čt., 6. květen 2021 09:45

Analýza: HOAX: Pokud Piráti vyhrají volby...

V posledních dnech vyšlo několik článků, že hnutí ANO hlasově ztrácí a podle předvolebních průzkumů se umísťuje až na druhém místě za koalicí hnutí STAN a Pirátů. Krátce nato začaly po internetu kolovat dezinformace, co se stane, pokud Piráti vyhrají volby. Dezinformace se šíří v podobě hoaxů (řetězových emailů), které apelují primárně na seniory, aby zabránili vítězství Pirátů v nadcházejících sněmovních volbách. Dále vyjmenovávají jejich údajné politické cíle, které by zahrnovaly například odebrání volebního práva lidem nad 70 let „pro neschopnost správné volby“. Pojďme se na daný hoax podívat blíže.

Rozesílaný hoax

 • „Já jsem svým dětem řekla, že pokud Piráti vyhrají volby, tak veškerý svůj majetek prodám a odstěhuji se do domova důchodců, takže po mě nezdědí VŮBEC NIC!
  Takže ani auto, ani byt, ani peníze. Doporučuji toto aplikovat hromadně, na tohle budou naše ratolesti slyšet. A my sami bychom měli jít všichni k volbám a Piráty a jejich kamarádíčky, (STAN, KDU-ČSL, ODS, TOP 09, zelené a další blby), prostě nevolit. Je nás, důchodců, přes dva miliony, máme šanci ty parchanty ke korytům nepustit!
  Využijme jí, než bude pozdě!
  Co když druhá nejsilnější strana vyhraje volby ?
  PIRÁTI navrhovali, aby byly zrušeny důchody s tím, že se o seniory mají starat jejich děti, že to navíc upevní rodinné vztahy. To jsem viděla na vlastní oči a vrylo se mi to do paměti, protože jsem byla v šoku. Moje kamarádka stenografuje v parlamentu, poprosila jsem ji o pirátské šestero z archivu Sněmovny. Když druhá nejsilnější strana vyhraje volby, tak bude prosazovat následující:
  Lidem nad 70 let odebrat volební právo pro neschopnost správné volby.
  Lidem nad 70 let doporučit nechat ve svém bytě bydlet mladé lidi a odejít do domova důchodců.
  Staré lidi kteří nikoho nemají a jsou nemajetní, ukládat do společných hrobů. Stát by ušetřil za pohřby.
  Lidem nad 70 let, aby nebylo zdravotnictví tak zatížené dát jen základní zdravotní péči.
  Stát by měl přijmout migranty postarat se o ně a dát jim byty.
  CO VY NA TO!!??!!
  Záznam tohoto programu lze dohledat v archívu sněmovny.
  A nezapomeňte – hlavně vy mladší. Vám také bude 70 let.

Začněme z hlediska obsahu. Když si to shrneme, tak podle tohoto emailu by program Pirátů vypadal takto: všem lidem nad 70 let automaticky zakážeme volit jen na základě jejich věku (i když je to zcela určitě protiústavní a je nepředstavitelné, jak by toho kdokoli mohl v demokraticky fungující společnosti a systému legálně docílit (připustíme-li možnost, že by taková šílenost vůbec někoho napadla)). Dále vezmeme celé ty přes dva miliony seniorů a přesuneme je do domovů důchodců (mimochodem horní hranice odchodu do důchodu je 65 let, těžko říct, proč zde operují právě se 70 lety). V současné době žije v seniorských domovech 2,5 % lidí nad 65 let, je tedy otázka, do kterých neexistujících domovů by chtěl kdokoli umístit těch zbývajících 97,5 % seniorů?

To že budeme staré lidi, kteří nikoho nemají, házet do hromadných hrobů, abychom ušetřili na pohřbech, je snad tak absurdní, že to není třeba komentovat. Stejně jako to, že všem nad 70 poskytneme jen základní zdravotní péči. To znamená, že když bude mít někdo třeba rakovinu, tak ho prostě nebudeme léčit a necháme ho umřít?! Takový záměr by žádná strana s největší pravděpodobností nevyslovila ani nahlas, natož aby o něco takového usilovala. Kdo by volil takovou stranu? A to aby byla zvolena, je jediný politický cíl, který můžeme kterékoli straně absolutně věřit.

A pak je tu téma migrantů. Zatímco důchodce budeme házet do hromadných hrobů, abychom ušetřili, migranty dobrovolně přijmeme a dáme jim byty zadarmo? Proč bychom to dělali? Proč by to kdokoli dělal? A proč by jakákoli strana propagovala takovýto naprosto šílený program?! Vždyť to je nevolitelné! I za předpokladu, že by v letošních volbách Piráti uspěli, pokud by prosazovali toto, v těch příštích by byli zcela určitě bez šance.

Když pomineme ten naprosto bizarní, absurdní a šílený obsah, tak i z použité formy se dá vyčíst, že se jedná s nejvyšší pravděpodobností o hoax. Styl psaní, použité slovní obraty, apel na emoce, používání tzv. vědomí příslušnosti ke stejné skupině, tedy „my versus oni“. V textu se objeví například „na tohle budou naše ratolesti slyšet“, „je nás, důchodců, přes dva miliony" atd.

Dále vidíme používání velkých písmen pro zdůraznění, a to ve větách „takže po mně nezdědí VŮBEC NIC!“ a „CO VY NATO!!??!!“ (v případě druhého příkladu je to navíc vysloveně emotivní zvolání, výzva, navíc doplněná vykřičníky, otazníky, zde je jich dokonce šest). Na konci je pak použité tučné písmo a opět je zde zcela zjevné působení na emoce.
Vzhledem k načasování hoaxu i jeho podobě je zcela očividné, že byla zpráva napsána za účelem poškodit Piráty, kteří se aktuálně dostávají do čela v rámci politických preferencí.

 

 

 

Zobrazeno 184 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 10:08
Pro psaní komentářů se přihlaste