út., 2. červen 2020 13:17

ROZHOVOR: Dnes máme utrum, miláčku, aneb milování podle tabulek

ilustrační obrázek ilustrační obrázek Zdroj: Pixabay
Nakolik můžeme věřit účinnosti „kouzlení s tabulkami“ a zda nám dokáže několikadenní abstinence oživit vášeň, prozradí Ludmila Lázničková a Jana Vaňková z Centra neděje a pomoci. CENAP se dlouhodobě snaží pomoci párům při přirozeném plánování rodičovství. Tato nezisková organizace působí v Brně od roku 1994 a poskytuje poradenství a pomoc v oblastech těhotenství, mateřství a rodičovství. Jedná se o jednu z mála organizací u nás zabývající se tzv. symptotermální metodou (STM)

Z jakého důvodu dáváte přednost symptotermální metodě před jinými druhy nehormonální antikoncepce (například pesary či nehormonálními nitroděložními tělísky)?

Všímáme si hned několika důvodů. Jedním z nich je zdravotní riziko, při němž mohou mít uživatelky bariérové antikoncepce různé alergie. Ženy ohrožují své zdraví také zavedeným tělískem, jelikož u nich hrozí záněty a potratový účinek. Oproti tomu STM zdraví vůbec neohrožuje, naopak ji lze využívat jako diagnostickou metodu, kdy žena ze záznamu vidí, zda má zdravý cyklus.

Dále řešíme důvod lidský. Při aplikování STM pár nemá narušenou spontaneitu milování, zatímco bariérovou či chemickou antikoncepci musí člověk nějakým způsobem aplikovat, čímž se vytrácí krása odevzdání se jeden druhému. V neposlední řadě musíme zmínit spolehlivost. Pokud použijete jakoukoliv antikoncepci v plodném období, tak ta pravděpodobnost početí jen sníží, ale nikdy nevyloučí. Kdežto pokud je styk ve správně stanoveném neplodném období, tak pravděpodobnost početí je velice nízká.

Na Vašich webových stránkách píšete, že se do této metody vyplatí investovat jak ze zdravotnického, tak i ekonomického hlediska. Kolik korun ročně se dá například ušetřit oproti hormonální antikoncepci ve formě pilulek?

Finanční hledisko můžeme počítat nejen podle toho, kolik ročně žena vydá za antikoncepci, ale musíme počítat i s dalšími náklady na řešení zdravotních potíží. Nelze spočítat, kolik žen má při užívání hormonální antikoncepce problémy se záněty, psychické problémy, problémy s návratem plodnosti, různé trombózy, změny na děložním čípku, a někdy takové změny, které dokonce vyústí v rakovinu čípku či prsu. Pokud se díváme na danou stránku celkově z ekonomického hlediska, musíme počítat s náklady spojenými s potřebou pravidelných kontrol. Je zde i hledisko ekologické, které též představuje pro společnost nemalou finanční zátěž. Nevím, jestli vůbec někdo někdy spočítal, kolik nás všechny hormonální antikoncepce stojí. Při STM vyžadujeme zpočátku určité náklady na zaučení se a zakoupení teploměru a záznamových tabulek.

Ženy se pro hormonální antikoncepci často rozhodují z důvodu problémů s akné či kvůli nepravidelné menstruaci. Jakou léčbu těchto problémů doporučujete Vy?

Na začátek musíme podotknout, že při užívání hormonální antikoncepce neřešíme příčinu potíží. Naše tělo je ovlivněno tak, aby fungovalo v závislosti na příjmu hormonů. Při problémech s pravidelností cyklu nám hormonální antikoncepce zajistí pouze intervalové krvácení v závislosti na tom, kdy žena hormony vysadí. Máme pak dojem, že cyklus je při užívání hormonální antikoncepce pravidelný a v pořádku. Přitom v něm neprobíhá ovulace a žena pouze pravidelně krvácí. Co se týče problémů s akné, nasazením hormonální antikoncepce se neřeší příčina. Lékaři doporučují antikoncepci, přičemž se klientkám díky užívání zlepší pleť, ale často po vysazení se problémy navrátí, ne-li zhorší. Proto vždy doporučujeme zjistit příčinu potíží a tu začít řešit – udělat hormonální screening, potřebná vyšetření, užívat potravinové doplňky či kvalitní pleťové přípravky.

Podle jakých faktorů se zjišťují plodné a neplodné dny?                                                         

Plodné a neplodné dny máme vymezeny na základě znalostí o společné plodnosti páru. Víme, že spermie dokážou vydržet v příznivém prostředí i několik dnů, zatímco v nepříznivém prostředí velice rychle hynou. O vajíčku víme, že po ovulaci velice rychle zaniká. Proto k početí dochází pouze v den ovulace, ale ze styku, který mohl být i několik dnů před ovulací. Proto je v cyklu více dnů, ve kterých výsledně k početí může dojít. Naopak dny, kdy k početí dojít nemůže, označujeme jako tzv. neplodné dny. Dále zjišťujeme hustotu hlenu a bazální teplotu.

