st., 3. červen 2020 20:09

Komentář: Když olympijské plány napadne vir

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: Pixabay
Následující měsíce by se sportovní svět měl připravovat na Letní olympijské hry v Tokiu. Jenže současným světem, a to i tím sportovním, hýbe čínský virus Covid–19. A tak, i když je nový stadion postavený, hotely zarezervované, pochodeň s ohněm zapálená a letenky zamluvené, neměli japonský premiér Šinzo Abé s vedoucím Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem na vybranou. Boj o olympijské medaile se svede ve stejném termínu, ale o rok později. Tedy snad.

Než se ale k tomuto rozhodnutí japonský premiér odhodlal, dlouho předtím se tvářil, že virus neexistuje. Není zas tak těžké najít důvod proč. Stačí se podívat na částku, jakou Japonsko do příprav největšího sportovního svátku už investovalo. Podle oficiálních zdrojů se jedná v přepočtu o 330 miliard korun. Jestli se vám to zdá moc, dovolte mi připomenout, že Tokio se podle průzkumu Cost of Living umístilo mezi deset nejdražších měst na světě. Roční odklad tedy pro Japonce bezpochyby znamená další výdaje. A určitě se nebude jednat jen o pár tisíc nebo spíše jenů navíc.

Jenže hon za případným cenným kovem se značně prodraží i ostatním. Například Výkonný výbor Českého olympijského výboru už tak počítal až o dvacet procent vyššími náklady oproti minulým LOH v Riu. Teď to zajisté bude ještě více. A do finanční krize se mohou dostat i sportovci. Někteří z nich už investovali své poslední peníze do intenzivního tréninku před olympiádou. Navíc se příjmů z výher nějakou dobu nedočkají, protože tak jako olympiáda, tak i další sportovní soutěže se ruší jedna za druhou. A aby toho nebylo málo, některým končí smlouvy se sponzory.

 

 

Poprvé v historii

Ovšem tady musely jít finance stranou. Jiná možnost, než posunutí olympijských her nepřicházela v úvahu. Představa zdravých nekašlajících lidí s teplotou pod 37, 5 stupně Celsia, z různých částí světa, čtyři měsíce po pandemii, a to v největším městě na světě, je trochu naivní. Jistě, mohla by pomoct preventivní opatření v podobě roušek a litrů dezinfekce, ale i tak by se jednalo o hazard s lidskými životy. Třešinkou na dortu nebo spíše na sociálních sítích by byly fotografie, na kterých by zástupy diváků v rouškách spíše než největší sportovní událost připomínaly celosvětový stomatologický kongres.

Otázkou však zůstává, jestli světu bude stačit rok na to, aby se z pandemie koronaviru dostal. Jenže musí. To už by Japonci a ostatní taky nemuseli přežít. Úplné zrušení olympiády prostě nepřichází v úvahu. Nejen navzdory investovaným financím, ale také času. Japonsko o tom, že bude hostit olympiádu, ví od roku 2013. Český olympijský výbor se na tuhle parádu už připravuje přes tři roky. Zdá se, že sportovní akce vyžadují v přípravách stále víc. Pokud ale bylo postavení nového stadionu opravdu tak nutné, měla by před ním být socha koronaviru. Přece jenom se mu odklad LOH povedl poprvé v dějinách. A kdo ví, třeba by pak konečně zmizel.

Zobrazeno 933 krát
Naposledy upraveno: čt., 4. červen 2020 12:22
Pro psaní komentářů se přihlaste