čt., 26. duben 2018 03:15

Jakub Kornfeil: Naučil jsem se soustředit se jen na sebe

Jakub Kornfeil závodí v seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů již desátým rokem. Ve třídě Moto3 patří k nejzkušenějším závodníkům, někoho staršího byste ve startovní listině strojů do 250ccm hledali marně. Celkem třikrát ochutnal, jaké je to stát na stupních vítězů. Dvakrát byl stříbrný, jednou bronzový. Každoročně se rohatecký jezdec představuje na dvou kolech také fanouškům v České republice. Tlak je na něj při domácí Velké ceně obrovský, Jakub Kornfeil však přiznává: „Větší stres mi paradoxně spíše pomáhá.“

O závody MotoGP je v České republice velký zájem. Jak probíhá vaše příprava na domácí Velkou cenu?
Moje příprava je zhruba stejná, jako před jakýmkoliv jiným závodem. Samozřejmě si však uvědomuji, že jsem mnohem více na očích. Za ta léta, co v mistrovství světa jezdím, jsem se ale naučil oprostit od tlaku a snažím se soustředit se pouze na sebe. Je dobré jet v zažitých kolejích a dělat věci stejně jako při ostatních Velkých cenách.

 

Mezi loňským brněnským závodem a Velkou cenou v Německu byla měsíční pauza. Byl to pro vás, i z hlediska přípravy, velký nezvyk? (Pozn.: do roku 2016 se závod v České republice jel vždy týden po předchozí Grand Prix.)
Ano, byl. Jak říkáte, loňská letní přestávka byla hodně dlouhá a žádnému z jezdců se to nelíbilo. Myslím, že když jsme třeba v roce 2016 měli na přesun z americké Indianapolis do Evropy jen pár dní, bylo to celkově lepší. Z hlediska logistiky to sice nebylo úplně nejjednodušší, ale díky Dorně, která vypravuje na zámořské závody vlastní letadlo, to všechno klapalo.

 

Za deset let jste nasbíral již spoustu zkušeností. Jak ale vnímáte, co se stresu týče, domácí závod? Je pro vás psychicky náročnější než ostatní?
Myslím, že ne. Cítím sice větší stres, ten mi ale paradoxně spíše pomáhá. Velkým hnacím motorem jsou pro mě tisíce domácích fanoušků, kteří nás podporují kolem trati.

 

Jako český jezdec absolvujete v týdnu před závodním víkendem v Brně mnoho rozhovorů. Ocitl jste se už někdy v situaci, že jste musel žádost o něj odmítnout?
Vzpomínám si na situaci z loňska, kdy po mně jeden novinář chtěl rozhovor už v pondělí. V tu chvíli jsem jej ale odmítl se slovy, že čtyřdenní mediální maraton rozhodně absolvovat nebudu. Nečiní mi problém poskytovat rozhovory, rád se s těmi lidmi setkávám a mluvím s nimi. Abych ale ze sebe dělal šaška už čtyři dny před Velkou cenou, to už na mě bylo trochu moc.

 

Hojně se účastníte také takzvaných pre-events, ať už jde o autogramiádu v Nákupní galerii Vaňkovka či každoroční návštěvu dětí v nemocnici. Kdo pro vás tento program připravuje?
Všechny tyto akce domlouvá Automotodrom Brno. Já dám organizátorům pouze vědět, zda se na danou událost dostavím, nebo ne. Musím ale říct, že se akce povedou okruhu vždycky dobře naplánovat, takže nemám problém se jich zúčastnit.

 

Jednou z letošních pre-events byl i závod v jetsurfingu, v němž jste mistrem světa. Kdo přišel s tímto nápadem?
Musím se přiznat, že tohle byl můj nápad. Ale zrealizovat jej nebylo vůbec jednoduché. Na všem se pracovalo už půl roku dopředu a jsem moc rád, že se vše nakonec podařilo tak, jak mělo. A navíc měla akce výborný ohlas. Piloti ji zvolili nejlepším pre-eventem roku, což mě moc potěšilo. Letos bychom ji chtěli zopakovat

Zobrazeno 1167 krát
Naposledy upraveno: čt., 26. duben 2018 13:18
Pro psaní komentářů se přihlaste