ne., 2. květen 2021 14:08

Nenápadný nováček oslnil Dallas. Seznamte se s Jasonem Robertsonem

Jason Robertson Jason Robertson Zdroj: nhl.nbcsports.com
Jason Robertson je americký hokejista, který v současné době obléká dres hokejového týmu Dallas Stars, který dlouhodobě hraje v NHL. Robertson se narodil 22. července roku 1999 (ve stejný rok, kdy hráči Dallasu vyhráli Stanley Cup) ve městě Arcadia, které se nachází ve státě Kalifornie.

Svou cestu za velkým hokejem započal Robertson přesunem do Detroitu v roce 2012, kdy mu bylo 13 let. V této destinaci oblékal dres žákovského týmu Little Caesars, kde nastupovali hokejisté do třinácti let věku. Jednalo se o soutěž High Performance Hockey League (zkráceně HPHL), kde byla maximální věková hranice stanovena na 13 let. V sezoně 2012/13 Robertson vyhrál klubové bodování, když získal 23 bodů za 16 gólů a 7 asistencí ve 20 zápasech.
Následující ročník strávil Robertson opět v Detroitu, ovšem věkově povýšil do kategorie hokejistů do patnácti let. Hrál za Detroit Kings v soutěži AAA. V této sezoně zaujal hokejové scouty svým produktivním nasazením, když nastřádal 87 bodů (40+47) v 51 duelech. V tomto týmu odehrál také pouze jeden ročník.
Následující rok se totiž odstěhoval do Kanady, kde se chystal nastoupit ke své první sezoně. Konkrétně v Torontu, kde oblékal dres celku Don Mills Flyers. Don Mills je městská čtvrť v Torontu. V tomto týmu hrál Robertson soutěž zvanou Greater Toronto Hockey League, kterou hráli hokejisté do 16 let. V dresu Flyers získal Robertson 61 bodů (28+33) v 62 zápasech. Opět se jednalo pouze o jednoroční angažmá.

V roce 2015 se Robertson posunul z kariérního hlediska o notný kus dopředu. Domluvil se na spolupráci s týmem Kingston Frontenacs, který hraje Ontario Hockey League (OHL). Tady zakotvil Robertson na příští čtyři roky. Jedná se o jednu ze tří nejprestižnějších juniorských hokejových soutěží v Kanadě. Zbylé dvě jsou WHL a QMJHL. Všechny fungují pod hlavičkou Canadian Hockey League (CHL). Ti nejlepší hráči jsou z těchto lig vybíráni do NHL.

V první sezoně se Robertson rozjížděl pozvolna. V 54 střetnutích posbíral 32 bodů, když vstřelil 18 branek a na dalších 14 nahrál. V ročníku 2016/17 už ale naplno demonstroval své ofenzivní schopnosti, když si v 68 zápasech připsal 81 bodů (42+39). To stačilo na celkovou 13. příčku v bodování ligy. I tohle útočné představení pomohlo k tomu, že ho v létě 2017 draftovali zástupci týmu Dallas Stars. Konkrétně ve 2. kole z celkové 39. pozice, což bylo solidní, jelikož mu tímto dávalo vedení Stars najevo, že s ním počítají do budoucna.
Další rok v klubové hierarchii Kingstonu povýšil, když mu realizační tým svěřil funkci zástupce kapitána. Díky tomuto kroku vedení si Robertson zvýšil sebevědomí, což bylo na ledě znát. Ve stejné porci utkání jako rok předtím nastřádal ještě o šest bodů více (87), a podruhé překročil hranici 40 vstřelených gólů (41). Už tehdy v něm šéfové Dallasu viděli budoucího hráče Stars.
Robertson své budoucí nadřízené v následujícím ročníku nezklamal, a v 62 zápasech získal 117 bodů (48+69). Nejen, že si vytvořil osobní maxima v počtu bodů, gólů a asistencí, ale rovněž ovládl bodování celé soutěže. Tento osobní triumf už ale slavil v dresu celku Niagara IceDogs, kam byl v průběhu sezony vyměněn. Závěr své juniorské kariéry vyšperkoval účastí na Mistrovství světa do 20 let 2019 konaném v Kanadě. Konkrétně ve městech Vancouver a Victoria. V sedmi duelech si zde udržel průměr bod na utkání, když posbíral sedm bodů (1+6) v sedmi zápasech. Tímto výkonem pomohl americké reprezentaci k zisku stříbrných medailí. Jednalo se o první větší klubový úspěch v Robertsonově kariéře.

Sezona 2019/20 se pro Robertsona stala klíčovou. Po podpisu nováčkovské smlouvy s Dallas Stars odehrál první ročník mezi dospělými, konkrétně na farmě American Hockey League (AHL) v celku Texas Stars, který funguje jako záložní mužstvo pro Dallas. Ve třech zápasech nakoukl také do nejlepší hokejové ligy světa, kde si připsal jednu přihrávku. To ale nebyly jediné novinky v Robertsonově kariéře. Taktéž si poprvé vyzkoušel, jaké to je nedohrát sezonu. Vlivem koronavirové pandemie se totiž nedohrál ročník.

Pravý průlom přišel v letošním ročníku. Vedení si vytáhlo Robertsona ze záložního mančaftu, a dalo mu šanci. Tu Robertson využil, a v jednadvaceti letech si během prvních 45 zápasů připsal 40 bodů (15+25). Po této porci duelů byl v produktivitě nováčků na druhém místě za forvardem Kirillem Kaprizovem z Minnesoty. Zároveň měl mezi novici nejvíce asistencí a vedl také bodování +/-. V klubové produktivitě už byl lepší pouze útočník Joe Pavelski. Tato ofenzivní čísla zařadila Robertsona do debat o Calder Trophy, která se uděluje nejlepšímu nováčkovi ročníku.

Zobrazeno 33 krát
Naposledy upraveno: ne., 2. květen 2021 18:25
Pro psaní komentářů se přihlaste