út., 2. červen 2020 14:16

Kondomů už bylo dost? Alternativ je spousta

ilustrační obrázek ilustrační obrázek Zdroj: Pixabay
V dnešní době máme na výběr z mnoha možností chránění se proti početí. Jaká je ta správná zrovna pro vás? To musíte zjistit sami, jelikož ideální varianta pro všechny zkrátka neexistuje. V tomto přehledovém článku vám však můžeme v lecčem napovědět.

Nehormonální antikoncepce

Mezi nehormonální možnosti antikoncepce patří prezervativ, mužská či ženská sterilizace, pesar, výpočty plodných a neplodných dní, spermicidy, antikoncepční hubky, nitroděložní tělíska, ženský kondom či přerušovaná soulož, kterou mnozí odborníci nepokládají za antikoncepci. My si rozebereme tyto a některé další druhy antikoncepce, a to nejprve nehormonální, a poté hormonální.

Prezervativ

U prezervativu neboli kondomu platí, že nejen, že chrání proti početí, ale zároveň zabraňuje přenosu viru HIV a dalších sexuálně přenosných chorob. Na trhu je mnoho typů, z nichž některé obsahují například gel pro oddálení orgasmu u muže či jsou natolik tenké, že je uživatelé ani příliš nevnímají při styku. Pro alergiky na latex jsou navíc k dispozici kondomy bez latexu a pro vegany kondomy na bázi přírodního latexu. Kadlecová v Přehledu nehormonální antikoncepce popsala, že mezi výhody patří snadná dostupnost a také rychlá a jednoduchá aplikace při spontánním sexu. Nevýhodou kondomů je u některých párů rušení požitku a nutnost navlékání při milostném aktu.

Pesar

Pesar byl v minulosti nepříliš oblíbenou možností u nás, na počátcích se prodal v České Republice pouze jeden za rok, a tudíž se přestal dovážet. Nyní jsou však k dispozici pesary z lékařského silikonu, který je lidskému tělu blízký, tudíž je nízké riziko možných alergií či zánětů. Na trhu můžeme nalézt jak cervikální, které se nasazují přímo na děložní čípek, tak i vaginální, kterým se jinak říká diafragmy. Každá z těchto možností má svá pro a proti. Makrlíková z internetového obchodu pesarshop.cz tvrdí, že pesary jsou „nehormonální, nenarušují metabolismus, lze je zavést dlouho dopředu před stykem, neruší při styku, není nutné je zavádět při styku a zpravidla nezpůsobují alergie“. U cervikálního kondomu FemCap je složitější zavádění, zejména poprvé. Zároveň jsou tyto pesary na dotek poměrně tvrdé, a tak je může partner při samotném aktu cítit. Maximální doba zavedení je dána na 48 hodin, přičemž po styku je nutné nechat pesar ve vagíně alespoň šest hodin. Diafragma je na pohled větší, avšak při důkladném prozkoumání si můžeme všimnout, že je na dotek jemná, příjemně tenká, a navíc se jednoduše zavádí. Její nevýhoda plyne v nutnosti používání spermicidního gelu a také v kratší době, po kterou můžeme mít pesar v sobě, která je daná na 24 hodin. U nás je k dispozici diafragma Caya či Milex, které se dají zakoupit rovněž se spermicidními gely.

Mužská či ženská sterilizace

Tento nevratný zákrok má u mužů název vazektomie. Jedná se o přerušení chámovodů při nízkých rizicích a zároveň vysoké spolehlivosti. Vazektomii lze uskutečnit v lokálním znecitlivění. Mezi možná rizika této metody patří záněty, hematomy, infekce, a také silnější bolesti. U žen je sterilizace náročnější, jelikož dochází k uzavření či dokonce odstranění vejcovodů. Při zákroku je potřeba anestezie, poté dochází ke dvoudenní hospitalizaci a následnému týdennímu klidovému režimu. Při selhání této metody může dojít k mimoděložnímu těhotenství. Mužská i ženská sterilizace je nevratná.

Výpočty plodných a neplodných dní, symptotermální metoda a další.

Při výpočtech plodných a neplodných dní je nutné, aby žena měla pravidelnou menstruaci. Pokud se k tomuto výpočtu nepřidají i další měření, jako je bazální teplota a zjišťování hustoty děložního hlenu, není tato aplikace Tomášem Faitem příliš doporučována. Při správném provádění má tato metoda spolehlivost srovnatelnou s užíváním hormonální antikoncepce, zároveň je zde vyšší riziko chyby a zároveň nemožnost užívat si spontaneitu milování každým dnem. Kadlecová v Přehledu nehormonální antikoncepce z roku 2019 zmínila, že pro zjednodušení symptotermální metody jsou k dispozici takzvané minipočítače zaznamenávající jednotlivé cykly. Mezi tyto počítače patří Ladycomp, Cyclotest, Pearly nebo Daysy.

Kojení

V případě, že žena pravidelně kojí, nemenstruuje, a tedy může využít jedné z těchto nejstarších metod antikoncepce. Nutné však je, aby pauza mezi jednotlivými kojeními nepřekročila šest hodin, zároveň lze tuto metodu využívat pouze půl roku po narození dítěte. Nevýhodou je, že se může stát, že žena otěhotní při následné ovulaci.

Spermicidy

Spermicidů je u nás velké množství druhů – globule, krémy, gely, čípky, pěny a podobně. Jsou často vyhledávány jako doplněk k jiným antikoncepčním metodám. Gely lze využít při zavádění pesarů pro zvyšování účinnosti. Užívají se jako dočasná metoda při čekání na jiný typ antikoncepce či jako antikoncepce při občasném styku. Jako příklady můžeme uvést krém či vaginální globule od Pharmatexu, dále Contragel green k užití s pesary a vaginální globule Feminella.

