čt., 6. květen 2021 00:03

ROZHOVOR: „Lupénku mám kvůli komárům“

ROZHOVOR: „Lupénku mám kvůli komárům“ Zdroj: https://hobby.instory.cz/2224-otravuji-vas-v-noci-komari-vypudit-je-lze-i-korenim-ci-kvasnicemi.html
Paní Sabina (31) se s lupénkou setkala poprvé ve dvanácti letech. Provokujícím faktorem její nemoci bylo poštípání komáry. Vyzkoušela všechny možnosti léčby, včetně hospitalizace. Dnes se drží díky lékům a čeká netrpělivě na biologickou léčbu, která jí umožní žít normální život.

Kdy se u vás lupénka objevila poprvé?
Lupénka mě trápí už od mých dvanácti let, kdy mě na rodinném výletě poštípali komáři na lýtku. Tehdy asi lupénka zareagovala a poprvé se objevila v plné síle. Určitě ve mně byla už předtím, jen čekala na impuls, kdy propuknout.


Jak moc je vaše lupénka závažná?
Závažnost lupénky se u mě mění s ročním obdobím. Nejhorší je na jaře a na podzim, kdy se kůže nejvíc obnovuje a působí na ní i stres z počasí. Mívám pokryté i nehty a velká ložiska po celém těle. Ale také, když se stresuji v práci, mám tlak ze strany rodiny a nic nestíhám, hned to na kůži poznám.


Kde všude se vám lupénka objevuje?
Objevuje se mi v podstatě po celém těle. Nevíce zasaženy jsou kolena a lokty. Poté si mi často objevuje ve vlasech a na pokožce hlavy. Taktéž kolem uší. Ložiska se vyskytuji i na kotníkách a mám kompletně pokryté celé paže.


Jak vás lupénka omezuje?
Omezuje mě velmi výrazně. Bolí mě klouby, a to tím způsobem, že se ráno téměř nemohu postavit, mám problém vyjít schody a netroufnu si ani na delší procházky. Nejdříve jsem ani nechtěla chodit ven s přáteli, protože jsem se styděla za svůj vzhled. Nesnášela jsem otázky typu: „Není to nakažlivé?“ Mohla jsem tisíckrát říct, že není a stejně se vždy někdo zeptal a odsuzoval mě.


Co jste podstoupila za typy léčby?
Ze začátku to byly nejrůznější krémy a masti. Později taky léky s kortikoidy, které nakonec zabíraly nejvíce, ale byla to zátěž na tělo. Byla mi aplikována i léčba pomocí fototerapie, která na nějakou dobu zabrala. Nyní čekám na biologickou léčbu, která je stále kvůli finanční náročnosti, v nedohlednu.
Byla jste někdy hospitalizována kvůli lupénce?
Ano, hospitalizována jsem byla, když se můj stav výrazně zhoršil. V nemocnici mi dávali zábaly v kombinaci s rtutí a dehtem. Jinak se mě mazali mastmi a dávali mi léky. Vlastně prováděli to, co bych já musela dělat sama doma, akorát bych to asi nedělala tak poctivě jako oni.


Co vám nejvíc pomáhá v léčbě?
Zkoušela jsem už všechny možné přípravky. Nejvíce se ale osvědčilo sluníčko a pobyt na horách v přírodě. Také mi pomohly solné a bylinné koupele, často jsme jezdili k moři a teď v poslední době mám nejlepší účinky s pobytem v lázních, kam jezdím každoročně. Hodně si tam odpočinu, nasaji čerstvý vzduch a taky nemusím vařit ani uklízet. Chodím jen na procedury a plně se věnuji sama sobě, což by měl asi každý člověk čas od času.

 

Zobrazeno 95 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 08:11
Pro psaní komentářů se přihlaste