čt., 6. květen 2021 10:38

Lupénka není jen onemocnění kůže

Lupénkou u nás trpí až čtvrt milionu osob. Lupénkou u nás trpí až čtvrt milionu osob. Zdroj: https://www.reportazezprumyslu.cz/cs/novinky/1514-lupenkou-u-nas-trpi-250-tisic-lidi-lze-ji-ale-vylecit
Psoriáza – kožní neinfekční onemocnění projevující se především na kůži, nehtech a vlasech ve formě začervenalých suchých a odlupujících se ložisek. Široké veřejností známá spíše po jménem lupénka. S touto nemocí se potýkají 2-3% populace, přičemž v České republice je to asi okolo čtvrt milionů osob. Nejvíce se nemoc objevuje u příslušníků bílé rasy.

Psoriáza je v současnosti charakterizována jako genetická, imunologická systémová choroba. Velký vliv na vznik má tedy dědičnost, která se objevuje u většiny případů nemocných, a to i tehdy, když se v rodině či příbuzenstvu žádný „psoriatik“ neobjevuje. Z dědičnosti jdou rukou v ruce i další faktory, například léky, hormonální změny, infekce, zranění nebo stres. Podle celosvětových výzkumů je má psoriáza významný vliv na kvalitu života, horší je jen deprese, která ale s psoriázou častou souvisí.

Výskyt psoriázy je nejvyšší mezi 10. až 25. rokem života nebo také později. Přestože se psoriáza vyskytuje v několika formách především dle lokalizace, projevy bývají velmi podobné u všech forem. Typickým projevem lupénky, jak už z názvu vypovídá, jsou ložiska hnědočervené kůže se stříbřitými olupujícími se šupinami na povrchu. Nejčastěji se vyskytují na loktech, kolenou a ve vlasech, ale mohou být kdekoliv po těle včetně obličeje či genitálií. K olupování kůže dochází nadměrnou produkcí kožních buněk, které jsou nadbytečné a nedostatečně vyvinuté. Jednotlivé vrstvy pokožky se skládají na sebe, tvoří se charakteristická ložiska pokrytá šupinkami a pokožka se odlupuje.

Olupování kůže je sice nejvíce viditelné, avšak ne jediný projev nemoci. Zhruba u 30% pacientů lupénka postihuje i klouby, což se označuje jako psoriatická artritida. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění postihující klouby. Projevuje se především ztuhlými a oteklými klouby. Často jsou velmi bolestivé a citlivé na dotek, jejich povrch je teplý. Kloubní projevy u psoriatické artritidy obvykle postihnou jen několik málo kloubů, převážně na dolních končetinách. Kromě nich bývá postižena také páteř, především v křížové oblasti. Určitou zvláštností psoriatické artritidy je také nepřítomnost revmatoidního faktoru. To je protilátka, která se ve zvýšené koncentraci vyskytuje v krvi pacientů s revmatickým onemocněním. Pro psoriatickou artritidu však není revmatoidní faktor typický.

Léčba psoriázy není jednoduchá. Každý organismus reaguje na jinou léčbu, záleží také na intenzitě a rozsahu nemoci. Nejčastější je lokální léčba, kdy se léčivé přípravky aplikují přímo na postiženou kůži. Používají se masti, gely, tělová mléka a podobně. Lokální léčba se užívá především u méně závažných forem psoriázy. Její výhodou je minimální výskyt nežádoucích účinků. U závažnějších forem fungují systémové léky. Jedná se o léky podávané v tabletách či injekcích. Pacienti užívající tuto léčbu, musí pravidelně podstupovat krevní a jaterní testy, aby se včas odhalilo případné poškození organismu.

Pokud výše zmíněná léčba nezabírá, přistupuje se k fototerapii, kdy je pacient vystaven ultrafialovému UVB záření. Jedná se v podstatě, o jaké si ozařování postižených míst. Pro zvýšení účinnosti fototerapie je možné současně aplikovat přípravky s retinoidy, dehtem nebo antralinem. Podobné i je to i u fotochemoterapie, při této metodě je pacient ozařován UVA zářením a zároveň užívá tablety psoralenu nebo tuto látku aplikuje lokálně. Přesný mechanismus, jakým potlačuje projevy psoriázy, není znám. Předpokládá se, že psoralen zvyšuje citlivost kůže k léčebným účinkům UVA záření. Poslední možností, při těžkých formách je možnost biologické léčby, která by měla zastavit vznik zánětu v rané fázi. Na biologickou léčbu však dosáhne velmi málo lupénkářů, jelikož je finančně nákladná. Proto se k této léčbě přistupuje až poté, co všechny ostatní možnosti selžou.

I přesto, že je psoriáza poměrně časté onemocnění, stále není natolik medializovaná, a tak jsou pacienti mnohdy nepochopeni ve společnosti, odsuzování či označováni za šiřitelé nemoci. „Bolesti, svědění, pálení a s tím spojený nedostatek spánku bohužel negativně ovlivňují pacientovu psychiku. Nemocní se často setkávají s nepochopením okolí a jsou vyloučeni ze sociálního života. Nezřídka se potýkají kromě psoriázy také s depresemi,“ říká prof. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Psoriáza sice není ve většině případů smrtelná, ale nepříjemnosti a bolesti které se sebou nese, značně snižují kvalitu života jedince a mnohdy jej uvádí do nepříjemných situací.

Zobrazeno 1034 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 10:52
Pro psaní komentářů se přihlaste