Jaká jsou hlavní pozitiva a negativa pesarů?
Pozitivní je, že se jedná o metodu nehormonální, která nenarušuje metabolismus. Pesary lze zavést dlouho dopředu před stykem, neruší při styku a zpravidla nezpůsobují alergie. Nevýhody mohou nastat, pokud žena nezvládne správné zavedení, vadí jí sahat si do pochvy. Pesary zároveň nechrání proti pohlavním nemocem.
Kdy se u nás poprvé objevily pesary, jak je známe dnes?
Moderní pesary přišly spolu s lékařským silikonem, jsou uživatelsky příjemnější než původní latexové. Tvar diafragmy se od 90. let 19. století v podstatě nezměnil, moderní cervikální klobouček s krempami se objevil koncem 80.let 20. století. Náš e-shop Pesarshop.cz teď v květnu oslavil 10 let na trhu a začínaly jsme s FemCapem.
U cervikálního kloboučku FemCap výrobci uvádí, že je u něj až 98% úspěšnost, zatímco u diafragmy Caya 96%. Nehrozí ale u FemCapu větší riziko špatného nasazení?
Je to o nácviku a o tom, jak pomůcka sedne. Caya sice teoreticky má sedět většině žen, ale prakticky sedí skutečně dobře jen těm, které potřebují vel. 75–80 mm. Může se stát, že pesar napoprvé nesedne a je třeba zvolit jiný typ, naštěstí je na výběr.
Proč se nedoporučuje používat diafragmu bez spermicidního gelu, zatímco FemCap ano?
Klobouček sedí na čípku kombinací tří faktorů: Navlečením na čípek, jemným rozepřením krempy do poševní stěny a podtlakem. Diafragma sedí jen rozepřením do poševní stěny. Ukotvení je volnější, a proto se diafragmy považují za nosiče spermicidního nebo spermiostatického gelu. Pro zvýšení účinnosti doporučujeme všechny pomůcky používat v kombinaci s další antikoncepcí (spermicidy, přerušovaná soulož...).
Jak dlouhou dobu před stykem je doporučováno přidávat gel k pesaru Caya? Bude gel účinkovat například hodinu po zavedení?
Díky tomu, že gel drží na pesaru a pochva ho nedokáže vyloučit, vydrží déle, než když je v pochvě samostatně. Doporučení výrobců se liší, u Cayi doporučují po dvou hodinách přidat další dávku.
Na e-shopu máte v nabídce i sexuální pomůcku Evanella určenou k zpříjemnění milování v průběhu menstruace. Bude možné v budoucnu používat tuto pomůcku jako antikoncepci?
Aby mohla být pokládána za antikoncepci, musela by mít CE certifikaci. O tu usilujeme, ale je to běh na dlouhou trať a je to i finančně velmi nákladné. Naším cílem samozřejmě je, aby se klobouček stal i po formální stránce plnohodnotnou antikoncepcí.
Kam se mohou obrátit klientky, které mají problém s nasazováním pesarů či s problémy spojenými s jejich používáním?
Mohou využít poradnu, kterou vede MUDr. Štěpánka Peštová, která sama pesary používá. Dále mohou využít podpůrnou FB skupinu Antikoncepční pesary.