čt., 6. květen 2021 10:04

Kultura v Mutěnicích za časů korony

Mutěnice Mutěnice Zdroj: vinozmutenic.cz
Mutěnice – Mutěnice jsou typická jihomoravská vesnice. Se svými 3600 obyvateli se nachází šest kilometrů od Hodonína a panuje tu klasická venkovská idylka. Dominantní lokalitou jsou Búdy – více než 600 vinných sklípků na jednom místě. Kulturní život je zde, také s ohledem na velikost obce, na velmi dobré úrovni. Obzvlášť velké oblibě se tu těší tradiční folklor. Proto byla dlouhá kulturní pauza, kterou zapříčinil koronavirus, i pro Mutěnice znatelná.

Hlavní osobou, která řídí v Mutěnicích kulturu, je pan Vladimír Trávník, mutěnický vinař, předseda kulturní komise, ale hlavně velký folklorista. Na jihomoravské tradice v obci je patřičně hrdý: „Jsem přesvědčen, že Mutěnice jsou klasická slovácká dědina se vším, co k ní patří. To znamená: vinařství, věřící lidé a samozřejmě kroje. I když není v Mutěnicích žádný folklorní „krůžek“, tedy kromě dětských, tak tradice jsou zde dodržovány zcela spontánně a přechází z rodičů na děti. A je dobré, a to svědčí o určité oblibě folkloru, že se zapojují mladí manželé, buď přistěhovaní nebo z rodin, které třeba nikdy v kroji nechodili.“ Největší folklorní akcí jsou místní Kateřinské hody. Ze slov pana Trávníka lze poznat, jak hluboko jejich tradice sahá: „Je to svátek celé dědiny konané v listopadovém termínu na svátek sv. Kateřiny. patronky farnosti. Je to v době, kdy vinaři i zemědělci mají úrodu „pod střechou“ a mohou se opravdu v klidu veselit a svátkovat.“


I přesto, že Mutěnice jsou malou obcí, kulturní život je zde velmi bohatý. Dokazuje to také velké množství akcí, které se zde každoročně konají. „Za nejdůležitější akci v Mutěnicích považuji tradiční Mutěnické vinařské dny, které se staly opravdu svátkem vinařské obce. Svědčí o tom i návštěvnost všech tří dnů od pátku do neděle,“ vysvětluje Vladimír Trávník. Akce spojené s vínem jsou v této vinařské obci logicky velmi časté. „Další důležitou tradiční akcí propagující vinařskou obec Mutěnice a její vinaře je Den otevřených sklepů s návštěvou okolo 3 000 účastníků,“ dodává Vladimír.
Největší a nejznámější akcí v Mutěnicích je bezesporu Burčákový pochod. Každoročně se sem sjíždí až desítky tisíc turistů z celé České republiky. „Putování slováckým vinohradem – Burčákový pochod. Je to monstrózní akce, která se trochu vymkla původnímu záměru. Po zrušení akce Klubem turistů ČR byla snaha udržet zájem lidí o Mutěnice a především propagovat lokalitu sklepů Búdy a jejich vinaře,“ říká Vladimír Trávník. Akce neprobíhá jen v Mutěnicích. Velká část se koná také v sousedních obcích jako jsou Dubňany (konkrétně vinařská část „Pod dubňansků horů“) a Milotice.
Rok 2020 byl ale pro kulturu v České republice zlomový, jižní Moravu nevyjímaje. Pandemie koronaviru vedla k velkému pozastavení veškerého kulturního dění a přidělala starosti všem pořadatelům akcí. V pozici předsedy obecní kulturní komise se tak pan Trávník znenadání ocitl v prekérní situaci. „Pandemie koronaviru ovlivnila kulturní dění v obci hodně. Veškerá jarní a část letních akcí bylo zrušeno. Uskutečnil se pouze Den otevřených sklepů v náhradním (původní termín je vždy v dubnu) srpnovém termínu. Uskutečnily se Mutěnické vinařské dny, ale to byla doposud poslední akce. Odpadly podzimní Svatokateřinské slavnosti vína, Kateřinské hody, Živý Betlém, celá plesová sezona a jiné akce,“ říká a je na něm znát velká lítost.


Rozhodně ale neztrácí naději. Z jeho plánů do budoucna čiší optimismus a chuť do další práce: „V plánu na rok 2021 jsou zase všechny tradiční akce pořádané obcí a spolky. Zatím je naděje, že by se v obci dále konaly koncerty, vinařské akce, například Noc Pod mutěnsků horů, festival autentických vín Autentic, Den otevřených sklepů 21. srpna a Mutěnické vinařské dny. V plánu je i zmiňovaný proslulý Burčákový pochod. Otázka ale je, kolik lidí se bude moci shromažďovat vzhledem k tradičně velké účasti.“ Jeho odpověď na otázku, zda si myslí, že se mutěnická kultura vrátí do zajetých kolejí je potěšující: „Určitě! Už máme v plánu na rok 2022 přeložené hudební koncerty a pochopitelně budeme organizovat tradiční a navštěvované akce, jak jsem už zmiňoval. Naštěstí se angažují i spolky, především vinařské a propagují to nejznámější odvětví naší obce a tím je vinařství, dále divadelní spolek má mnoho plánů, mužský pěvecký sbor Mužáci slaví 20 let, v plesovou sezonu se bude konat minimálně pět plesů. Pokud se všechno vrátí aspoň trochu do normálu, tak bude i kulturní vyžití v obci a jsem přesvědčen o tom, že oproti okolním dědinám se v Mutěnicích pořád něco děje respektive bude dít.“


Vladimír je kromě významné osobnosti mutěnické kultury také folklorní zpěvák ve zmiňovaném sboru Mužáci a v neposlední době také vinařem. Jeho rodinné vinařství Trávník bylo založeno v roce 1983, produkcí vín se ale začalo zabývat až od roku 1996. A tak už více než 20 let patří Vladimír Trávník se svým synem mezi špičkové vinaře na jižní Moravě. Nabízí se tedy otázka, zda pandemie ovlivnila i jeho práci vinaře. „Ovlivnila, ale pouze jsme museli zareagovat na skutečnost, že lidé nemohou přijet k nám nebo do Mutěnic a změnit strategii prodeje. Museli jsme zrušit všechny ochutnávky, prezentační a prodejní akce. Naštěstí ale máme stabilní klientelu, která si během roku vína kupovala a my je buď rozvezli osobně nebo přes dopravní společnosti. Práci ve sklepě a vinicích to neovlivnilo vůbec nijak,“ vysvětluje.


Přestože jsou Mutěnice jen malou tečkou na mapě, je i tady citelně znát dopad koronaviru, a to hlavně na kultuře. Potvrzuje se zde tvrzení, že kultura na jižní Moravě je pro místní lidi klíčová. Každý z nás došel k jistému uvědomění, pan Vladimír Trávník ale přesto srší typickým moravským optimismem a na závěr dodává: „Uvědomil jsem si, že jakmile má člověk z něčeho (covid- 19) strach, a to určitě většina z nás má, tak zjišťuji že se dá žít skoro normálně i když nás někdo neustále omezuje a něco zakazuje. Ostatně naše generace tak žila za socialismu a museli jsme umět v tom chodit. Takže dala mně poznatek, že si to nesmím pouštět moc na rozum a hlavně o tom dlouze nepřemýšlet.,“ dodává s úsměvem.

Zobrazeno 854 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 10:21
Pro psaní komentářů se přihlaste