ne., 2. květen 2021 14:30

Anketa: Jak jsou na tom nováčci v hokejovém prostředí?

Nováčci Nováčci Zdroj: hockeysfuture.com
Zeptali jsme se několika respondentů, kteří se zajímají o hokej, jestli si myslí, že mládí dostává ve sportu Jágra, Lemiuxe nebo Ovechkina dostatečný prostor pro seberealizaci.

1. Lukáš Losleben – 23 let, student, Plzeň

Dávají podle Vás nováčci dostatek prostoru v extralize?
Záleží na týmu. Jsou týmy, které dávají nováčkům více prostoru, a jsou týmy, které jim dávají méně času na ledě. Napadá mě příklad z Plzně, kde dávají mladým hráčům dostatek prostoru. Vezměme si třeba obránce Davida Jiříčka, který byl letos vyhlášen nejlepším nováčkem extraligy. Je to mladá naděje. Jinak ale záleží tým od týmu. Myslím si ale, že participace mladých hokejistů by mohla být větší vzhledem k tomu, že poměrně nedávno byla zrušena soutěž juniorů, dorostů a všech. Měli by tedy podle mě dostávat více šanci v A-týmu.

Myslíte si, že je výchova mladých hráčů v České republice na správné cestě?
Trenér českého národní týmu Filip Pešán se snaží více zapojovat do velkého hokeje mladíky, a myslím si, že by to mohlo být na dobré cestě. Momentálně to ale určitě na dobré cestě není, protože Český svaz ledního hokeje má ve výchově mladých hokejistů tak trochu nepořádek. Zástupci ČSLH sami neví, jak mladíky efektivně zapojit do extraligy. Kvůli tomu jsme o parník za předními hokejovými zeměmi.
Je podle Vás česká nejvyšší hokejová juniorská soutěž dostatečnou přípravou na dospělý hokej?
Z juniorky se do Áčka dostává minimum hráčů, takže myslím si, že ne.

Domníváte se, že je propast mezi českými a zahraničními nováčky tak velká, jako to prezentují česká média?
Určitě je. Je to vidět i na šampionátech do dvaceti nebo do osmnácti let, kdy reprezentace jako USA, Kanada, Švédsko nebo Finsko jsou oproti nám dál o parník. Jsou úplně jinde. Dokud se u nás nezmění koncepce mládeže, tak nebude jiné. Ba naopak, situace bude ještě horší.

Jsou podle Vás nováčci v NHL klíčovou součástí týmu?
Je to kus od kusu. V NHL se dokážou nováčci zapojit docela obstojně. Třeba letos se hodně ukázal Kirill Kaprizov v Minnesotě. To je neskutečné, co on tam předvádí. Zase na druhou stranu se někomu nováčkovská sezona nemusí úplně povést. Pak už se třeba plácá ve dvoucestných kontraktech, a moc z toho není cesta ven, ale když má nováček vůli a talent, tak se určitě prosadí. Z našich končin bychom mohli zmínit například útočníka Davida Pastrňáka, který je aktuálně stabilním členem kádru Boston Bruins. To samé Tomáš Hertl, který ve své nováčkovské sezoně nasázel čtyři góly v jednom utkání, konkrétně proti New York Rangers. Podle mě tedy záleží na individualitách.

 

2. Zuzana Spurná – 29 let, zaměstnankyně ve společnosti Regiojet, Olomouc

Dostávají podle Vás nováčci dostatek prostoru v extralize?
Myslím si, že v posledních dvou až třech letech ano. Řekla bych, že je to vidět třeba v Olomouci, protože první roky mladí hráči nedostávali tolik prostoru jako v dnešní době.

Myslíte si, že je výchova mladých hokejistů v České republice na správné cestě?
Teoreticky do určitého věku. Asi záleží individuálně na klubech, podle toho, kde se výchovou mladých hráčů inspirují. Podmínkami, jaké nastavil Český svaz ledního hokeje, si ale nemyslím, že by to bylo na správné cestě. Dejme tomu, že se strašně snaží ve výchově mladých hráčů dohnat Kanadu, ale nemají na to ještě ty správné prostředky.

Je podle Vás česká nejvyšší juniorská liga dostatečnou přípravou na dospělý hokej?
To je docela těžké hodnotit, protože dle mého záleží klub od klubu. Kdyby ale měli hrát pouze v juniorské lize, bez možnosti nahlédnout do první ligy nebo extraligy, tak ne.

Domníváte se, že je propast mezi českými a zahraničními nováčky tak velká, jako to prezentují česká média?
Tohle je asi zase hodně individuální, protože pokud ten hráč na sobě bude pracovat i mimo formální trénink, tak se ta propast trochu smaže, ale pokud bude fakt dělat pouze to, co musí, tak ta propast bude hodně velká.

Jsou podle Vás nováčci v NHL klíčovou součástí týmu?
Já NHL v posledním roce nebo dva až tak nesleduji, ale myslím si, že kromě hráčů jako například Connor McDavid nemají nováčci v týmech až tak významnou roli.

 

 3. Jiří Polášek, 19 let, student, Myslík

Dostávají podle Vás nováčci dostatek prostoru v extralize?
Záleží, v jakých klubech. Celkově si ale myslím, že to není až tak špatné. V některých klubech je to docela na dobré úrovni, v některých horší, ale z celkového hlediska to podle mě není až tak zlé, jak se často povídá.

