklo kolem čtyř set fotografií, z nichž pro mě bylo opravdu nesnadné do samostatného projektu vybrat jen patnáct. Proto jsem o názor požádala několik lidí ze svého okolí, aby mou práci zhodnotili a usnadnili mi tak rozhodování. Při konečném vybírání jsem se zaměřovala jak na celkovou kvalitu pořízených snímků, tak i na originalitu a určitou nápaditost. S ohledem ke zvolenému tématu jsem se snažila vybrat neotřelé a neokoukané fotbalové situace, které by mohly zaujmout i nesportovce. Velký důraz jsem přitom kladla zejména na zachycení emocí.

Při následné úpravě pořízených fotografií jsem pracovala především s nastavením kontrastu, jasu a stínů. Dále jsem věnovala pozornost i ořezu záběrů. Snažila jsem se tak docílit zajištění lepší kompozice a odstranit tím některé rušivé elementy, které se občas na snímcích objevovaly. Pro základní korekce jsem používala program Picasa, komplikovanější zásahy jsem pak provedla za pomoci Zoner Photo Studia ve verzi 13. Všechen materiál byl zhotoven ve formátu RAW a až poté konvertován do požadovaného JPG.


Popis jednotlivých fotografií

Vybraná sada fotografií byla pořízena 1. a 8. dubna 2018. První část snímků pochází z venkovního utkání Slovanu Ostrava, který proběhl na hřišti SK Brušperk. Druhá část pak je z domácího zápasu proti FK Štramberk.

 

 FOTO 1

 

Fotografie č. 1: Sestava TJ Slovan Ostrava

Jako první jsem do finálního výběru zařadila předzápasovou týmovou fotografii zachycující sestavu TJ Slovan Ostrava. Tento snímek byl pořízen 8. dubna před zápasem proti FK Štramberk, a to na přání samotných hráček, které mě požádaly o jeho zhotovení. Jejich prosbu jsem samozřejmě velmi ráda vyslyšela.

Horní řada (zleva): trenér Roman Trojan – Kristýna Vinklerová – Michaela Hudcová – Helena Drahošová – Kateřina Kaňová – kapitánka Petra Urbančíková – Lucie Kožušníková – Nela Kotásková – Barbora Malohlavová

Dolní řada: Nikola Mátéffyová – Monika Baščíková – Hana Valušková – Anita Zahnašová – Monika Kubicová – Lenka Iwaszková

 

Fotografie č. 2 až 8: Zápas proti domácímu SK Brušperk, 1. dubna 2018, výsledek 3:1 (1:1)

 

FOTO 2

 

Fotografie č. 2: Předzápasový shon

První dubnová neděle většinu přítomných zaskočila poměrně nízkými teplotami a nepříjemným větrem. Barbora Malohlavová však byla otužilá a rozhodla se pro oblékání dresu využít místo šatny lavičku. Ostatní hráčky na snímku se rovněž chystají na nástup před začátkem utkání. Část jich v dobré náladě diskutovala o šancích týmu na výhru, zbylé hráčky se ještě věnovaly posledním úpravám svého zevnějšku. V akci proto byly hřebeny, gumičky, čelenky či zrcátka.

 

FOTO 3

 

Fotografie č. 3: Nástup na hřiště

Třetí snímek zachycuje Nelu Kotáskovou a Barboru Malohlavovou jen několik málo okamžiků před prvním hvizdem utkání. Jak je patrné, obě byly nesmírně dobře naladěné a na hřiště vstupovaly s úsměvem na tváři. V tu chvíli totiž ještě nemohly tušit, jaký výsledek si z Brušperku odvezou. Fotografie byla do setu zařazena zejména proto, že zobrazuje právě emoce hráček. Specifickou a nezaměnitelnou atmosféru „vesnického“ fotbalu pak navíc skvěle dokresluje vysloužilý autobus zaparkovaný v pozadí.

