čt., 22. duben 2021 02:05

Karlovarský kraj je připraven velmi dobře, říká k restrukturalizaci průmyslu hejtman Petr Kubis

Lom Družba u Sokolova je území poznamenané těžbou hnědého uhlí. Jeho produkce zde skončila roku 2011 po více než 120 letech. Lom Družba u Sokolova je území poznamenané těžbou hnědého uhlí. Jeho produkce zde skončila roku 2011 po více než 120 letech. Zdroj: Dominik Hron
Karlovarský kraj - Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis z hnutí ANO odmítá spekulace, že by kraj podcenil přípravy na přicházející restrukturalizaci průmyslu. S ní má podle jeho slov pomoct evropský Fond spravedlivé transformace, do kterého se kraj zapojil.

Petr Kubis se vyhradil proti opozičním nařčením, že by Karlovarský kraj nebyl dostatečně připravený na útlum těžby a s ní spojenou restrukturalizaci místního průmyslu. „V poslední době se na mě obracejí občané, starostové i zastupitelé, že karlovarský kraj není připravený na nové programovací období. Já jsem z toho důvodu svolal tiskovou konferenci, kde jsme chtěli dementovat tato tvrzení, protože z mého pohledu je Karlovarský kraj připraven velmi dobře,“ vyjádřil se hejtman s tím, že kraj zatím schválil celkem jedenáct projektů, na které by chtěl následně získat dotace z evropského Fondu spravedlivé transformace.


Právě program Evropské unie si klade za cíl finančně podpořit postižené regiony, kterých se dotkne plánovaný útlum těžby uhlí, a budou se tak muset ekonomicky transformovat. Karlovarský kraj tím získá možnost využít dotace například na nové technologie, snižování emisí skleníkových plynů, digitalizaci nebo rekvalifikaci pracovníků. Ačkoliv má kraj zatím připravených 11 projektových fiší, pod které je zařazeno přes sto projektů v částce 70 miliard korun, na dotace dosáhne jen část z nich. „Zvolili jsme si 13 interních kritérií, na které jsme udělali posuzování v rámci Karlovarského kraje. Následně jsme kritéria představili Ministerstvu pro místní rozvoj a Ministerstvu životního prostředí. Ministerstva si tedy vybrala čtyři z těchto kritérií, podle kterých budou projekty posuzovat,“ vysvětluje Jiří Štěrba z programu Restart regionu. Podle něj budou zásadní roli hrát faktory, jako jsou realizovatelnost, naplňování energeticko-klimatických cílů, transformační potenciál nebo zaměstnanost.


Mezi projekty, které by v budoucnu mohla Evropská unie prostřednictvím Fondu spravedlivé transformace podpořit, patří například resocializace jezera Medard, kde se počítá se vznikem bytové výstavby. Karlovarský kraj podporuje také projekt Battery Value Chain Sokolov, který by se zabýval výrobou baterií, nebo využití průmyslových zón Silvestr a Přátelství na Sokolovsku. Nové využití by tak našla řada současných těžebních lokalit, které se stále mohou do žádosti o dotace zapojit. „Limit to žádný nemá. Hledáme další možnosti, abychom do těch fiší zahrnuli případné další projektové záměry. Samozřejmě pro nás je zásadní, abychom takovou příležitost nepropásli,“ doplňuje Petr Kubis.


Kromě Karlovarského kraje se přeměna průmyslu týká také Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Evropská komise poskytne na vybrané projekty třech zúčastněných krajů dotace ve výši zhruba 44 miliard korun. Program by pak měl začít fungovat začátkem roku 2022.

 

Zobrazeno 931 krát
Naposledy upraveno: út., 27. duben 2021 14:29
Pro psaní komentářů se přihlaste