út., 4. květen 2021 17:34

Romové na vlnách internetového rádia G6 vysílají do celého světa

Dramaturg rádia G6 při práci Dramaturg rádia G6 při práci Zdroj: ČT, archiv rádia G6
I když existuje na Českém Rozhlasu relace O Roma Vakeren (Romové hovoří) Jarmily Balážové, který má zhruba hodinu a na regionálních stanicích je vysílán dvakrát týdně, jedná se spíše o publicistiku, není hlas Romů v éteru častý. Romská hudba je pak na komerčních nebo veřejnoprávních rádiích také vzácnotí. Romové ale využili nástupu internetových rádií, která se pro ně stala skvělý m prostředkem, jak oslovit nejen svou komunitu, která je propojená na celém kontinentu. Průkopnickým projektem v tomto stalo rádio Rota, které od roku 2005 vysílalo česky, romsky i anglicky. Další projekty jsou na Slovensku a V Rusku je dokonce i Romská televize. Z popudu hlavně českých Romů působí i rádio G6, které oslovuje a spojuje romskou komunitu napříč kontinentem a nespecializuje se jen na romskou hudbu, ale i na informace z kultury a historie tohoto svérázného národa. Ředitelem a zakladatelem Rádia G6 je Paul Paulus.

Ve spojitosti s Romy se majoritě často vybaví talentovaní hudebníci, a tak není divem, že fungují romská rádia. Jaká je historie Vašeho rádia a romských rádií v Čechách?
Naše rádio vzniklo cca před čtyřmi roky, ale na tu profesionálnější úroveň se dostalo až tak za rok. Myslím tím, že jako ředitel a zakladatel jsem dal do hromady dobrý tým. Co se týká systému webu a grafiky, tak tam jsme neměli konkurenci od začátku díky tomu, že sem se živil jako programátor přes dvacet let. Díky tomu se po nás začala „opičit“ i ostatní romská rádia a pomalinku začala být na lepších úrovních než byla za celou dobu. Dokonce jsem jim i pomáhal s tvorbou webu, nebo jim radil co a jak dělat. Spoustu moderátorů, co působilo pode mnou, si pak založili vlastní rádia a jak jsem pozoroval, ani jedno moc nefunguje nebo úplně skončili. Rádio G6 není jen o muzice, ale také o zpravodajství, učení a rozvoji menšin proto dnes (zatím) nemáme konkurenci.


Romská komunita má své zástupce všude po Evropě. Máte nějaké propojení s romskými médii mimo ČR?
Samozřejmě že musíme spolupracovat s ostatními medii ve světě, asi takoví nejvýznamnější je slovenská televize Press TV, kde vidíme kvalitu a serióznost.


Jaké pořady nabízí Vaše rádio?
Na našem rádiu uslyšíte muziku z celého světa včetně hudby i z Japonska Koreje nebo z Ruska.
Čím jsme ale výjimeční, jsou pořady, máme jak hry, tak naučné programy, jako je Učíme se romsky nebo Hra G6, tam zapojujme posluchače do hry přes chat, kde moderátor pokládal otázky z mnoha oborů: historie, matematika, fyzika atd.


Mohl byste nám charakterizovat svůj tým, který působí v rádiu?
Můžu říct, že převážně ti lidi jsou umělci, zpěváci, muzikanti nebo naopak i lidi co nikdy nic takového nedělali, jsou výborní a naučili se to.
Ale najdou se i lidi co opravdu už mají za sebou bohatou zkušenost a vysílali na jiných radiích, pak tu jsou třeba producenti, herci – je toho opravdu hodně. Musíte brát v potaz, že tým se skládá z lidí z mnoha zemí – namátkou, Česko, Slovensko, Británie, Německo, Rusko, USA, Maďarsko ... je nás hodně.


Spolupracujete aktivně s českými médii? Pokud ano, s kterými?
S českými medii nespolupracujme ale Česká televize s námi minulý rok natočila reportáž v rámci pořadu Sousedé, který se zabývá menšinovými národy žijícími na území ČR.

 

Jaká jsou kritéria při výběru pořadů a hudby k Vám do rádia?
Na prvním místě to je kvalita, pak co obsahují a jaký to má přínos pro lidi, třeba se zaměřujme na pořady a děláme je tak aby oslovovaly i majoritu a daří se nám to ,myslím, dobře dle reakcí lidí z celého světa.

 

Jak fungujete ekonomicky? Dostáváte nějaké příspěvky z Ministerstva kultury?
Nejsme výděleční a vše si platíme dobrovolně. Nikdy nám nedal nikdo ani korunu z rozpočtu. Takže se poutíkáme s financemi každý den.
Když bych měl peníze, tak rádio by bylo ještě úspěšnější. Mám v hlavě mnoho projektů. Teď třeba rozjíždím další, a to hudební romskou televizi.

 

 Zrovna probíhá sčítání lidu. Myslíte si, že je důležité, aby se v ČR Romové přihlásili k Romské národnosti? Co pro Vás osobně znamená být Romem?

Samozřejmě, že je důležité se přihlásit ke své národnosti. Není se za co stydět, spíše naopak v každé komunitě se najde někdo dobrý a někdo špatný. To ale neznamená že své kořeny zapřu nebo se dokonce budu stydět. Jsem hrdý na to, že jsem Rom a že jsem dokázal díky mé myšlence a realizaci sjednotit tolik lidí.

Nejen v rámci rádia se potkávám s mnoha překážkami, ale stejně bojuji ze všech sil, abych ukázal že Romové tu mají své místo a jsou rovnocenní jako každí jiní, za to budu bojovat pořad.

Zobrazeno 677 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 12:28
Pro psaní komentářů se přihlaste