Antikoncepční houby

Tuto metodu zmínili lékaři Tomáš Fait, Kateřina Veselá a Vladimíra Paseková na přednášce Pravda o antikoncepci z 8. 3. 2017. Jedná se o jednu z nejstarších forem, kdy byly mořské houby napouštěny různými spermicidními látkami před stykem. Houby jsou aktuálně vyráběny z polyuretanové hmoty a obsahují spermicidy. Tato forma u nás aktuálně není k dostání, ale je možné objednat si ji na zahraničních e-shopech. Dostupné jsou například pod názvem Today sponge.

Nehormonální nitroděložní tělíska

Nehormonální tělíska obsahují měď, která uvolňuje kationty oslabující spermie. Podle Ludmily Lázničkové z Centra naděje a pomoci tělíska v těle působí vyvoláním trvalého zánětu v děloze a způsobují časný potrat. Hlavní výhodou jsou cena a uživatelská nenáročnost, jelikož hled po zavedení odpadá nutnost uživatelky se jakkoli více angažovat. Tělísko je možné mít zavedené po dobu tří až pěti let. Na českém trhu jsou momentálně v nabídce jak klasická měděná nitroděložní tělíska ve tvaru T, tak i tělísko ve tvaru šňůrky Gynefix a nitroděložní kulička IUB Ballerine.

Hormonální antikoncepce

Na trhu je více než sto možností antikoncepčních pilulek, které jsou ženě vybírány na míru dle jejích potřeb či s ohledem například na její problematiku s akné, nepravidelný cyklus či snahu o změnu antikoncepce. V této kapitole si neprobereme jednotlivé druhy pilulek, ale zaměříme se spíš na hormony obsažené v antikoncepci. Je potřeba dodat, že u jakékoli hormonální koncepce je vhodné poradit se nejen s ošetřujícím gynekologem, ale také s praktickým lékařem.

Tomáš Fait prozradil na přednášce Pravda o antikoncepci z 8. března 2017, že hormonální antikoncepce může být dvojího druhu – s estrogenem gestagenním či jen s čistě gestagenním bez estrogenu. V prvním případě při užívání vaječník nijak nereaguje, dostane se do fáze „umělého spánku“. Proto se krvácením, vznikajícím po vynechání tabletek na sedm dní neříká menstruace, ale „pseudomenstruace“. Rizikem tohoto typu je větší riziko trombotického onemocnění, zároveň zde jsou výhody ve formě snížení možnosti rakoviny vaječníků a sliznice. Čistě gestagenní forma jen částečně blokuje růst vajíčka a zahustí cervikální hlen.

Gynekoložka Vladimíra Paseková doplnila, že lze antikoncepci dělit podle množství estrogenu na velmi nízkou, nízkou, či vysokou. Vysoká forma se u nás dnes již nepodává. Dále můžeme řešit, zda se jedná o antikoncepci teplotní či pilulky, s jakým typem estrogenu a tak dále. V případě akné se například využívají pilulky s antiandrogenním gestagenem. Když ale budeme potřebovat pilulky, u kterých nebudeme mít strach, že přibereme, musíme vybrat pilulky s mírně diuretickým progestinem. Tyto situace nám dokazují, že výběr správné antikoncepce je nutný, už jen z důvodu velkého množství pilulek na trhu. Nesprávná aplikace hormonální antikoncepce vede buď k selhání antikoncepčního účinku, nebo zdravotním komplikacím, píše Petr Křepelka v publikaci Hormonální antikoncepce. Proto je nutné konzultovat užívání s vyškolenými gynekology a dodržovat nutná opatření jako je pitný režim a další.

Hormonální nitroděložní tělísko

Z nitroděložního tělíska se každý den uvolňuje velmi malé množství hormonu. Hormon zvyšuje hustotu hlenu děložního hrdla, čímž brání vstupu spermií do dělohy. Neobsahuje estrogen, ale pouze gestagen. Výhodou oproti užívání pilulek je, že hormon působí pouze lokálně, tudíž se dostává do organismu v menší míře. Oproti nehormonálnímu tělísku pomáhá tato metoda při silnějšímu a bolestivému krvácení při menstruaci. Tato metoda je vysoce spolehlivá, přesto se však v průběhu prvních tří až šesti měsíců může projevit změna menstruačního krvácení či dokonce vymizení a bolest po aplikaci. Tělíska dostupná u nás se prodávají pod značkami Mirena, Jaydess a Levosert.

Vaginální kroužek

Antikoncepční kroužek je u nás poměrně oblíbenou formou ochrany. Žena si jej zavádí sama na dobu tří týdnů, poté jej na týden vyjme a tímto způsobem řeší každý cyklus. Podle Tomáše Faita však lze kroužek používat i bez pauzy pro vynechání krvácení. Kroužek obsahuje hormony gestagen a estrogen, bránící uvolnění vajíčka z vaječníku. Hrozí zde vyšší riziko početí v případě špatné manipulace. Kroužek zvyšuje riziko krevní sraženiny v tepnách a žílách, stejně jako ostatní, již zmíněné metody obsahující oba typy hormonů.

Antikoncepční náplast

Antikoncepční náplast obsahuje, stejně jako vaginální kroužek či některé druhy pilulek, estrogen i gestagen. Na rozdíl od pilulek u náplasti nehrozí možnost vypuzení pilulky z důvodu trávících problémů, jako je průjem či zvracení. Žena si náplast aplikuje každý týden třikrát za sebou a následně čtvrtý týden aplikaci vynechá. I u náplasti je lehce zvýšené riziko hluboké žilní trombózy.

Zobrazeno 1982 krát
Naposledy upraveno: st., 3. červen 2020 18:09
Pro psaní komentářů se přihlaste