st., 5. květen 2021 22:18

První vernisáž po době koronavirové

Opava - Společnost se poměrně značným tempem probírá z nucené karantény. Restrikce mizí a svět se pomalu vrací do zaběhnutých kolejí. V opavském spolku Bludný kámen ve čtvrtek proběhla první vernisáž po době koronavirové. Představili zde svou dočasnou virtuální činnost v galerijním prostoru.

V době nucené karantény se spolek Bludný kámen velmi rychle přizpůsobil situaci související s pandemií. Vytvořili projekt s názvem Izolovaná spojení, který umožnil tvůrcům a umělcům představit svou tvorbu v přímém přenosu prostřednictvím facebookového streamu. “Izolovaná spojení byla naší okamžitou reakcí na nastalou situaci. Tento projekt jsme se rozhodli uspořádat jako určitou náhradu všem tvůrcům, kterých se koronavirová krize dotkla, “ dodal kurátor Jakub Frank.

Pro první vernisáž v době pokaranténní se rozhodli převést tuto dočasnou virtuální činnost do skutečného galerijního prostoru. Po dobu osmi týdnů se na facebookové stránce Bludného kamene představilo jednatřicet umělců v jednadvaceti vystoupeních. Nyní si je mohou návštěvníci prohlédnout v mediální instalaci opavského umělce Matěje Franka v galerii Cella. Ta zaujímá velkou část prostoru stísněné galerie, je vyrobena z dřevotřísky, do níž jsou z každé strany v různých pozicích umístěny televize, které promítají záznamy online vernisáží. Instalace je tedy jakýmsi odkazem na dobu, kdy byla galerie nucena přizpůsobit své fugování vládním nařízením.

„V Bludném kameni mělo proběhnout v březnu a dubnu několik koncertů českých i zahraničních hudebníků, výstavy i prezentace umělců a filmová projekce. O tyto akce návštěvníci nepřijdou, momentálně pro ně hledáme nové termíny, “ vysvětlil Jakub Frank.

Po vernisáži proběhl koncert improvizačního dua NUN, kde se společně setkali Petr Vrba a Michal Zbořil. ”Koncert dua NUN měl být součástí jednoho z představení v rámci Izolovaných spojení. Petr v něm ale nakonec vystoupit sám, protože Michal nečekaně onemocněl. Jedná se tedy o jakousi živou připomínku toho, co mělo být, ” doplnil předseda spolku Martin Klimeš.

Výstava Izolovaných spojení bude veřejnosti přístupná v prostorách galerie Cella až do 24. července.

Zobrazeno 101 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 23:06
Pro psaní komentářů se přihlaste