Jakým způsobem se zjišťuje hustota hlenu a bazální teplota?  

Sledování hlenu je pro nás poměrně jednoduché. Popisujeme, jak vypadá samotný hlen, když se žena podívá na toaletní papír – třeba když jde na malou stranu,  a zapisujeme jeho vzhled. Čím je hlen tekutější, vodnatější, tím je kvalitnější z hlediska výživy spermií. Bazální tělesná teplota se též mění v souvislosti s hormonálními hladinami. Měříme ji v klidu, po probuzení teploměrem v tělesné dutině. Protože můžeme bazální teplotu ovlivnit různými okolnostmi, měli bychom se snažit měřit se za standardních podmínek. Pokud to není možné, zapisujeme každou okolnost, která by mohla výsledek ovlivnit. Každá žena je různě citlivá na jiné okolnosti. Proto doporučujeme zvláště v počátcích sledování zapisovat každou okolnost s tím, že postupně, jak žena pozná své tělo, zjistí, které okolnosti jsou pro ni důležité a které ne.

 Jak náročné je pro ženy pochopení a aplikace této metody v praxi? Mívají klientky v prvních měsících aplikace problémy?

To je velmi individuální, jelikož u žen nezáleží na věku, profesi, ani vzdělání. Především bych ale chtěla zdůraznit, že se jedná o metodu páru, a tedy velice oceňujeme, když do vyhodnocování proniknou i muži a ti i přebírají zodpovědnost za správnost vyhodnocení záznamu. U některých stačí, když si zakoupí některou z námi vydaných publikací, v nichž je metoda vysvětlená. Máme dobrou zkušenost s absolventy „Kurzu STM“, kde se procvičují různé cvičné tabulky v různých životních situacích. Kurzisti mají určitý počet svých cyklů možnost konzultovat zdarma. U těchto párů vidíme nejvýraznější jistotu v praktikování metody. Naopak jako nejhorší situaci vidíme v případě, kdy lidé hledají různé podněty na internetu a z různých, někdy i zavádějících publikací, a skládají si tak vlastní metodu. I když třeba mají některou z našich publikací zakoupenou, tak si informace různě kombinují a situaci si tak komplikují. Domnívám se, že je naprosto normální, když jsou ženy praktikující STM ze začátku ve vyhodnocení záznamu nejisté a mají obavy, aby něco nepřehlédly. Časem a zkušenostmi při zpětné vazbě při kontrole vyhodnocení poradcem však získávají jistotu a vyhodnocení tabulky se pro ně stává každodenní praxí.

S jakou zpětnou vazbou na metodu jste se zatím setkali? Vracejí se k vám některé klientky s pozitivním ohlasem?

Pokud partneři metodu správně pochopí a praktikují, setkáváme se s jednoznačně pozitivní zpětnou vazbou. Mnoho žen si této metody cení, protože jim nijak neničí zdraví. Současně si ženy i muži chválí možnosti spontánního pohlavního styku, bez chemie či bariéry. Musíme též zmínit pozitivní přínos pro vztah vlivem dodržování plodného období. Již mnoho manželů vypovědělo, že díky určitému období abstinence o to více prožívají společné intimní chvíle v neplodném období a i po mnohaletém manželství stále cítí vzájemnou vášeň. Odezva je tedy určitě pozitivní. Mnoho klientek s námi pak pravidelně komunikuje a konzultuje své cykly. Ať už za účelem podpory početí, nebo vyhýbání se početí.

Máte zkušenosti i s páry, u nichž jste se nesetkali s pochopením dané metody?

Určitě najdeme páry, které mají s praktikováním STM potíže. Často velkou roli hraje nedostatek podpory z prostředí, v němž se pohybují. Někdy je to klima v širší rodině, tlak medií, tlak gynekologa, někdy i zmatené informace, se kterými se zájemci o STM setkali. Často se nám stává, že přicházejí klienti a my je musíme přeučovat, jak vést a vyhodnocovat záznamy. Pak je určitá skupina lidí, kteří jsou takovými pasivními konzumenty všeho. Nechtějí vynakládat žádné úsilí a nemají zájem sami sobě rozumět. Třeba už jen to, že by se žena ráno po probuzení měla změřit, může být nepřekonatelný problém. Další skupinu představují lidé, kteří se nechtějí nechat ničím omezovat. Nebudou respektovat plodné období, i když vědí, že styk v plodném období může vést k početí. Jsou to lidé, kteří jsou výraznými egoisty i v dalších oblastech lidského života, ale právě zde, v otázkách přístupu k STM, se to ukáže jednoznačně. Podle našich zkušeností správné praktikování STM není závislé ani tak na inteligenci, ale spíše na tom, jak má člověk úctu k sobě samému i ke svému protějšku.

Zobrazeno 1162 krát
Naposledy upraveno: st., 3. červen 2020 20:52
Pro psaní komentářů se přihlaste