Je podle Vás výchova mladých hráčů v České republice na správné cestě?
To už bych úplně neřekl. Myslím, že není. Tohle jde podle mě vidět na výsledcích mládežnických kategorií reprezentace. Nemyslím si tedy, že je to v tomhle ohledu ideální.
Je podle Vás česká nejvyšší juniorská soutěž dostatečnou přípravou na juniorský hokej?
Ne, nemyslím si to.

Domníváte se, že propast mezi českými a zahraničními mladíky je tak velká, jak prezentují česká média?
Myslím si, že ta propast je hodně velká. Asi záleží, o kterých státech se bavíme. Když se člověk podívá na USA, Kanadu, Švédsko nebo Finsko, tak si myslím, že ta propast je hodně velká.

Myslíte, že jsou podle Vás nováčci v NHL klíčovou součástí týmu?
Pokud to opravdu nejsou hráči typu Connor McDavid, tak nejsou zase tak důležití. Když se člověk podívá například na sestavu Tampy Bay Lightning, tak tam jsou jeden, dva hráči, kteří to pozvednou na jinou úroveň. V případě, že chybí, tak to není ono. Neřekl bych, že je to pouze v Tampě, ale všude.

 

4. Daniel Fekets, 21 let, student – redaktor webů nhl.cz a hc-olomouc.cz, Fryčovice

Dostávají podle Vás nováčci dostatek prostoru v extralize?
Tohle je podle mě individuální záležitost. Záleží na jednotlivých klubech. Třeba si myslím, že v Plzni dostávají nováčci hodně prostoru. I v Brně dostávají nováčci v rámci možností hodně šancí. Pak jsou týmy, které neposkytují nováčkům tolik příležitostí. Záleží také na samotném hráči, jestli se chytne v osmnácti letech nebo až v třiadvaceti.

Myslíte si, že je výchova mladých hokejistů v České republice na správné cestě?
Myslím si, že ne. Můžeme se podívat na výsledky ze šampionátů do osmnácti let, do dvaceti let. Tím, že se o tom vedou diskuze. Třeba letos po těch dvacítkách. Ale jinak si myslím, že v českém hokeji chybí taková ta cesta. Existuje zde spoustu odlišných názorů, a podle mě by ve srovnání se Švédskem nebo Finskem.

Je podle Vás česká nejvyšší juniorská soutěž dostatečnou přípravou na dospělý hokej?
Neřekl bych. Nevím, jestli se v ní aktuálně udály důležité změny, ale pokud bych to měl brát z hlediska minulého ročníku, tak to moc velkou úroveň nemá. Je tam hodně týmů, takže logicky tam pak není taková konkurence.

Myslíte si, že je propast mezi českými a zahraničními mladíky tak velká, jak prezentují česká média?
Dle mého je ta propast opravdu tak velká, jak prezentují česká média. Ohledně mistrovství světa juniorů patří mezi špičku reprezentace jako Kanada, USA, Švédsko, Finsko, Rusko a pak jsme až my. Je tam rozdíl úplně ve všem.

Jsou podle Vás nováčci v NHL klíčovou součástí týmu?
V tomto případě hodně rozhoduje draft. Když jde hráč v prvním nebo druhém kole, tak ten hráč šanci dostane. Klidně i ve třetí nebo čtvrté lajně. V takových případech většinou hráči nemusí absolvovat angažmá v AHL.

 

5. Josef Prášek, 21 let, student – redaktor webu hokej.cz, Třebíč

Dostávají podle Vás nováčci dostatek prostoru v extralize?
Záleží, jak v kterém týmu. Myslím si, že například v Plzni, Mladé Boleslavi, případně v Brně dostávají nováčci hodně prostoru. Obecně si myslím, že se to za poslední dobu hodně zlepšilo. Řekl bych, že spíš ano.

Myslíte si, že je výchova mladých hráčů v České republice na správné cestě?
Poslední roky ukázaly, že mládežnický hokej v Česku na správné cestě moc není v porovnání s jinými státy. Každopádně se s tím něco dělá, ale až čas ukáže, jestli to ponese určité výsledky.

Je podle Vás česká juniorská nejvyšší soutěž dostatečnou přípravou na dospělý hokej?
Zatím asi moc ne, protože pokud se nepletu, tak to hraje strašně moc týmů. Za mě by bylo lepší, kdyby byla větší konkurence. Podle mě je pro mladé hráče aktuálně lepší variantou, když se oťukají v Chance lize.

Domníváte se, že propast mezi českými a zahraničními mladíky je tak velká, jak prezentují česká média?
Ta propast je vskutku tak velká, protože když tady vidíme výsledky dvacítky z MSJ, tak se to tam docela ukáže, že jsou ostatní státy o dost jinde a v celkovém výsledku nás bez problému přehrají. Porazit někoho z TOP seznamu občas můžeme, ale není to pravidlem.

Jsou podle Vás nováčci v NHL klíčovou součástí týmu?
Automaticky úplně ne. Tu pozici si nějak musí získat, například v kempu. Své schopnosti tedy musí prokázat. Každopádně asi záleží, jak který nováček má výkonnost. Myslím si, že kolikrát někdo skončí v draftu dobře, a nakonec odehraje celou sezonu v AHL. Podle mě si tedy nováček musí své postavení v týmu zasloužit.

Zobrazeno 44 krát
Naposledy upraveno: ne., 2. květen 2021 18:28
Pro psaní komentářů se přihlaste