 

FOTO 4

 

Fotografie č. 4: Emotivní start zápasu

Hned druhá minuta zápasu přinesla tvrdý souboj před domácí bránou. Útočnice a zároveň i nelepší střelkyně Slovanu Nikola Mátéffyová tak v jeho důsledku musela za asistence spoluhráčky Heleny Drahošové a trenéra Romana Trojana opustit hrací plochu. Zákrok k nelibosti celého týmu nebyl posouzen jako faul a nebyl proto potrestán kartou. Na lavičce navíc panovaly výrazné obavy o Nikolin zdravotní stav, jelikož v nedávné době měla právě zasažené koleno již několikrát zraněno. Po krátkém otřesu a rychlém ošetření nohy se však Nikola vzchopila a posléze i vrátila do hry. A i když ještě nějakou chvíli kulhala, utkání statečně dohrála až do konce.

 

FOTO 5

 

Fotografie č. 5: A další koleno

Na pátém snímku je Lucie Brudná, útočnice, která vstupovala do zápasu s již zatejpovanou nohou. Stav jejího kolena se však v průběhu utkání začal postupně zhoršovat. Přispělo k tomu i několik tvrdších střetů s hráčkami Brušperku. Lucii se navíc tejpy uvolňovaly, několikrát proto putovala na lavičku, kde si je sama musela utáhnout a upravit. I přes vytrvalé naléhaní trenéra a spoluhráček se ale opakovaně vrátila zpět na travnatou plochu. V závěru druhého poločasu pak však střídala a odcházela ze hřiště za velmi bolestivých grimas. Do následujícího utkání proti Štramberku poté vůbec nenastoupila.

 

FOTO 6

 

Fotografie č. 6: Opožděná reakce

Hráčka Brušperku Kristýna Rimmlová odkopla míč v okamžiku, kdy to útočné duo Slovanu vůbec nečekalo. Balón tak přeletěl pozdě hlavičkující Nikolu Mátéffyovou a zcela unikl i dohrávající Lucii Brudné. Obě fotbalistky se situaci snažily následně ještě zachránit sprintem za míčem, Brušperk se však rychle chopil příležitosti a hra se tak přesunula před branku Slovanu.

 

FOTO 7

 

Fotografie č. 7: Střídání

I nejzkušenější člen týmu musí dát někdy prostor mladší generaci. Snímek zachycuje veteránku Kateřinu Vilímkovou v momentu, kdy přenechávala svou pozici nastupující Haně Valuškové.

 

FOTO 8

 

Fotografie č. 8: Odhodlání až do konce

Tato fotografie je z konce druhého poločasu. V tu chvíli už fotbalistky Slovanu prohrávaly s Brušperkem 3:1 a vzhledem k jejich dosavadním výkonům bylo zcela jasné, že skóre již ve svůj prospěch obrátit nedokážou. Nicméně Nikola Mátéffyová hrála i dál ve vysokém tempu a nevynechávala jediný souboj. Konkrétně zde se mi ji podařilo zachytit v úniku a s extrémně soustředěným výrazem ve tváři. Za Nikolou pak vybíhá překvapená soupeřka snažící se překazit akci.

 

Fotografie č. 9 až 15: Domácí zápas proti FK Štramberk, 8. dubna 2018, výsledek 1:4 (0:2)

 

FOTO 9

 

Fotografie č. 9: Rozcvička plná úsměvů

I přes nepříznivé výsledky z průběhu celé sezóny si hráčky Slovanu zachovávají pozitivní mysl. Proto i během předzápasového rozcvičování před začátkem utkání proti Štramberku hýřily optimismem. K dobré náladě přispívaly i početné vtípky a legrácky, do kterých se s chutí zapojil i teprve dvaadvacetiletý trenér Roman Trojan, který je sám hráčem mužského A-týmu TJ Slovan Ostrava. I přes svůj nízký věk však Roman k pozici trenéra přistupuje zodpovědně a má proto u dívek respekt. Na snímku komentuje výkon Nikoly Mátéffyové.

 

FOTO 10 

 

Fotografie č. 10: Důkladná příprava

V rámci rozcvičky se hráčky rozdělily na dva týmy a připravovaly se tak na blížící se zápas nácvikem osobních soubojů. Na snímku je Michaela Hudcová pokoušející se kontrolovat míč, její snahy zde znepříjemňuje Hana Valušková. Ostatní fotbalistky v pořízeném záběru přihlížejí situaci zpovzdálí.

