čt., 6. květen 2021 00:08

Lubomír Dostál: Když kreslím, nemám nikde stopky

„Karikatura bude vždy doplněk novin,“ říká kreslíř. Jaký má názor na kritiku satirické kresby?

„Nejsem pouze karikaturista, jsem umělec, maluji akvarelem a ovládám více technik,“ vysvětluje autor. Kresbě se věnuje několik let. „Měl jsem řadu výstav,“ upřesňuje. Technika jeho kresby je různorodá, jako jeden z mála karikaturistů dělá manuální kresbu. „Na rozkreslení používám většinou obyčejnou tužku a fixu,“ vysvětluje Dostál.

Inspirace současných karikaturistů jsou Jiránek nebo Renčín. „Mě na druhou stranu více inspiroval Miloš Nesvadba,“ díky Nesvadbovi začal Dostál malovat s dětmi ve školce. „Inspirující karikaturisté byli bez pochyby pan Kerles, Jiránek a Renčín,“ potvrzuje.

„Věnuji se politické karikatuře, ale spíše reaguji na aktuální dění,“ satirická kresba s humorným textem má široké spektrum využití. Z pohledu politického ilustrátora, Dostál se shoduje s ostatními kolegy. „Na politickém dění mě baví různorodost,“ říká. Politická scéna se rychle mění a většina karikaturistů si takové situace užívá. „Situace se mění z hodiny na hodinu a já na ni mohu hned reagovat,“ sděluje. Ve své tvorbě zaznamenal častý výskyt předních vládních činitelů. „Dobře se mi kreslil dnes již bývalý ministr zdravotnictví Blatný, ale i Babiš,“ upřesňuje. Premiér je stále aktuálním námětem a pravidelně se objevuje v jeho kresbách.

Každý karikaturista má jiný způsob humoru. „Snažím se být vtipný, to je jasné,“ svůj humor se snaží korigovat. Kde je hranice humoru, to nikdo neví. „Hranici musí mít každý v sobě, osobně já mám rád řád ve svých kresbách,“ říká Dostál. Důležité je mít myšlenku a především neotřelý nápad.
„Osobně se mi líbí humor pana Wericha a Horníčka,“ jejich humor je pro satirického tvůrce velkou inspirací. „Svým vtipem se snažím navodit myšlenku a chci aby si čtenář pointu domyslel,“ dodává.

Někteří autoři svou kontroverzí a vyhraněným názorem zaujmou čtenáře, ale ne vždy jsou reakce pozitivní. „Za hranou byli francouzští karikaturisté,“ upozorňuje, veřejně známá kauza s redakcí Charlie Hebdo byla velmi diskutovaným tématem. „Je třeba se mít na pozoru a hlídat si své názory, když publikujete veřejně,“ podotýká Dostál.

Na druhou stranu, v zahraničí je karikatura vnímána jiným způsobem. Možná zmíněná kontroverze dělá karikaturisty ve světě známějšími. „Nemyslím to ve zlém, ale naše profese byla vždy u nás na okraji,“ vysvětluje Dostál. V dnešní době se karikaturisté shodnou na ústupu kresby v novinách, ale vždy nebyla v pozadí. Podle Lubomíra Vaňka se v 90. letech karikaturám dařilo. „Karikatura je doplněk k novinařině,“ dodává Dostál.

„Nemám při vzniku karikatury stopky,“ říká o své tvorbě. Dostál nekreslí na čas. Jednotliví tvůrci kreslí různým tempem. „Záleží na obsahu, jak je kresba náročná,“ upřesňuje. „Hlavní je myšlenka a pak už to jde samo,“ dodává. „Sleduji sdělení, potom si pustím hudbu a kreslím,“ popisuje svou kreativní činnost. Lubomír Dostál také využívá Facebook k propagování svých děl. „Kromě kreseb publikuji na Facebook básně a obrazy,“ vysvětluje.

Stát se známým karikaturistou, je dlouhá cesta, která má své úskalí, ale autoři politických karikatur jsou za své povolání vděční. „Svou profesi vnímám jako dar,“ dodává tvůrce na závěr.

 

Zobrazeno 896 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 08:18
Pro psaní komentářů se přihlaste