čt., 6. květen 2021 01:16

LandesECHO: Německý menšinový časopis, pro který psal i Dominik Feri

Pro německý časopis LandesECHO dříve působil i Dominik Feri jako autor Pro německý časopis LandesECHO dříve působil i Dominik Feri jako autor Zdroj: Wikimedia Commons
ROZHOVOR - Ještě v první polovině našeho století byla německá novinařina v Česku skoro stejně běžná jako česká a jména německých novinářů, jako Egon Erwin Kisch jsou v českých čítankách vedle Karla Čapka. Na tento odkaz se snaží navazovat i současný německojazyčný tisk v České republice, jako například Prager Zeitung, který dnes vykází už jen online nebo Prag Aktuell – portal spíše inzerční a zpravodajský, podobný ruskojazyčnému Pražskému expresu. Čaopisem německé menšiny, který vydává Shromáždění německých spolků v České republice, je pak LandesEcho. Jak tento časopis funguje, nám přiblíží Steffen Neumann, jeho šéfredaktor.

Čeští Němci jako Klostermann nebo Kafka bývali spisovateli světového významu. Má německá menšina v České republice také dnes talent, o kterých možná tolik nevíme?
Zas až tak legendární jména sice v poslední době sice bohužel nevykazujeme, ale jako médium německé menšiny nepodáváme zprávy pouze o menšině, ale sami jí dáváme hlas, který vypovídá o celorepublikových a globálních tématech. Proto u nás pracují především autoři z řad německé menšiny. Někteří, jako například Petra Laurin z Jablonce and Nisou, se přímo živí jako žurnalisté, Petra píše nejen pro LandesEcho, ale třeba I pro Sächsische Zeitung, Freie Presse nebo Sudetendeutsche Zeitung.
Jednou z hvězd mezi našimi autory je také Hans-Jörg Schmidt, dlouholetý korespondent Die Welt. Na chvíli pro nás psal i dnešní poslanec Dominik Feri.

Jedním z Vašich úkolů je “stavba mostů mezi mezi Čechy a Němci”. Mohla byste to popsat účastí na nějakých konkrétních projektech?
Dali jsme si to za cíl v naši každodenní práci jako celku, proto těžko jmenovat nějak jednotlivé projekty. Tato naše snaha se ale projevuje na rostoucím čísle čtenářů z řad Čechů. Hlavní činností nás jako LandesECHA, při tomto kulturním dialogu je hlavně zvýšení povědomí českých čtenářů o německé menšině v jejich zemi. Pro mnoho Čechů představují čeští Němci první článek k porozumění Německu, jako jejich většímu sousedovi. Na našich stránkách mají pak největší čtenost z řad českého obecenstva hlavně články přímo o německé menšině.


Spolupracujete také s německými médii na předávání obrazu České republiky do Německa?
Prozatím není žádná taková systematická spolupráce.


Jak probíhá kooperace s českými sdělovacími prostředky?
Příležitostně spolupracujeme s českými médii a vyměňujeme si příspěvky. Tato spolupráce je zcelabez komplikací, velmi plodná a inspiruje obě strany. Mimochodem, našimi stálými autory jsou také známí čeští novináři jako publicista Luboš Palata nebo kulturní redaktorka Lucie Drahoňovská.


Z Německa jste podporovaní organizací IFA. Mohli byste přiblížit českému čtenáři, o co se jedná?
IFA (Institut für Auslandbeziehungen, Institut pro zahraniční vztahy) je nejstarší německou zprostředkovatelskou organizací pro mezinárodní kulturní výměnu a zasazuje se o uměleckou výměnu, mír a dialog mezi občanskými společnostmi po celém světě. Již více než 25 let podporuje IFA svým programem práci německých menšin ve východní Evropě a ve Společenství nezávislých států (SNS). Vyslaní kulturní manažeři a redaktoři přispívají svými nápady, odbornými znalostmi a zkušenostmi, podporují mezikulturní dialog a zprostředkovávají aktuální obraz Německa. LandesEcho podporuje IFA editor na plný úvazek.


Do května probíhalo v ČR sčítaní lidu. Jak je to pro Vás jako německou menšinu důležitá událost?
Aktuální sčítání je pro německou menšinu v České republice mimořádně důležitou událostí. V minulých sčítáních se počet lidí hlásících se k německé národnosti neustále snižoval. Při posledním sčítání lidu v roce 2011 vyšlo najevo, že Němců je dne 19 000, o deset let dříve jich bylo zhruba dvakrát tolik.
Mnoho otázek o budoucnosti závisí na tom, kolik lidí tento rok uzná německou menšinu nebo německou národnost. Výsledek sčítání se projeví zejména ve finanční podpoře menšiny Ministerstvem kultury ČR. My jako média jsme tím také přímo ovlivněni. Je to však také důležité pro nabídku němčiny jako menšinového jazyka v některých regionech České republiky. Je proto zásadní, aby co nejvíce lidí při sčítání uvedlo svoji německou národnost a ukázalo, že minorita je zde stále široce přítomná. Je výhodou, že lze poskytnout až dvě národnosti, což může v některých případech trochu usnadnit rozhodování, pokud se nemusíte rozhodovat mezi německou a českou státní příslušností.

 

Více o dalším německém médiu v České republice, pražském Prager Zeitung zde.

Zobrazeno 930 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 09:29
Pro psaní komentářů se přihlaste