 

FOTO 11

 

Fotografie č. 11: Jedna nezastavitelná, druhá vysmátá

Na této fotografii je v dominantním postavení Nikola Mátéffyová, která je zde zachycena v neohroženém běhu s míčem u nohy. Ostatní spoluhráčky tady své kolegyni nechávají velký prostor, snahy o obehrání Nikoly jim patrně přišly v ten moment zbytečné. Nikol lze totiž směle označit za nejlepší hráčku Slovanu. Zajímavým prvkem na snímku ale je i vysmátá Hana Valušková, která stojí uprostřed nečinného hloučku. Její výraz je jasným dokladem toho, jaká atmosféra v týmu zrovna byla. Tuto pozitivní energii se však dívkám bohužel do utkání přenést nepovedlo.

 

FOTO 12

 

Fotografie č. 12: Ani na brankářku se nesmí zapomínat

Předzápasového rozcvičování se samozřejmě účastnila i gólmanka Monika Baščíková. Nejprve sice byly její přípravy individuální, věnovala se důkladnému stretchingu. Následně ji však trenér zapojil i do týmových aktivit. Monika tak musela čelit řadě střel, které na ní několik minut vysílaly spoluhráčky. Na vybraném snímku je vidět Moničina snaha o zachycení letícího balónu, nutno konstatovat, že neúspěšná. Pár podobně nezdařených zákroků pak naneštěstí brankářka předvedla i v samotném zápase. Za záda jí nakonec proklouzly celkem čtyři střely z kopaček Štramberských protivnic.

 

FOTO 13 copy

 

Fotografie č. 13: Tradice

Ostravské fotbalistky mají i svůj předzápasový rituál. Po rozcvičce a stručné taktické poradě proto nikdy nezapomínají ani na krátký sborový pokřik doprovázený hromadným propojením rukou. Tato tradice se mi osobně velmi líbí, je vidět, že posiluje týmového ducha. K lepšímu výsledku však Slovanu stejně nepomohla.

 

FOTO 14

 

Fotografie č. 14: Čerstvé síly

Na tomto snímku z konce zápasu je vidět rozehřívající se trio ve složení Monika Kubicová, Anita Zahnašová a Lenka Iwaszková. Trenér se je rozhodl poslat do hry v okamžiku, kdy už bylo o výsledku vlastně rozhodnuto. Hráčky se však i tak důkladně připravovaly a na hřiště vstupovaly plné odhodlání. Jejich výkon však na konečném stavu již nic nezměnil, Slovan na domácí půdě prohrál 1:4.

 

FOTO 15

 

Fotografie č. 15: Zklamání

Poslední fotografie dokumentuje trpkost porážky. Pohled na lavičku po skončení zápasu opravdu nebyl radostný. Kateřina Kaňová, Michaela Hudcová a Nikola Mátéffyová proto na snímku vypadají sklesle, unaveně a zoufale. Další prohra v řadě totiž pro Slovan znamenala stále beznadějně poslední místo v tabulce Moravské divize žen – skupiny A. Dívky si tak na první vítězství v sezóně budou muset ještě počkat.

 

Sebehodnocení

Při vypracovávání tohoto samostatného projektu jsem narazila na několik překážek. Hned první problém nastal ještě před začátkem samotného focení, když byly odloženy zápasy 13. kola Moravské divize žen. Další, podstatně větší potíže, pak byly zapříčiněny mým nedostatečným fotografickým umem. Pro sportovní fotografii je totiž důležité dobré načasování, postřeh a také zkušenosti, které mi však chyběly. Z tohoto důvodu jsem v rámci práce pořídila celou sérii nevydařených, rozmazaných a nezaostřených fotografií. Několikrát se mi také stalo, že jsem nedokázala zmáčknout spoušť v tu správnou chvíli a ze zajímavého a originálního záměru byl jen naprosto nepoužitelný snímek.

Rozhodla jsem se také pro experimentování s nastavením fotoaparátu. Díky tomu se ale postupem času mé výsledky zlepšovaly. Klíčovým faktorem přitom byla doba expozice. Nakonec se mi tedy povedlo zhotovit dostatečný počet relativně slušných záběrů, které jsem se následně pokusila ještě upravit v počítači.

