ne., 11. duben 2021 23:29

Cosmin Moți – klubová ikona Ludogorce Razgrad

Cosmin Moti při zápase Evropské ligy v roce 2014 Cosmin Moti při zápase Evropské ligy v roce 2014 Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Cosmin_Mo%C8%9Bi#/media/File:K._moti_2014.jpg
Ludogorec Razgrad přestože byl založen již koncem druhé světové války (pozn. název bývá někdy uváděn i jako Ludogorets 1945), je poměrně nový klub, který hraje první soutěž jen necelých deset let a samotný zrod novodobého Ludogorce se datuje teprve do roku 2010, kdy majetkově do ještě druholigového fotbalového klubu z Razgradu přichází podnikatel Kiril Domuschiev. Klub hned v další sezóně získává treble tzv. vítězství v první lize, domácí pohár a superpohár a stává se tak teprve druhým klubem v historii, kterému se to povedlo sezónu po postupu z nižší soutěže (pozn. prvním byla Levadia Tallin v roce 1999).

Zelení se již v 2014/15 dokázali probojovat do základní skupiny Champions League, který jim již o sezónu unikl jen těsně v závěrečném 4. předkole, když následně došli až do osmifinále Evropské ligy. Přes všechny tyto úspěchy se Ludogorec z důvodu, že byl v podstatě nový klub postavený na starých základech, musel vyrovnávat s jedním podstatným problémem, který jeho konkurenti ze Sofie neměli, a tím byla absence jakékoliv identity, tzn. klubových legend, historie apod. např. pokud se zaměříme na CSKA Sofia tak v historii tohoto klubu najdeme hráče jako Hristo Stoichkov nebo Dimitar Berbatov. Právě na hráčích tohoto typu je založen klubismus, tzn. sepětí fanoušků se sportovci kolem společné historie, na základě které jsou následně pojmenovávány stadiony a přilehlé ulice, stejně tak jako budovány sochy, resp. na základě jejich aktérů.

Právě s tímto vyvstával problém, na kom vybudovat fanouškovskou identitu u klubu s prakticky nulovou historií a minimem fanoušků, kteří se nemají s kým identifikovat, nemají žádné velké historické momenty, které by mohli společně sdílet a vzpomínat na ně a odkazovat k nim znak a jméno svého klubu. Z toho vyplývá, že před majitelem klubu byla nelehká výzva, vybudovat klubovou identitu u fanoušků v zemi, která je v podstatě rozdělena na dva obrovské fanouškovské tábory, a to CSKA a Levski Sofia. Ovšem Ludogorec si poradil...

Právě na fotbalistovi z fotky výše postavil Ludogorets svůj klubismus. Cosmin Moti ze sousedního Rumunska, který se stal pro Ludogorets památného večera 27. 8. 2014 (tzn. i památný klubový moment) klubovou legendou, když přispěl největší měrou jako brankář k prvnímu postupu Bulharů do milionářské Ligy mistrů. A co se vlastně stalo v tomto odvetném zápase play-off Champions League proti Steaue Bukurešť? Brankář Stoyanov vyloučen v průběhu 118. minuty zápasu, za, pro klub z Bulharska, nepříjemné situace, kdy měl již třikrát vystřídáno, tzn. musel do branky poslat někoho z pole a volba padla právě na Motiho. Jeho dvě chycené penalty v rozstřelu vynesly Ludogorci stovky milionů z premiérové účasti v Lize mistrů.

Rodákovi z rumunského Banátu z města Rešice je nyní 36 let, stále patří do kádru Razgradu. Ovšem po příchodu nového trenéra Litevce Dambrauskase se zdá, že Motiho dny v klubu spějí po nadcházejícím letním vypršením smlouvy ke svému konci. Trenér z pobaltské krajiny v dosavadních zápasech vzadu spoléhá především na čtyřku Vion, Sa, Terziev a Grigore. Ovšem jak vlastně vypadá onen zmiňovaný klubismus v podání Ludogorce?

Ludogorets_arena_in_Razgrad_Bulgaria.png

Tribuna Cosmina Motiho na stadionu Ludogorce (wikimedia.org)

Cosmin Moti si za svůj heroický výkon proti FCSB vysloužil na nově rekonstruované Huvepharma Areně tribunu Cosmina Motiho, ovšem jistě stojí za zamyšlení, jestli bychom si měli pamatovat klasického obránce jako náhodného bránkáře, který s velkou dávkou štěstí chytil dvě penalty.

 

Zobrazeno 997 krát
Naposledy upraveno: út., 13. duben 2021 11:53
Pro psaní komentářů se přihlaste