Úprava však v mém případě byla další komplikací, jelikož s programy k tomu určenými neumím příliš zacházet. Většinu svých fotografií totiž běžně nechávám v původním stavu a dále s nimi již nijak nepracuji. Pro potřeby projektu jsem se však pokusila alespoň o elementární vylepšení vybraných snímků. Naučila jsem se tak pracovat se základními nástroji několika programů, což hodnotím jako asi největší plus této práce. Získané dovednosti se mi totiž určitě budou hodit i v budoucnu. Pro své příští fotografování bych si navíc také ráda pořídila vyspělejší technické zařízení, a to včetně objektivu, stativu, filtrů či externích blesků.

Z již zmíněných důvodů je tedy jasné, že mé fotografie jistě nejsou dokonalé a je na nich možné nalézt mnoho chyb. Na druhou stranu ale aspoň mám ještě prostor pro zlepšení. A ačkoliv mé představy o výsledných fotkách byly mírně odlišné, myslím, že jsem cíl svého projektu naplnila. Chtěla jsem totiž touto sérií poukázat zejména na atraktivitu ženského fotbalu, což se mi snad povedlo.

Přínos práce pak spatřuji zejména v její originalitě. Téma ženské kopané nebývá zpracováváno příliš často a do jisté míry se o něm dá hovořit jako o kuriozitě. Budu proto velmi ráda, když se tohoto námětu chopí i další autoři a autorky. Dámský fotbal má totiž podle mě velký potenciál, a to nejen z pohledu sportovní fotografie.

Na závěr bych ještě chtěla zmínit, že výsledky mé práce pak pravděpodobně poslouží i samotnému týmu. Bylo mi totiž řečeno, že dívky nemají skoro žádné zápasové ani tréninkové fotografie. Z tohoto důvodu mě ještě před začátkem focení požádaly, abych jim své snímky následně poskytla. Doufám, že mnou pořízený materiál pro ně nebude příliš velkým zklamáním a že fotky nějakým způsobem využijí.

 

Použitá literatura a internetové zdroje

1) How to shoot action and sports photography. [online]. [cit. 19. 04. 2018]. Dostupné z: http://www.amateurphotographer.co.uk/technique/how-to-shoot-action-and-sports-photography-625

2) KOZÁK, Martin. Velká kniha sportovní fotografie. Brno: Computer Press, 2010. Edice digitální fotografie. ISBN 978-80-251-3247-0.

3) LAFORET, Vincent. Velká kniha reportážní fotografie: jak vznikají snímky, které řeknou víc než slova. Brno: Computer Press, 2012. ISBN 978-80-251-3720-8.

4) MACLEAN, Flora. Women Football Photos. [online]. [cit. 19. 04. 2018]. Dostupné z: https://www.refinery29.uk/women-football-photos

5) Nejkrásnější fotbalové fotky roku. Slavil Baroš i Bílek. Aktuálně.cz. [online]. [cit. 19. 04. 2018]. Dostupné  z: https://sport.aktualne.cz/fotbal/foto-nejkrasnejsi-fotbalove-fotky-roku-slavil-baros-i-bilek/r~121fd6b042d511e2b37c0025900fea04/?redirected=1524407500

6) Německý fotograf vybral nejkrásnější fotbalové fotky všech dob. Ihned.cz. [online]. [cit. 19. 04. 2018]. Dostupné z: https://ihned.cz/c1-58016050-foto-nemecky-fotograf-vybral-nejkrasnejsi-fotbalove-fotky-vsech-dob

7) Novinky - TJ Slovan Ostrava. [online]. [cit. 19. 04. 2018] Dostupné z: http://www.tj-slovan.cz/

8) Řídící komise pro Moravu - 2017 J4E - MSDŽ – A. [online]. [cit. 19. 04. 2018]. Dostupné z: https://souteze.fotbal.cz/turnaje/homepage/4a4d2ea3-9d3f-4837-a803-1bc0e8b2d90a

9) What It Takes To Be A Top Sports Photographer. Forbes.com. [online]. [cit. 19. 04. 2018]. Dostupné z: https://www.forbes.com/sites/baileybrautigan/2016/05/18/what-it-takes-to-be-a-top-sports-photographer/

10) Women's World Cup 2015: the last 16 – in pictures. Theguardian.com. [online]. [cit. 19. 04. 2018]. Dostupné z: https://www.theguardian.com/football/gallery/2015/jun/24/womens-world-cup-2015-the-last-16-in-pictures

 

Zobrazeno 4976 krát
Naposledy upraveno: čt., 26. duben 2018 13:49

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste